Historia

W lipcu bieżącego roku mija 21. lat od Powodzi Tysiąclecia, która nawiedziła nasz kraj w roku 1997. Kataklizm poczynił wiele szkód również w naszym regionie, a usuwanie szkód trwało miesiącami, a nawet latami.

 Intensywne opady deszczu w dniach 3-10 lipca sprawiły, że już 6 lipca Wojewoda Bielski Marek Trombski ogłosił pogotowie powodziowe. Wkrótce z koryt wystąpiły rzeki w naszym regionie, zalewając gospodarstwa domowe, uszkadzając linie telefoniczne, kanalizacyjne i elektryczne. Liczne mosty, w tym drogowy i kolejowy most nad Sołą w Żywcu i most kolejowy w Milówce zostały podmyte, zniszczony został most w Cięcinie. W Kętach, znajdujących się wówczas w województwie bielskim, Soła przerwała wał powodziowy, zalewając osiedle Nad Sołą. Tysiące ewakuowanych osób, uszkodzone mosty oraz zerwane drogi dojazdowe do wiosek, m.in. Ujsół, to zaledwie krótki opis przerażającej sytuacji, jaka panowała wówczas w naszym regionie. Alarm powodziowy został odwołany 11 lipca. W akcje ratownicze zaangażowani byli strażacy, żołnierze oraz liczne organizacje nisoące pomoc powodzianom. Nie obyło się bez ofiar śmiertelnych.
Te tragiczne wydarzenia upamiętniają nie tylko liczne fotografie, ale także tabliczka, znajdująca się na wale przeciwpowodziowym w Żywcu, pokazującą do jakiego poziomu sięgała Soła. Jest to oczywiście tzw. znak wielkiej (wysokiej) wody, czyli znak powodziowy - trwały sposób oznaczenia wysokościowego zasięgu wezbrania (maksymalnego poziomu wody), zawierający wyraźne i jednoznaczne oznaczenie poziomu wielkiej wody (linia, strzałka, krawędź znaku, itp.). Znak WW jest precyzyjną informacją hydrologiczną, obejmującą miejsce, czas i rzędną kulminacji wezbrania

Autor: PW