sobota, 13.08.2016 17:06

Chargeback – reklamacja transakcji dokonanych za pomocą karty

Oceń artykuł
(0 głosów)
Chargeback – reklamacja transakcji dokonanych za pomocą karty
Co to jest Chargeback? Chargeback to nazwa popularnej ostatnio usługi bankowej, o której słyszał chyba każdy z nas.

Czy wiesz jednak, czy jest i jak działa chargeback? Jeśli nie – warto uzupełnić swoje informacje.

Chargeback to zwrot środków za transakcję dokonaną przy użyciu karty płatniczej. Inicjowany jest on przez samego klienta, w sytuacji, gdy nie jest on zadowolony z produktów czy usług, za które już zapłacił, padł ofiarą oszustwa lub wystąpiła jakaś pomyłka techniczna.

Usługa ta ma za zadanie zwiększyć zaufanie klientów do systemu płatności za pomocą karty. Zasady Chargeback chronią przede wszystkim konsumentów podczas obsługi roszczeń. Skutkiem takiego działania jest motywowanie klientów do korzystania z kart płatniczych znacznie częściej, niż z innych metod płatności dostępnych na rynku finansowym.

Jak działa Chargeback?

Aby skorzystać z opcji Chargeback, musimy tylko złożyć reklamację w naszym banku. Dalsze kroki podejmuje już za nas instytucja finansowa. To ona kontaktuje się ze sprzedawcą oraz organizacją płatniczą, która odpowiedzialna była za obsługę transakcji. My możemy zostać poproszeni jedynie o przedłożenie dowodu zakupu lub wyjaśnienie, dlaczego dana transakcja jest przez nas zareklamowana. Następnie bank nadaje nam kod Chargeback, który jest adekwatny do naszego zgłoszenia. Od tego momentu czekamy już jedynie na zwrot pieniędzy. W chwili złożenia zawiadomienia o zaistniałej sytuacji, bank może zwrócić środki na nasz rachunek lub zablokować je do czasu wyjaśnienia sprawy. Nie jest to jednak równoznaczne z uznaniem reklamacji.

Przyczyny Chargebacków

Klienci zazwyczaj korzystają z Chargebacków, gdy nie otrzymali dóbr, za które zapłacili, nie rozpoznają danej transakcji lub uważają, że miała miejsce próba oszustwa. Do najczęstszych przyczyn, w związku z którymi stosowany jest Chargeback, należy zaliczyć:

· zamówione towary lub usługi nie zostały dostarczone,

· klient otrzymał towar inny niż ten, który w rzeczywistości zamówił,

· po dokonaniu zwrotu towaru sprzedawcy, klientowi nie zwrócono środków pieniężnych,

· podwójne obciążenie karty klienta banku,

· obciążenie karty kwotą inną, niż powinna być obciążona,

· dokonanie transakcji kartą przez osobą do tego nieupoważnioną,

Proces reklamacji za pomocą Chargebacku krok po kroku

1. Klient składa stosowne zawiadomienie do swojego banku, który jest wystawcą karty, celem zgłoszenia żądania Chargebacku.

2. Bank rozpoczyna procedurę Chargebacku i kontaktuje się z centrum rozliczeniowym.

3. Centrum autoryzacyjne informuje sprzedawcą o zaistniałej sytuacji i prosi go o ustosunkowanie się w określonym terminie.

4. Sprzedawca akceptuje reklamację lub ją odrzuca. W drugim przypadku musi on dostarczyć dowody na bezzasadność zgłoszenia konsumenta.

5. Centrum autoryzacyjne przekazuje stosowane informacje wystawcy karty – szczególne te, które dotyczą stanowiska sprzedawcy w stosunku do reklamacji – przekazuje mu także dokumenty, jeżeli sprzedawca odmawia jej uznania.

6. Instytucja finansowa informuje o wszystkim, co udało się ustalić swojego klienta – w sytuacji, kiedy jego żądanie okaże się bezpodstawne, nie może on liczyć na zwrot środków pieniężnych.

7. Jeżeli reklamacja jest uzasadniona, wszystkie pieniądze wracają na konto bankowe konsumenta.

Jeżeli chcesz w skuteczny sposób zabezpieczyć siebie i swój portfel przed ewentualnymi nieprawidłowościami ze strony dostawców produktów i usług, skorzystaj z szerokiej bazy kart płatniczych dostępnych na PADO24. Dzięki naszej ofercie wybierzesz kartę z dodatkowymi usługami, które z pewnością okaże się niezwykle pomocna w sytuacji kryzysowej. Dowiesz się, jak działa Chargeback, gdzie należy udać się po pomoc, jak działać w szybki, ale i przemyślany sposób. Nasza strona to prawdziwa kopalnia niezbędnych danych i zestawień, które z pewnością ułatwią Ci życie. Nie zwlekaj więc i zajrzyj na PADO24.

Czytany 443 razy