Biznes

Pałac Habsburgów w Żywcu nadal nie ma dzierżawcy. O jego dalszych losach Starostwo Powiatowe w Żywcu miało zdecydować w grudniu tego roku, jednak takie decyzje nie zapadły. Czy ogłoszony będzie trzeci przetarg?

  • Starostwo Powiatowe w Żywcu poszukuje chętnych na wydzierżawienie Pałacu Habsburgów w Żywcu.
  • Odbyły się już dwa przetargi na dzierżawę Pałacu Habsburgów w Żywcu - oba zakończyły się wynikiem negatywnym.
  • Czy będzie trzeci przetarg na dzierżawę Pałacu Habsburgów w Żywcu?

Dwa przetargi zakończone wynikiem negatywnym

Przypomnijmy – od czerwca 2020 roku otwarta pozostaje kwestia wynajmu pałacu Habsburgów w Żywcu. Pierwszy przetarg ustny nieograniczony na wydzierżawienie na okres 20 lat nieruchomości stanowiącej własność Powiatu Żywieckiego zabudowanej Pałacem Habsburgów odbył się w dniu 18 września 2020 r. Drugi przetarg ustny nieograniczony na wydzierżawienie na okres 20 lat nieruchomości stanowiącej własność Powiatu Żywieckiego zabudowanej Pałacem Habsburgów odbył się w dniu 27 listopada 2020 r.Oba przetargi zakończyły się wynikiem negatywnym.


Do trzech razy sztuka?

W środę 9 grudnia miały zapaść decyzje w sprawie dalszych losów Pałacu Habsburgów w żywieckim parku. Tak się jednak nie stało i o dalszych losach obiektu władze Powiatu zadecydują na początku 2021 roku – „Decyzję w sprawie ogłoszenia III przetargu podejmie Zarząd Powiatu w Żywcu na jednym z najbliższych posiedzeń Zarządu Powiatu w Żywcu w miesiącu styczniu 2021 roku” – przekazał portalowi rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Żywcu Dariusz Szatanik.

Pałac Habsburgów w Żywcu

Pałac - będący jedną z wizytówek Żywiecczyzny - powstawał i był rozbudowywany na przełomie XVIII i XX wieku. Po II wojnie światowej w obiekcie, który został rodzinie Habsburgów odebrany przez ówczesne władze, ulokowano szkołę, która funkcjonowała w tym miejscu do 2013 roku. Po zmianie lokalizacji placówki oświatowej o zwrot pałacu zwrócili się Habsburgowie. Roszczenia uzasadnili tym, że dopóki w pałacu była szkoła, nie zgłaszali roszczeń, jednak w związku z tym, że jej lokalizacja uległa zmianie i pojawiły się plany, by utworzyć w tym miejscu obiektu hotelowo-kongresowego, zamierzają odzyskać utracony w majątek. Sytuacja, w której Starostwo Powiatowe w Żywcu - zarządzające tą nieruchomością - musiałoby zwrócić unijną dotację, dzięki której obiekt został odnowiony, oznaczałoby duże problemy. Dlatego też zawarte pomiędzy Starostwem i Habsburgami porozumienie uchroniło władze Powiatu przed potencjalnymi kłopotami i spór zawieszono. Trwałość projektów zakończyła się 1 kwietnia 2020 roku. Starostwo Powiatowe ogłosiło więc przetarg na wynajem pałacu. Przypomnijmy, że pustostan o powierzchni ponad 5,3 tys. metrów kwadratowych, jakim pozostawał przez ten czas ten obiekt generował dla zarządcy na przestrzeni roku około 150 tys. zł kosztów.