poniedziałek, 19.06.2017 16:08

Czy wiecie, że w żywieckim parku jest wyspa?

Oceń artykuł
(4 głosów)
Czy wiecie, że w żywieckim parku jest wyspa?
Domek Chiński znajdujący się w żywieckim parku to niewątpliwie ewenement jeśli chodzi o zdobnictwo ogrodowe. Jaką posiada historię? Czy wiecie co niegdyś znajdowało się w tym budynku? Ile posiada okien na każdej kondygnacji?

 W 1712 roku na miejscu obecnego Domku Chińskiego znajdowała się altana wraz z ogrodem w stylu włoskim, który ją otaczał. Na początku XIX wieku stara altana został zastąpiona Domkiem Chińskim. Wygląd zachował się do dnia dzisiejszego. Nie wiadomo kto był budowniczym tej budowli, natomiast fundatorem był Andrzej Wielopolski. Remont budynku został przeprowadzony w 1897 roku. Ciekawa jest sama bryła Domku Chińskiego, jest to budowla dwukondygnacyjna, murowana i otynkowana. Dach został nakryty gontem, a na wierzchu możemy zobaczyć kulę oraz herb Wielkopolskich - Starykoń. W każdej kondygnacji znajduje się jedno pomieszczenie. Górna część otoczona jest balkonem wspartym na ośmiu kolumnach. Na każdej kondygnacji znajduje się siedem okien oraz drzwi wejściowe. 

Za czasów Wielkopolskich pełnił funkcję pawilonu ogrodowego. Natomiast Habsburgowie urządzili w nim domek zabaw dla swoich dzieci. 

Co ciekawe, jeśli dobrze się przyjrzycie Domek Chiński stoi na wyspie, pośrodku dawnego angielskiego parku. Według historycznych zapisów w roku 1926 nastąpiła kolejna renowacja budynku. Jednocześnie opływająca wokół budowli młynówka została wybrukowana kamieniem rzecznym. 

Domek Chiński jest niewątpliwie jednym z niewielu zachowanych pawilonów parkowych na terenie kraju. 

Obecnie w Domku Chińskim mieści się kawiarenka, czynna w okresie letnim.  

Autor: Mała Mi

Źródła: Muzeum Miejskie w Żywcu

Czytany 244 razy