Gowin odpowiada na bunt górali. Gminy górskie otrzymają wsparcie

Gowin odpowiada na bunt górali. Gminy górskie otrzymają wsparcie
Biznes Odsłony: 796

Do gmin górskich ma trafić 1 mld złotych wsparcia - zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin. 700 mln będzie przeznaczone na inwestycje i ok. 300 mln, które pozwoli na zwolnienie z podatku od nieruchomości.


Przedsiębiorcy mówią „mamy dość!”

Przedsiębiorcy poszkodowani przez lockdown apelują do rządu o poluzowanie obostrzeń. Hotelarze, właściciele obiektów i atrakcji turystycznych z południa Polski zaczynają się buntować, protesty przybierają na sile m.in. w Szczyrku oraz na Podhalu. Górale rozpoczęli akcję „Góralskie Veto” i oświadczyli, że po 17 stycznia otworzą swoje firmy, mimo ewentualnego przedłużenia „Narodowej Kwarantanny”. Pomoc zapowiedziana przez Gowina ma na celu uspokojenie frustracji przedsiębiorców. - W gminach turystycznych ruch spadł o 70%. - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. - Ten program to dowód na to, że rząd Zjednoczonej Prawicy bardzo poważnie traktuje wszystkich przedsiębiorców i wszystkie branże, w tym turystyczną – dodał Dworczyk.


Wsparcie dla przedsiębiorców

Program wsparcia był konsultowany z przedsiębiorcami, którzy wskazali że największym obciążeniem ich budżetu są podatki od nieruchomości. Wsparcie dla gmin górskich będzie złożone z dwóch instrumentów.

Pojedyncza gmina będzie mogła zyskać maksymalnie 8 mln złotych dotacji. Dzięki dodatkowym pieniądzom gminy będą mogły uwolnić część środków i przekazać je przedsiębiorcom, którzy nie są objęci tarczami antykryzysowymi. Gmin górskich jest w Polsce około 200.

Pieniądze mają być w lutym

Pieniądze w ramach wsparcia mają trafić do gmin górskich w ciągu miesiąca. Uchwała w tej sprawie może zostać przyjęta już na najbliższym lub przyszłotygodniowym posiedzeniu rządu.
"Te środki, o których mówimy dzisiaj, ten dodatkowy miliard złotych, adresowany do gmin górskich, trafi do nich najprawdopodobniej już na początku lutego. Najpierw musimy przyjąć uchwałę Rady Ministrów. Będę wnioskował o uzupełnienie porządku obrad jutrzejszego posiedzenia rządu. Następnie gminy będą miały parę tygodni na złożenie tych wniosków. Bezzwłocznie potem środki trafią do gmin górskich" - podkreślił Gowin.

Drukuj