Historia

Organy w kościele pw. św. Floriana odzyskują formę! Duża w tym zasługa Tomasza Barcika, który od kilku lat organizuje w tej świątyni koncerty organowe, cieszące się ogromną popularnością i przynoszące fundusze na rewitalizację tego ciekawego instrumentu. Teraz młody organista wyszedł z kolejną inicjatywą, by pozyskać środki na ten cel.

Organy zostały zbudowane w 1961 r. Wykonawcą była znana krakowska firmę Wacława Biernackiego, zaś zbudował je inż Dominik Biernacki. Instrument poświęcił 17 grudnia 1961 r. bp. Julian Groblicki.

Warto przy tej okazji wspomnieć o kilku ciekawostkach związanych z instrumentem. Jedną z nich są rodzice chrzestni zabłockich organów. W życiu codziennym najczęściej spotykamy się z własnymi rodzicami chrzestnymi, zapominając również o tym, że czasem również ważne dla życia nie tylko jednostek ale również całych społeczności wydarzenia lub przedmioty mają swoich rodziców chrzestnych. Za przykład może tu posłużyć historia i fakt nadawania imienia sterowcom zwanym potocznie zeppelinami. W przypadku nadawania nazw nowym jednostkom pływającym owym uroczystościom towarzyszą również rodzice chrzestni. Dlatego w przypadku parafii św. Floriana w Żywcu-Zabłociu doszło do udziału rodziców chrzestnych w uroczystości poświęcenia... organów, które stanowiły swoisty pomnik związany z obchodami tysiąclecia chrztu Polski - 966-1961, jak to zostało zaznaczone w dokumencie. Rodzicami chrzestnymi w tym przypadku byli Jan i Stanisława Rynczarscy. Uroczystego poświęcenia dokonał Jego Ekscelencja Ks. Biskup Dr Karol Wojtyła w dniu 17 grudnia 1961 r. Sygnatariuszami dokumentu byli: Komitet Budowy Organów oraz Zarząd Parafii w Żywcu-Zabłociu. Dokument zdobi ciekawa pieczęć wspomnianej parafii.

organy

Przy tej okazji warto poinformować, że Tomasz Barcik ogłosił na portalu zrzutka.pl akcję, której celem jest pozyskanie środków na renowację tego ważnego dla społeczności Zabłocia instrumentu. Pomóc możecie TUTAJ.

Oprac.: WM
Dokument pochodzi ze zbiorów prywatnych Wojciecha Mirochy.