Biznes

Na początku grudnia informowaliśmy o sygnałach przekazanych przez Społeczną Straż Rybacką Powiatu Żywieckiego o niepokojącej sytuacji na rzece Koszarawie, która miała miejsce podczas prowadzonych prac na rzece, zleconych przez Wody Polskie. Jakie jest stanowisko inwestora w sprawie tych sygnałów i informacji przekazanych przez SSR Powiatu Żywieckiego?

 O sprawie prawdopodobnych nieprawidłowości podczas prac na rzece Koszarawie i niepokojach wyrażonych przez Społeczną Straż Rybacką Powiatu Żywieckiego szerzej pisaliśmy TUTAJ . Pod koniec grudnia ubiegłego roku SSR na swoim facebookowym profilu opublikowała kolejne informacje w sprawie m.in. wylewania oleju z koparek do rzeki, podczas wspomnianych już prac. Strażnicy pokazując dokumentację z tego zdarzenia w postaci filmów, wyrazili również zarzuty skierowane do pracowników Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarządu Zlewni w Żywcu oraz dyrektora tej jednostki. Jak czytamy w informacji przekazanej przez strażników:



"Wypier........da........lać z palcu budowy"
Takimi słowami "przywitani" zostali strażnicy Społecznej Straży Rybackiej, podczas wykonywania dokumentacji zdjęciowej oraz filmowej nieprawidłowości na górskiej rzece Koszarawa, przez pracownika Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Zarządu Zlewni w Żywcu.

[...]


