środa, 26.04.2017 22:12

Domowe warzywa w walce ze smogiem

Oceń artykuł
(0 głosów)
Domowe warzywa w walce ze smogiem
Czekając na wiosnę Choć zima zdaje się nie odpuszczać, a pogoda zaskakuje nas wciąż niskimi temperaturami czy opadami śniegu, prognozy dają nadzieję, że wkrótce znowu będziemy cieszyć się słońcem, a świat pokaże swoją bardziej kolorową twarz. W końcu wiosna trwa już od ponad miesiąca. Warto więc już teraz otoczyć się zielenią. Póki co, najlepiej w domu.

Warto skorzystać przy tym z przewodnika (dostępny TU)  “Wyhoduj sobie balkon”, który krok po kroku pokaże, jak stworzyć ogród na balkonie, szczególnie tym, którzy w temacie zieleni są całkowicie zieloni. Poza walorami estetycznymi, jest przynajmniej kilka powodów, dla których warto stworzyć własne uprawy.

Smaczne, zdrowe i tanie...

Przede wszystkim nic tak nie cieszy i nie smakuje, jak warzywa i zioła z własnej uprawy. Świeża, dojrzała fasola, cebula, rzodkiewka prosto z balkonu, czy aromatyczne zioła z parapetu nadadzą Waszym daniom wyjątkowego smaku, a Wam dadzą satysfakcję, że stworzyliście coś z niczego. Nie bez znaczenia jest też aspekt zdrowotny. Według WHO tylko 7% Polaków je warzywa i owoce do każdego posiłku i jest to zazwyczaj około 250g, zdecydowanie mniej od rekomendowanych 400g. Warto też pomyśleć o swoim portfelu. Według danych GUS Polacy wydają aż ¼ swoich dochodów na żywność, w tym na warzywa i owoce. Własna minihodowla może więc też pomóc ograniczyć nieco te wydatki.

... i ekologiczne

Położenie Żywca w kotlinie wyjątkowo sprzyja utrzymywaniu się nad miastem niezwykle szkodliwego smogu. Miasto walczy z problemem i promuje ekologiczne rozwiązania (w tym dofinansowując ekologiczne kotły centralnego ogrzewania, czy filtry kominowe), jednak wiele jest jeszcze do zrobienia. Sprzymierzeńcem w tej walce na pewno są rośliny, zwłaszcza te które pochłaniają smog, jak choćby filodendrony, draceny, gerbery, chryzantemy oraz asparagusy i wiele innych, których zdolności do wchłaniania smogu potwierdzili naukowcy z NASA. Nie ulega też najmniejszej wątpliwości, że wytwarzany przez wszystkie roślin tlen znacznie pomaga w oczyszczeniu domowego powietrza, a dzięki zjawisku transpiracji powietrze jest nawilżane przez rośliny w dużo skuteczniej i naturalniej niż przez sztuczne nawilżacze.

Warto więc już dziś pomyśleć o swoim własnym domowym ogródku!

Czytany 283 razy