Historia

W Radziechowach prawdopodobnie powstał pierwszy basen na Żywiecczyźnie. 

 Dowodem na to, z jakim rozmachem działali światlejsi mieszkańcy Radziechów realizujący krok po kroku wizję Radziechów jako miejscowości wypoczynkowej i uzdrowiskowej, była decyzja o budowie basenu. Był to pierwszy basen kąpielowy na terenie Żywiecczyzny. Wprawdzie Ci, którym dane było korzystać z tej atrakcji, żyjący współcześnie, twierdzą, że woda była w nim zimna niemiłosiernie, ale przecież "zimna woda zdrowia doda". Może ktoś z oglądających podzieli się wspomnieniami z kąpieli w radziechowskim basenie. Czy dodała zdrowia, czy wręcz przeciwnie? Zdjęcie, które udostępniam Państwu przedstawia basen w Radziechowach, który został wybudowany w 1933r. W tamtych czasach Władysław Pieronek był członkiem Rady Powiatu w Żywcu. Dwa lata później w 1935 roku został wybrany wójtem zbiorowej gminy Zabłocie, obejmującej gromady: Zabłocie, Radziechowy, Lipowa, Leśna, Ostre, Słotwina i Sienna. Pełnione funkcje i otwarty umysł sprzyjały kolejnym śmiałym pomysłom. Istnieją dokumenty potwierdzające zlecenie badań mikroklimatu na tych terenach, których wyniki wskazywały na wiele jego zalet dla zdrowia. Zdaję sobie sprawę, że w dobie wszechobecnego smogu ta informacja wywoła uśmiech na Waszych twarzach, ale tak rzeczywiście było.

53573910 162118424778077 9001980697677660160 n
Zdjęcie basenu usytuowanego w górze Radziechów pochodzi z lat 60-tych. Fotografię z kroniki Pana Franciszka Ozimińskiego udostępnił mi jego syn- Pan Andrzej Ozimiński. Już dawno minęły lata świetności tej atrakcji turystycznej. Potem zamieniono go na zbiornik przeciwpożarowy. (...)

Wczoraj otrzymałam od Pana Mieczysława Pieronka dwa piękne zdjęcia z 1933r. z uroczystości poświęcenia basenu w Radziechowach. Wróciłam też do wspomnień i kronik Władysława Pieronka z tamtego okresu. Ognisko Związku Podhalan, którego prezesem w tamtym czasie był Władysław Pieronek konsekwentnie realizowało wizję Radziechów jako miejscowości letniskowej dążąc do podniesienia jej walorów i atrakcyjności dla przyjezdnych. I tak w „Kronice Radziechów (do 1966r.)” Władysława Pieronka czytamy na stronie 104:
„W dniu 4 kwietnia 1933r. współwłaściciele parceli pod „Grapą” w liczbie 16 podpisali „dobrowolną umowę” odstąpienia bezpłatnie parceli pod budowę „basenu kąpielowego” oraz wkładu materiału i robocizny. W kwietniu przystąpiono do budowy, którą kierował pan Jan Czech. Ognisko posiadało w kasie 80 zł gotówki, a pan starosta przydzielił 800 kg żywności do wykorzystania przy budowie. Deklarację bezpłatnej budowy przez współwłaścicieli ze strony Ogniska Podhalan podpisali: Władysław Pieronek – prezes, Jan Czech- wiceprezes, Józef Galica – skarbnik. Zadeklarowana bezpłatna praca nie dała dodatnich wyników, budowa wymagała budowy trwałej i solidnej i Ognisko Podhalan własnym wkładem dokończyło budowę. W dniu 31 lipca 1933r. dokonano uroczystego poświęcenia „basenu”, po czym urządzono zabawę, a goście zabawiali się w przygotowanym do zalewu „basenie” zadowoleni z wyników trudnej i mozolnej pracy, która dała jednak dodatnie wyniki i zjeżdżający letnicy będą mogli korzystać z kąpieli na miejscu. Rozbawiona publiczność po natrysku miłego lipcowego deszczyku mile wspominała otwarcie kąpieliska.”

Niepodległa Polska liczyła sobie wtedy zaledwie 15 lat. Bieda w Radziechowach była straszna. I w takiej rzeczywistości grupa ludzi potrafiła pozyskać współmieszkańców do realizacji śmiałych celów zmierzających do poprawy bytu ogółu. Działalność Ogniska Związku Podhalan w tamtych czasach budzi mój szacunek i podziw.

Autor: Małgorzata Kasperek

Zdjęcie: Mieczysław Pieronek