Niedawno otrzymaliśmy kilka filmików nakręconych przez wędkarzy, które pokazują jak olej z koparek w potężnych ilościach wlewany jest do górskiej rzeki Koszarawy. Z informacji które otrzymaliśmy, od zatroskanych wędkarzy, przy tym fakcie był pracownik PGW Wody Polskie Zarząd Zlewni w Żywcu i nic z tym faktem nie zrobił....
Dlaczego nie zostały powiadomione odpowiednie służby celem zatamowania, neutralizacji oleju?
Gdzie kolejny raz był Nadzór Wodny Zarządu Zlewni w Żywcu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie?
Dlaczego prace nie zostały wstrzymane czasowo biorąc pod uwagę okoliczności?
Próbowaliśmy nawiązać dialog z PGW Wody Polskie, próbowaliśmy sprawę zbadać, wyjaśnić. Rozmawialiśmy wielokrotnie z Dyrektorem PGW WP Zarządu Zlewni w Żywcu, ale jedyne, co Pan Dyrektor potrafi powiedzieć to : Nie wiem, zorientuję się, dam znać. Jestem nowy i muszę się wdrążyć. Po czym ustala datę spotkania, informacji i nie odzywa się.
Pomimo deklaracji Pana Dyrektora i zapewnień chęci współpracy, fakty wydaja się temu zaprzeczać.
Przykry jest fakt, naszym zdaniem osoba pełniąca tak istotną funkcję Dyrektora ZZ w Żywcu PGW WP jest w naszej ocenie niekompetentna i oderwana od rzeczywistości. Na obecnym stanowisku jest już od około pół roku i sprawia wrażenie, że nie wie, co się wokół niego dzieje. Pomijamy już fakt, iż przeszedł z innego oddziału Wód Polskich, a nie przybył z innej planety .....
Reasumując proszę przeczytać poniższe stanowisko Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w sprawie bezsensownej regulacji górskiej rzeki Koszarawy, a następnie oglądnąć zamieszczone zdjęcia pod wyżej wymienionym linkiem i poniższe filmy i wnioski wyciągnąć samemu . . .
"Prowadzone obecnie dwa zadania utrzymaniowe na rzece Koszarawie, są wynikiem decyzji nakazowych wydanych przez Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Katowicach. Dotyczą remontu dwóch stopni wodnych w m. Żywiec wraz z lokalnym udrożnieniem koryta Koszarawy. Wykonane prace wpłyną na poprawę bezpieczeństwa powodziowego na terenach przyległych poprzez przywrócenie właściwego przepływu hydraulicznego. Przed przystąpieniem do robót utrzymaniowych, mając na względzie, że prace będą prowadzone w cieku naturalnym i do ich wykonania niezbędny będzie wjazd ciężkiego sprzętu do koryta potoku, powiadomiono Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach. Wykonawca prac został zobowiązany do prowadzenia prac pod stałym nadzorem przyrodniczym.
Wykonawca został zobowiązany również do podjęcia działań ochronnych ichtiofauny poprzez dokonanie odłowów na wydzielonym odcinku, które wykonał Okręg PZW w Bielsku-Białej. Przed rozpoczęciem prac nadzór przyrodniczy przeprowadził inwentaryzację przyrodniczą, której wyniki pozwoliły na rozpoczęcie zaplanowanych robót.
Aby zapewnić możliwie najmniejszą ingerencję w środowisko wodne oraz przyrodnicze nad całością zadania prowadzony jest nadzór przyrodniczy. Zgodnie z jego z dnia 3 grudnia 2024 r. na całym odcinku realizowanych prac w terenach łęgowych i w korycie potoku nie stwierdzono jakichkolwiek przypadków zabijania oraz niszczenia miejsc bytowania (gniazdowania) gatunków chronionych: ryb, płazów, gadów, ptaków i ssaków, związanych z siedliskami nadwodnymi (m. in. bóbr) oraz zwierzyny leśnej, a także wybranych gatunków bezkręgowców (m. in. motyli, chrząszczy, skorupiaków, mięczaków), jak również niszczenia stanowisk gatunków chronionych flory – wobec braku stwierdzenia takich gatunków fauny w trakcie sporządzonej wcześniej inwentaryzacji przyrodniczej, jak i późniejszych kontroli w ramach nadzoru przyrodniczego.
W ocenie nadzoru przyrodniczego na obszarze prowadzenia robót doszło wyłącznie do czasowej (przejściowej) formy ingerencji realizowanego zadania w środowisko przyrodnicze doliny potoku Koszarawa – z podkreśleniem, iż ww. oddziaływanie dotyczy schyłkowej fazy okresu wegetacyjnego roślinności nadwodnej oraz stopniowego zmniejszania i docelowo - zaniku aktywności życiowej grup zwierząt, związanych z siedliskami nadwodnymi.
Zdaniem nadzoru przyrodniczego naturalne procesy sukcesji roślinności i regeneracji naruszonych warunków siedliskowo - glebowych w kolejnych sezonach wegetacyjnych pozwolą przywrócić w sposób trwały walory przyrodnicze, charakterystyczne dla terenów o charakterze łęgowym w dolinie Koszarawy.
Zgodnie z dobrymi praktykami w utrzymaniu rzek i potoków materiał miejscowy z odsypisk powodujących zawężenie koryta został miejscowo rozprowadzony wzdłuż brzegów, celem ich dodatkowego zabezpieczenia, z zachowaniem zmienności koryta potoku. Pozostawione fragmenty łach będą mogły zostać wykorzystane przez pstrągi potokowe do odbycia tarła, dodatkowo poniżej remontowanych stopni w sposób nieregularny zostaną ułożone ciężkie głazy, które z czasem będą stanowić dogodne miejsce kryjówek dla ryb".

 

3 stycznia bieżącego roku Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie stanowczo zareagował na informacje opublikowane przez SSR. Jak czytamy w wydanym komunikacie:



Opublikowany w dniu 31 grudnia post na profilu fb Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Żywieckiego (SSR Żywiec) zawiera informacje wprowadzające opinię publiczną w błąd. Wpisy SSR dezinformują opinię publiczną, ponieważ sugerują prowadzenie prac na rzece Koszarawie tylko przez PGW WP. Tymczasem były to także działania prowadzone przez IMiGW w związku z modernizacją stacji wodowskazowej, w miesiącach listopad – grudzień ubiegłego roku. Prace były prowadzone na dwóch różnych odcinkach rzeki.

