piątek, 09.06.2017 23:02

Szklany szlak, czyli rzecz o hucie szkła w Złatnej

Oceń artykuł
(0 głosów)
Szklany szlak, czyli rzecz o hucie szkła w Złatnej
O ciekawostkach związanych z gminą Ujsoły, szczególnie z hutą szkła w Złatnej pisaliśmy na naszym portalu już jakiś czas temu, do artykułu możecie wrócić TUTAJ. Tymczasem mamy dobrą informację dla miłośników historii, turystów oraz mieszkańców gminy Ujsoły i nie tylko. Został wydany folder promujący szklany szlak.

Przypomnijmy - huta szkła w Złatnej powstała na przełomie lat 1815-1819 z inicjatywy Andrzeja Wielopolskiego. W fabryce znajdowały się liczne zabudowania oraz dwa piece hutnicze, w których pod okiem fachowców z Czech i Moraw powstawały m.in. szklane naczynia. Niestety w wyniku coraz większych problemów z drewnem i niskiej opłacalności produkcji, huta zakończyła swą działalność w 1875 roku. Do dziś nie zachowało się zbyt wiele z dawnej manufaktury, wśród pozostałości możemy zobaczyć fragmenty pieców.

Szklany szlak to pozostałość pamiątek, reliktów związanych z dawnymi właścicielami ziem w Ujsołach. Album "Na szklanym szlaku" to praca zbiorowa, zawierająca unikalne zdjęcia oraz grafiki, która dokumentuje historię huty szkła w Złatnej. 

Folder jest dostępny w Gminnej Bibliotece Publicznej w Ujsołach lub w Centrum Sportu i Rekreacji w Ujsołach.

Czytany 203 razy