Żywiec 997

sobota, 25.02.2017 00:17

Oszuści znów aktywni w Żywcu – wzorowa reakcja seniorów

Oceń artykuł
(0 głosów)
Oszuści znów aktywni w Żywcu – wzorowa reakcja seniorów
Oszuści działający metodami "na wnuczka" lub "na policjanta" ponownie dali o sobie znać w Żywcu. W ciągu kilku dni żywieccy policjanci odnotowali 4 zgłoszenia związane z próbą oszustwa, wszystkie szczęśliwie zostały szybko rozszyfrowane przez wytypowane do wyłudzenia pieniędzy osoby.

Do trzech kobiet oszuści zadzwonili we wtorek. W mieszkaniu 94-letniej mieszkanki Żywca telefon rozbrzmiał o 11:40. Dzwoniący mężczyzna utrzymywał, że jest policjantem, a wnuk kobiety spowodował wypadek drogowy. Ceną za odstąpienie od czynności miała być kwota 52 tys. zł. Druga z potencjalnych ofiar oszusta, 87-letnia mieszkanka miasta odebrała telefon 20 minut później, a więc w samo południe i w słuchawce usłyszała historię, która został wyżej opisana. Ostatnia ze zgłoszonych tego dnia prób oszustwa, miała miejsce o 13:15. Do 73-letniej żywczanki zadzwonił ten sam mężczyzna i opowiedział taką samą historię jak w dwóch wcześniejszych przypadkach.

Kolejna próba wyłudzenia dużej kwoty pieniędzy miała miejsce w czwartek, także w Żywcu. Także do mieszkanki Żywca, tym razem 69-letniej, zadzwonił jej "przyszywany" siostrzeniec. Poinformował on, że spowodował wypadek drogowy i konieczne są pieniądze. Kobieta tak samo, jak wszystkie wyżej wymienione seniorki, szybko wyczuła podstęp i przerwała połączenie.

Jak widać, oszuści dysponują szerokim wachlarzem historii i opowieści, które mają wzbudzić w adresacie połączenia współczucie i chęć pomocy poszkodowanemu, którym ma być bliski członek rodziny. Szczęśliwie takie przypadki jak wyżej opisane pokazują, że świadomość społeczeństwa, zwłaszcza starszych osób jest coraz większa i wiedzą oni, co należy czynić, gdy wyczują, że rozmawiają z oszustem.

Powyższe przykłady uzmysławiają tylko, że problem oszustw "na wnuczka" czy "policjanta" cały czas jest aktualny w naszym powiecie, dlatego powinniśmy przypomnieć naszym bliskim seniorom, co robić w takich sytuacjach. Najważniejszą zasadą, jaką należy się kierować, gdy tylko stwierdzimy, że osoba, która do nas dzwoni, może nie być tą, za którą się podaje, jest natychmiastowe przerwanie połączenia. Następnie powinno się skontaktować z osobą, która rzekomo potrzebuje pomocy i upewnić się, że nic złego faktycznie się nie wydarzyło. W dalszej kolejności warto powiadomić policję o próbie oszustwa.


Ż997

msw wnuczek


Źródło:
zywiec.slaska.policja.gov.pl/k32/informacje/wiadomosci/195347,Seniorki-nie-daly-sie-nabrac.html
zywiec.slaska.policja.gov.pl/k32/informacje/wiadomosci/195644,Wlasciwa-postawa-seniorki.html

 

Czytany 1102 razy