piątek, 07.04.2017 15:43

Uchwała antysmogowa na Śląsku przyjęta! Piece do wymiany i zakaz palenia mułem

Oceń artykuł
(2 głosów)
Uchwała antysmogowa na Śląsku przyjęta! Piece do wymiany i zakaz palenia mułem
Województwo śląskie - jako drugi region po Małopolsce - wprowadziło uchwałę antysmogową. Za przyjęciem uchwały głosowało 41 radnych z PO, PiS i RAŚ. Można zatem powiedzieć, że smog jest ponad podziałami.

Dziś - 7 kwietnia 2017 - sejmik śląski przegłosował uchwałę antysmogową, która będzie obowiązywała w całym województwie śląskim. Przypomnijmy, że w styczniu tego roku podobną uchwałę przyjęło województwo małopolskie. Kończący się sezon grzewczy uświadomił zarówno mieszkańcom, jak i włodarzom miast, powiatów i województw, że zanieczyszczenie powietrza w Polsce stanowi poważny problem. Nic więc dziwnego, że do przyjęcia podobnych uchwał, mających ograniczyć emisję smogu nawet już od jesieni bieżącego roku, przygotowuje się m.in.  Mazowsze, Dolny Śląsk oraz województwo łódzkie.
Co zakłada uchwała? Z zapisów uchwały wynika m.in. wprowadzenie zakazu używania paliw złej jakości (mułów), nie będzie można również stosować drewna o wilgotności powyżej 20 procent. Użytkownicy kotłów starego typu będą też zobowiązani do ich wymiany w ciągu 10 lat. Dodatkowo przejazdy pociągami Kolei Śląskich będą udostępnione za darmo, gdy normy pyłów zostaną przekroczone.
Powyższe przepisy mają obowiązywać już w 2017 roku, wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Zakaz używania paliw, powodujących wysoką emisję trujących substancji do atmosfery (węgiel brunatny, muł i flot oraz wilgotne drewno) wprowadzony zostanie od 1 września 2017 roku. Należy podkreślić, że uchwała nie zakazuje spalania węgla, bądź drewna, ale ma spowodować stosowanie odpowiednich jakościowo paliw w odpowiednich urządzeniach grzewczych.
Samorządy województwa śląskiego - również Żywiecczyzna - konsultowały projekt ustawy i zgodnie stwierdziły, że uchwała jest konieczna. Niemniej, od momentu rozpoczęcia konsultacji w styczniu, wniesiono 6,5 tys. uwag. Finalnie 90 proc. samorządów opowiedziało się za wprowadzeniem uchwały, gdyż 83 jednostki oczekiwały wprowadzenia zmian w uchwale).

Oprac.: KP
Źródło informacji: Dziennik Zachodni

Czytany 954 razy