Historia

Rok 1968 w historii Żywca zapisał się pod znakiem obchodów 700-lecia miasta. Wtedy na Zabłociu oddano do użytku pierwszy dom towarowy w mieście. Jednocześnie zapadła decyzja o budowie kolejnego tego typu obiektu…

 29 Lutego 1968 roku, pomiędzy dworcem PKP i PKS został uroczyście otwarty Spółdzielczy Dom Handlowy „Beskid”. Nowy obiekt handlowy był darem od WSS „Społem” dla Żywca, z okazji jubileuszu miasta. Inwestycja kosztowała spółdzielnię 4,7 miliona ówczesnych złotych. W tamtym czasie, na parterze „Beskidu” można było znaleźć artykuły dziewiarskie, a na piętrze znajdowała się odzież i tkaniny, a także obuwie. Sklep z atrakcyjnym, jak na tamte czasy towarem szybko stał się popularny, wśród nie tylko mieszkańców Żywca i okolic, ale także i Bielska-Białej, którzy chętnie zaopatrywali się tu w odzież. Pierwszym kierownikiem „Beskidu” została Barbara Wronka. Warto dodać, że w „Beskidzie” zatrudnienie znalazło czterdzieści osób.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Zbuduj wymarzony dom

W tym samym roku, po sukcesie „Beskidu” zapadła decyzja o budowie kolejnego domu handlowego. Tym razem inwestorem był spółka „Miejski Handel Detaliczny”. W październiku 1972 roku u zbiegu ulic Kościuszki i Handlowej zostaje otwarty Dom Handlowy „Centrum”. Budowa tego, jak na tamte czasy nowoczesnego obiektu handlowego kosztowała 15 milionów złotych. Dom Towarowy posiadał cztery kondygnacje. Na parterze znajdowały się artykuły przemysłowe oraz bar kawowy. Na pierwszym piętrze, prócz artykułów przemysłowych,, znajdowała się odzież i obuwie. Ostatnie dwa piętra budynku zajmowały biura MHD oraz niewielkie magazyny. Dom Handlowy otrzymał także spory neon reklamowy, który przez wiele lat zdobił ulicę Kościuszki. W latach 90-tych ubiegłego stulecia do „Centrum” wprowadza się sieć handlowa „Savia”, którą z czasem zastąpiło „Tesco”. Obecnie w domu towarowym funkcjonuje sklep meblowy.

Autor: Radosław Płużek
Zdjęcie: Muzeum Miejskie w Żywcu