Biznes

We wtorek 19 kwietnia rząd przedstawił harmonogram dotyczący rejestracji na szczepienia poszczególnych roczników przeciwko COVID-19. Jak wynika z zapowiedzi - do 10 maja tego roku każdy pełnoletni obywatel Polski otrzyma e-skierowanie umożliwiające zapisanie się na szczepienie przeciwko koronawirusowi.

"Chcemy spowodować, żeby do 10 maja każdy obywatel powyżej 18. roku życia mógł otrzymać e-skierowanie i zapisać się na szczepienie" - zapowiedział podczas dzisiejszej konferencji premier Mateusz Morawiecki. Premier wyraził nadzieję, że każdy będzie chciał przyjąć szczepionkę, gdyż jest to skuteczne rozwiazanie, co widać na przykładzie Wielkiej Brytanii - argumentował szef rządu. Prezes Rady Ministrów poinformował równeż, że najpóźniej do końca sierpnia tego roku, a niewykluczone że nawet wcześniej, co jest zależne od ilosci szczepionek trafiających do Polski, każdy obywatel Polski będzie mógł zostać zaszczepiony, jeżeli będzie tego chciał - podkreślił Morawiecki podczas otwarcia punktu szczepień powszechnych w Legnicy w województwie Dolnośląskim.

Z kolei pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował, że w najbliższy wtorek rząd przedstawi szczegółowy harmonogram dotyczący tego, kiedy poszczególne roczniki będą mogły rejestrować na szczepienia przeciw COVID-19 -  przekazał Polsat News.

Punkt szczepień w Legnicy - jak zaznaczył Dworczyk - to jeden z punktów, które zostaną uruchomione w całym kraju. "Te punkty będą miały bardzo dużą wydajność - na przykład dzięki temu punktowi prędkość szczepień w Legnicy wzrośnie ponad dwukrotnie" - podkreślił szef KPRM.

Jeśli chodzi o punkty szczepień przeciw COVID-19 w zakładach pracy, to szczegółowe zasady ich prowadzenia rząd ma ogłosić do końca kwietnia tego roku. Jak wynika z rządowych zapowiedzi - pilotaż szczepień w zakładach pracy rozpocznie się w połowie maja. Do programu mają się właczyć nie tylko duże firmy, lecz również te mniejsze.

Dodajmy, że wiele dużych firm, włacznie z sieciami handlowymi zadeklarowało chęć szybkiego zaszczepienia swoich pracowników. 

Z kolei podczas spotkania premiera Mateusza Morawieckiego w Zespole Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu poinformowano, że szczepienia nauczycieli umożliwią powrót dzieci do szkół jeszcze w tym roku szkolnym. Dotychczas zaszczepiono 90 proc. pedagogów.