środa, 19.04.2017 21:46

Wiosenny Redyk Pasterski w Międzybrodziu Żywieckim

Oceń artykuł
(0 głosów)
Wiosenny Redyk Pasterski w Międzybrodziu Żywieckim
Miłośników folkloru i tradycji góralskich nie może zabraknąć w ostatnią sobotę kwietnia w Międzybrodziu Żywieckim, gdzie odbędzie się tradycyjny Wiosenny Redyk Pasterski organizowany przez Regionalne Stowarzyszenie Kulturalne „Roztoka”.

 Redyk, czyli wyprowadzenie owiec na hale, rozpocznie się 29 kwietnia mszą św. przy kapliczce (ul. Energetyków) o godz. 15.00. Po nabożeństwie nastąpi poświęcenie owiec. Nie zabraknie muzyki góralskiej i poczęstunku. Wstęp jest wolny.

Redyk to stara tradycja pasterska, postrzegana dawniej jako największe święto wsi. Gospodarze, którzy oddawali owce na cały sezon bacy, przed wypasem na halach, spisywali je i znakowali. Wyprowadzenie zwierząt było poprzedzone przez zabiegi o charakterze magicznym, które miały uchronić zwierzęta przed złym losem i przed zaczarowaniem. W tym celu rozpalano ogniska i przeprowadzano owce przez ogień. Następnie prowadzono je wokół małej jodełki lub świerka wbitego w ziemię - tzw. mojki (która miała symbolizować zdrowie i siłę wszystkich obecnych na hali) i okadzano je m.in. palącymi się ziołami.

Owce wszystkich gospodarzy gromadziły się w jednym miejscu u podnóża gór, po czym jedno wielkie wspólne stado gnano na halę. Na zakończenie redyku odbywało się wspólne muzykowanie i tańce.

Źródło: informacja prasowa

Czytany 232 razy