Kultura

Mianem Ostatków określa się dzień tuż przed Środą Popielcową rozpoczynającą Wielki Post w Kościele katolickim. We wtorek 25 lutego w Domu Ludowym Radziechowach odbyła się tradycyjna zabawa ostatkowa.

 Ostatki to okazja do hucznych zabaw i zakończenie trwającego od Święta Trzech Króli okresu karnawału, po którym rozpoczyna się Wielki Post. Podczas zabawy ostatkowej w Domu Ludowym w Radziechowach Zespół Regionalny Grojcowianie zaprezentował ciekawy program, w którym zaprezentował ludowe zwyczaje. Powszechnie Górale Żywieccy kojarzyli mięsopust z organizowanymi na koniec karnawału wesołymi zabawami, muzyką, tańcami na rodzaj i obfitym jadłem. Tłustość  i obfitość pożywienia miały korzystnie wpłynąć na bogate plony i dobrobyt. Zabawy wcześniej trwające trzy dni, z czasem organizowano już tylko we wtorek, przed środą popielcową. Uważano , że  jeśli: " Nie zatajcujes, to ci kwacki nie urosną . Miały rosnąć od tego tukanio.Tukali i przybijali nogami, ze  się widziało,  ze  się chałupa zwali". Obrzędowe tańce  mężatek były niezbędnym elementem zapustnego świętowania. Tańczono  "na len, na mak, na kapustę, na kwacki". Podczas zabawy  kobiety popijały alkohol, wesoło  przy tym jukajac i "cupkając" nogami.Taniec miał spowodować aby uprawy "się darzyły i rosły wysoko". W tańcu istotna była jego forma, treść przyśpiewek, tosty oraz  przytupy  pobudzające uśpioną przyrodę do życia. Podczas tej zabawy kobiety przyjmowały do swojego grona młode mężatki.  W tańcu zamężnych kobiet nie uczestniczyli mężczyźni ani dziewczęta, a jeśli byli obecni w pomieszczeniu, mogli się jedynie przyglądać. Po odtańczeniu tańca na urodzaj spotkanie przeradzało się we wspólną zabawę. Rygorystycznie przestrzegano , aby zabawa nie przeciagnęła się do Środy   Popielcowej.    (opr.na podstawie tekstu Barbary Rosiek "Kultura Ludowa Górali Żywieckich")           

 Warto dodać, że w zeszłym roku to zespół Zespół Pieśni i Tańca "Jodełki" podczas zabawy ostatkowej w Radziechowach przedstawił ludowe zwyczaje związane ze zbliżającą się wiosną. W tym roku podczas wydarzenia również zaprezentował ciekawy program artystyczny. Jednak niewątpliwie na szczególną uwagą zasługiwały tradycyjne tańce w wykonaniu Grojcowian i Jodełek - taniec kobiet na kwacki Bon, Krzyżok, Obyrtka oraz Koń. Poniżej możecie zobaczyć nagrania.