IMiGW poinformował NW Żywiec o rozpoczęciu prac związanych z modernizacją w/w stacji wodowskazowej przedkładając informację o zgłoszeniu prac do RDOŚ w Katowicach oraz protokół PZW oddział Bielsko-Biała z przeniesienia ryb wraz z notatką z przeniesienia podpisaną przez Wiceprezesa ds. Zagospodarowania Wód Okręgu PZW Bielsko-Biała. IMGW w trybie art. 395 ust.9 ustawy Prawo wodne zwolnione jest z obowiązku uzyskania zgłoszenia lub pozwolenia wodnoprawnego, a sama prace dotyczyły modernizacji istniejącej stacji wodowskazowej.

W sytuacji stwierdzenia możliwości zanieczyszczenia środowiska sugerowanego w poście, Strażnicy SSR winni zawiadomić odpowiednie organy, posiadające w tym zakresie kompetencje, tj. PSP i policję. Do tutejszej jednostki nie wpłynęło w/w zawiadomienie.

Równocześnie PGW WP informuje, że w chwili podejmowania czynności przez SSR w rejonie stopnia nr 8, Strażnicy weszli w sposób nieuprawniony na oznakowany plac budowy, bez właściwych środków ochronnych, co stanowiło zagrożenie dla ich bezpieczeństwa i zdrowia. Ponadto Strażnicy, którzy w sposób nieuprawniony weszli na teren budowy, nie dokonali wylegitymowania, byli bez widocznej oznaki, wobec czego odstąpili od czynności służbowych (UCHWAŁA NR VI/71/2019 RADY POWIATU W ŻYWCU z dnia 27 maja 2019 r. w sprawie uchwalenia regulaminu Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Żywieckiego pkt. V. ust. 3. Przed przystąpieniem do czynności kontrolnych strażnik jest obowiązany przedstawić się osobie kontrolowanej i okazać legitymację strażnika Społecznej Straży Rybackiej). Dodatkowo jeden ze strażników zachowywał się w sposób arogancki i nieprzyjemny, co spotkało się z reakcją pracownika PGW WP nadzorującego właściwe przestrzeganie zasad na placu budowy (w tym przebywanie i bezpieczeństwo osób postronnych).

Ponadto Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie poinformował o spotkaniu w sprawie działań prośrodowiskowych na rzece Koszarawie pomiędzy Wodami Polskimi w Krakowie a przedstawicielami użytkownika rybackiego Okręgiem PZW Bielsko – Biała:

 

Na spotkaniu ustalono, iż w piątek 10 stycznia odbędzie się spotkanie przedstawicieli Wód Polskich w Krakowie z zarządem PZW okręg Bielsko – Biała w rejonie stopnia nr 8 na Koszarawie. Na spotkaniu zostaną ustalone działania pro środowiskowe polegające m.in. na odpowiednim ukształtowaniu koryta dla niskich przepływów ze zdeponowanego w korycie materiału żwirowego oraz wprowadzeniu ponadwymiarowych głazów, które poprawią warunki bytowania organizmów żywych, w tym ryb.

 

W ciągu dwóch tygodni Wody Polskie w Krakowie wspólnie z PZW okręg Bielsko – Biała przygotują zakres analogicznych działań w rejonie pozostałych dwóch stopni.
Działania analogiczne, jak na stopniu nr 8 zostaną wykonane do końca br.
Obie strony zadeklarowały długofalową współpracę w zakresie działań renaturyzacyjnych na rzece Koszarawie.
Ponadto, na spotkaniu przedstawiciele PZW zaproponowali wspólne działania związane z dodatkowym zarybianiem Koszarawy oraz zbiornika Żywieckiego. To działanie będzie realizowane w miarę dostępnego materiału zarybieniowego, w uzgodnieniu z PZW okręg Bielsko – Biała.
Uzgodniono także, iż wzorem poprzednich lat, w tym roku również będą budowane naturalne tarliska dla ryb w zbiorniku Tresna i Porąbka. Odbędzie się to w miesiącu lutym. Tarliska będą tworzone z choinek poświątecznych zebranych od mieszkańców powiatu Żywieckiego.
Jednocześnie Wody Polskie zapowiedziały przedstawienie listy prac utrzymaniowych na terenie działania okręgu PZW Bielsko – Biała w celu wspólnego określenia działań, tak, aby zminimalizować oddziaływanie na środowisko.