poniedziałek, 17.04.2017 00:03

Uwaga na intensywne opady śniegu!

Oceń artykuł
(0 głosów)
Uwaga na intensywne opady śniegu!
W ciągu następnych dni na terenie powiatu żywieckiego pojawi się duże ryzyko wystąpienia znacznych opadów mokrego śniegu. Największe ryzyko przypadnie na wtorek i środę.

Możliwe skutki: Znaczne utrudnienia komunikacyjne, awarie energetyczne, zniszczenia w drzewostanie.

W nocy z poniedziałku na wtorek niewykluczone więc, że może miejscami spaść nawet ok. 10-15 cm nowej pokrywy śnieżnej. Tak duży opad będzie stanowić duże zagrożenie dla drzew, które w większości mają już liście, oraz dla linii energetycznych.

W kolejnych dniach intensywne opady mokrego śniegu najprawdopodobniej skoncentrują się w południowej części kraju. Niepokojąco wygląda prognoza dla obszarów górskich i podgórskich, w szczególności na południu woj. małopolskiego i śląskiego. Utrzymujące się na terenach górskich i podgórskich nawet przez 2 doby obfite opady śniegu mogą doprowadzić do powstania nawet 50-70 centymetrowej nowej pokrywy śnieżnej. Najsilniejsze opady śniegu będą występować we wtorek, środę i mogą się utrzymać nawet do czwartku do godzin popołudniowych. Tak duża ilość śniegu prawdopodobnie doprowadzi do paraliżu tego regionu Polski. Co gorsza, skutki tych opadów mogą być odczuwane nie tylko przez kilkadziesiąt godzin po ich wystąpieniu, lecz znacznie dłużej. Jeśli bezpośrednio po opadach śniegu nastąpiłaby silna adwekcja ciepła, śnieg może natychmiast się stopić. Woda z roztopów musi gdzieś spłynąć lub wsiąknąć, w związku z tym znacząco pogorszy się sytuacja hydrologiczna i może pojawić się nawet zagrożenie powodziowe. Jeśli do tego doszłyby kolejne opady, sytuacja stanie się trudna.

Źródło: Polscy Łowcy Burz

Czytany 200 razy