piątek, 12.05.2017 09:54

W Gminie Lipowa pamiętają o kard. Macharskim

Oceń artykuł
(0 głosów)
W Gminie Lipowa pamiętają o kard. Macharskim
W Gminie Lipowa, trwa proces nazewnictwa ulic. W trakcie tych działań postanowiono uczcić wybitną postać, jaką był Kardynał Macharski. Na jednej z ulic już w najbliższych dniach zawiśnie tabliczka z jego nazwiskiem. Ma to związek z wizytką Kardynała w Parafii Leśna, we wsi Sienna w 2008 roku.

W Gminie Lipowa trwa proces nazewnictwa ulic. Na chwilę obecną nazwy ulic zostały wprowadzone w sołectwach Sienna, oraz Słotwina. W poniedziałek (tj. 8 maja) skończyły się konsultacje w sołectwie Ostre. Natomiast w sołectwie Leśna, po konsultacjach społecznych i podjęciu uchwały przez radę gminy nazwy ulic zostały nadane, teraz mieszkańcy otrzymują tam zawiadomienia o nadaniu nazw ulic. Niektórzy z nich będą wpisywać w swój adres ul. Kard. Macharskiego. Ma to związek z wydarzeniami z czerwca 2008 roku, kiedy to emerytowany krakowski metropolita odbył wizytę w wsi Sienna. Eucharystia z udziałem kard. Franciszka Macharskiego była wówczas centralnym punktem obchodów 400-lecia wsi Sienna. Była to jego pierwsza wizyta na terenach Parafii Świętego Michała Archanioła w Leśnej, pomimo iż Sienna do momentu powstania diecezji bielsko-żywieckiej należała administracyjnie do metropolii krakowskiej. Kard. Macharski Macharski mówił wtedy „Po 400 latach okazuje się, że ta ziemia i ziarno na niej posiane mają dość mocy, żebyśmy potrafili przyznać się do tego, co jest pierwszym darem Boga dla nas, daru ziemi”.

--

Sienna, położona w Kotlinie Żywieckiej, w Gminie Lipowa, to miejscowość założona w 1608 r. przez Mikołaja Komorowskiego. Obecnie liczy 956 mieszkańców (stan na koniec 2016 roku).

Kardynał Franciszek Macharski urodził się 20 maja 1927 r. w Krakowie. 2 kwietnia 1950 r. otrzymał z rąk kard. Adama Stefana Sapiehy święcenia kapłańskie. Święceń biskupich udzielił mu 6 stycznia 1979 r. Jan Paweł II, a kardynałem został 30 czerwca 1979 r. W latach 1979-2005 był metropolitą krakowskim. Zmarł w 2 sierpnia 2016 roku o godz. 9:37 w Krakowie. Pochowany został w Katedrze Wawelu.

Czytany 273 razy