Sport

Sportowe sukcesy Klubu LKS Łucznik Żywiec zaczęły się od trójki zawodników zakwalifikowanych przez PZŁucz. w roku 1983 do Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży we Wrocławiu.

Tomek Dziedzic, Piotrek Duc, Paweł Grzywacz którzy zawojowali sensacyjnie Mistrzostwa zdobywając wszystkie możliwe do zdobycia 3 złote medale – Tomasz Dziedzic, 5-te miejsce Piotr Duc a 9-te Paweł Grzywacz.
Za zwycięstwo w punktacji klubowej i punktacji województw we Wrocławiu w listopadzie 1983r. klub otrzymał od ówczesnego Dyrektora Kałata z Bielska Białej pieniądze na zakup 5-ciu łuków wyczynowych firmy Hoyt USA i Yamaha Japonia. Była to wówczas równowartość rynkowa 5-ciu samochodów osobowych Fiat 126p. Dzisiaj wartość 5-ciu łuków wyczynowych to kwota około 45tys. zł. Rodzi się pytanie kto dzisiaj da klubowi 45tys. zł tylko za zdobycie 3 złotych medali na Mistrzostwach Polski nie juniorów młodszych ale np. w Mistrzostwach Polski Seniorów ?
W tamtych czasach w/w zawodnicy i większość trenujących zawodników w roku 1983 i następnych latach uczęszczali na treningi minimum 30 razy w miesiącu. Pierwszymi zawodnikami, którzy dalej trenowali codziennie w latach następnych oprócz Tomka, Piotrka i Pawła byli: Jan Włosik, Wiesław Stokłosa, Tomasz Waligóra, Mirosław Jura, Marek Brańka, Piotr Bogdał, Piotr Mieszczak, Dariusz Piotrowski, Bogdan Zemczak, Stanisław Nowak, Wiktor Patryas, Wojciech Zyzak, Dariusz Marek, Bogusław Rus, Eleonora Kufel, Lucyna Nowak, Teresa Włosik, Anna Grela, Marta Grela, Teresa Majdak, Małgorzata Łysek, Halina Barabasz, Lucyna Kubaczko, Lucyna Bukowczan, Bożena Waligóra, Anna Gołek, Marzena Czernek, Dorota Adamczyk, Katarzyna Gizicka, Katarzyna Dędys, Monika Dziedzic, Marta Zyzak, Irena Bąk.
Dzisiaj jest to niemożliwe aby znaleźć młodych 15-16 letnich chłopców, którzy bezinteresownie trenowaliby 30 razy w tygodniu.
Rok 1984 to złoto Małgorzaty Łysek i srebro Teresy Majdak oraz „dopiero” 4 m-ce Tomasza Dziedzica.
Rok 1985 – to szczyt osiągnięć żywieckich łuczników T. Dziedzic – 5 złotych medali na MPJ
w Gorzowie Wlkp., Lucyna Kubaczko - 5 złotych, Piotr Duc 2 srebrne i 3 brązowe, 3 złote medale Bogusław Rus (15 letni młodzik) – OSM w Rzeszowie, Wiktor Patryas – 4 m-ce.
Wtedy na świecie jak i w Polsce nie było strzelań drużynowych i mikstów, stąd zawodnicy nie mogli zdobyć większej ilości medali na imprezach mistrzowskich. Walczono tylko o indywidualne tytuły.
Gdyby w/w zawodnicy nie rozpoczęli osiągania tak wybitnych wyników w kraju to nie byłoby następnych naśladowców ich drogi sportowej i następnych sukcesów a co za tym idzie istnienia i działalności klubu.
1987 – OSM w Żywcu – 1 B. Rus, 2 J. Walaszek, 4 J. Czerwieniec, 5 R. Łatanik, Anna Gołek –
3 i tak już było dalej nieprzerwanie aż do dnia dzisiejszego.
Od 1992 roku zaczęły się stopniowo sukcesy na Mistrzostwach Świata, Europy i Igrzyskach Olimpijskich a największe apogeum sukcesów to ostatnie lata:
2014 – ME Armenia – srebrny medal indywidualnie i brązowy w drużynie Natalii Leśniak
2015 – ME Field Łańcut – srebrny medal Natalii Leśniak
2016 – MŚw. Field – brązowy medal Joanny Rząsy
2016 – Halowe MŚw. w Turcji 2 srebrne medale Natalii Leśniak i 1 Wiolety Myszor
2017 – Złoto ME Seniorek – Wioleta Myszor, Natalia Leśniak
2017 – Złoto ME Juniorek – Maria Szkolna
2019 – Wojskowe Mistrzostwa Europy Grecja: srebrny medal Oskar Kasprowski i Kacper Bizoń
brązowe medale Natalia Leśniak, Wioleta Myszor, Joanna Rząsa
2019 – V-ce Mistrzynie Europy w Klubowym Pucharze – W. Myszor, N. Leśniak, S. Zyzańska
2019 – V-ce Mistrzyni Świata Chiny – Wojskowe Igrzyska Sportowe - Sylwia Zyzańska

Zdjęcie: Folder LKS Łucznik Żywiec