Biznes

Rzemieślniczy Browar PINTA zlokalizowany w  Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Wieprzu realizuje kolejną inwestycję. Tym razem kosztem 5,42 mln zł wybuduje nowy magazyn. Chce w ten sposób podwoić swoje możliwości magazynowe, a jednocześnie stworzyć w Wieprzu jedno z najnowocześniejszych centrów dystrybucji piw rzemieślniczych w Polsce.

W 2019 roku Browar PINTA rozpoczął warzenie piw we własnym zakładzie w Wieprzu. Co roku warzy się w nim około 100 różnych piw. Warto dodać, że w tym roku działalność w Wieprzu rozpoczął też drugi browar pionierów piwowarstwa rzemieślniczego w Polsce PINTA Barrel Brewing. Jest to zakład wyspecjalizowany w warzeniu piw dzikich, leżakowanych w drewnianych beczkach i piwnych eksperymentach. W tym roku produkcja tego browaru sięgnie ok. 2 tys. hektolitrów. Stąd też pojawiła się dodatkowa potrzeba zwiększenia możliwości magazynowych.   

Ale nowa powierzchnia magazynowa jest konieczna, ponieważ stale rosnący browar już od dłuższego czasu musi wynajmować dodatkowy magazyn w Żywcu. Od 2019 roku produkcja browaru wzrosła o około 40%, co przełożyło się na ok. 20% więcej napełnionych kegów, 30% więcej butelek i ponad 700% więcej puszek! Obecnie w ciągu roku przez magazyny PINTY przechodzi: 4 mln butelek, 570 tys. puszek i ponad 11 tys. kegów, a w perspektywie kilku lat ma być tego jeszcze więcej - informuje Paweł Ząbek Dyrektor Logistyki PINTY.

Realizacja wszystkich zadań w nowym magazynie o powierzchni 1000 mkw. będzie zarządzana przez system WMS (oprogramowanie do obsługi tzw. magazynu wysokiego składu). Rotacja produktów w takim magazynie jest usprawniona dzięki skanerom i kamerom, które pomagają w kontroli obrotu magazynowego i lokalizacji produktów na regałach. W takim magazynie każdy korytarz, regał i półka mają zdefiniowaną rolę. Magazyn jest podzielony na strefy i obszary, co m.in. porządkuje produkty np. ze względu na szybkość rotowania oraz przyspiesza kompletowanie palet lub przesyłek. Bez problemu codziennie będzie można realizować wiele odbiorów i nadań różnych piw. Znacznie łatwiejsze będzie tworzenie i dystrybuowanie tematycznych zestawów piw craftowych lub wzbogacanie takich wysyłek o materiały edukacyjne - dodaje. 

Warto wspomnieć, że oprócz coraz większej liczby polskich odbiorców craftu, stale rośnie liczba zagranicznych klientów PINTY. W zeszłym roku eksport piw  z Wieprza dotarł do 23 krajów. Od kilku lat przyspiesza również sprzedaż piw przez e-commerce.

Dzięki budowie nowego magazynu w Wieprzu, w miarę rozwoju dystrybucji, pracę znajdzie w nim kilkanaście dodatkowych osób - magazynierów i pickerów. 

Zakończenie inwestycji jest zaplanowane na wrzesień tego roku. Generalnym wykonawcą robót jest Grupa Inbud Bielsko.