piątek, 13.05.2016 22:38

MAM ZAWÓD, MAM PRACĘ!

Oceń artykuł
(1 głos)
MAM ZAWÓD, MAM PRACĘ!
ZDOBYWAM ZAWÓD W ZESPOLE SZKÓŁ SAMOCHODOWYCH W ŻYWCU. ZAPRASZAMY DO NASZEJ SZKOŁY!!!

Zespół Szkół Samochodowych kształci młodzież w następujących zawodach: mechanik pojazdów samochodowych, blacharz samochodowy, elektromechanik pojazdów samochodowych i technik pojazdów samochodowych. Młodzież ma także możliwość zdobycia prawa jazdy kategorii B. Szkoła jest wyposażona w nowoczesny sprzęt do obsługi, naprawy i diagnostyki samochodów.

W porównaniu z dużymi miastami jest to niewielka szkoła, ale dla naszego regionu odgrywa duże znaczenie na rynku pracy. Prawie wszyscy jej absolwenci znajdują zatrudnienie w wyuczonym zawodzie mechanika, w transporcie lub też w spokrewnionych branżach. Mechanik samochodowy to zawód z przyszłością. Ilość samochodów na 1000 mieszkańców w Unii Europejskiej to 564, a w Polsce 599. Statystyki mówią same za siebie. Rynek pracy potrzebuje i będzie potrzebował mechaników. Jeszcze 40 lat temu w wiosce liczącej około 1000 mieszkańców było około 5 samochodów. A dzisiaj prawie każdy dorosły ma prawo jazdy i swój samochód.
Stoimy obecnie przed problemem emigracji zarobkowej młodzieży. Statystyki pokazują, że fala emigracji spowoduje, iż w naszym kraju już za 20 lat zabraknie około 5 milionów osób czynnych zawodowo. Społeczeństwo się starzeje, młodzież wyjeżdża za pracą i chlebem, a przedsiębiorcy alarmują, że brakuje młodzieży wykształconej zawodowo lub też, że kształcenie zawodowe nie jest dostosowane do potrzeb rynku pracy. Często słyszymy, że młodzi ludzie nie potrafią prawie nic zrobić, żyjąc w przekonaniu, że wystarczy mieć opanowaną obsługę najnowszych zdobyczy techniki. Jednak rzeczywistość pokazuje coś innego. Praca fizyczna to podstawa naszego egzystowania. Nawet ci, którzy dzisiaj zajmują wysokie stanowiska, kiedyś w większości zaczynali od pracy fizycznej.
Zespół Szkół Samochodowych w Żywcu od ponad pół wieku wychodzi naprzeciw oczekiwaniom lokalnych pracodawców. Absolwent tej szkoły to człowiek mający konkretny zawód i potrafiący wiele zrobić nawet w innych branżach. Dlatego absolwenci nie narzekają na brak pracy, wielu z nich ma dzisiaj własne warsztaty samochodowe i zatrudnia następnych absolwentów. Absolwenci tej szkoły mówią, że nie boją się żadnej pracy, są przygotowani, aby podjąć zatrudnienie i odnaleźć się w każdym nowym miejscu pracy.

Czytany 1032 razy