Biznes

PGW Wody Polskie Zarząd Zalewni w Żywcu zrealizował kilkanaście waznych inwestycji na naszym obszarze. 

Teren administracji Zarządu Zlewni w Żywcu obejmuje obszar ok. 2 536 km2. Długość cieków na administrowanym terenie to aż 7 317 km. Na obszarze tutejszej jednostki występują głównie potoki i rzeki górskie, które charakteryzują się dużą dynamiką przepływu, dokonując przy tym nierzadko dużych zniszczeń. Ponadto ze względu na usytuowanie w terenach górskich, często mamy do czynienia ze zwartą, gęstą zabudową mieszkalną, gdzie koryto biegnie dosłownie wzdłuż ogrodzeń domostw, zagrażając tym samym bezpieczeństwu ludzi, mienia oraz infrastruktury technicznej. Wobec powyższego realizacja prac zabezpieczających na naszym terenie jest kluczowym elementem ochrony przeciwpowodziowej, a  zespół Pracowników odpowiedzialnych za tą sferę pracuje w trybie ciągłym dbając o bezpieczeństwo mieszkańców Żywiecczyzny. Skala potrzeb tutejszego Zarządu jest znaczna dlatego mamy nadzieję, że w miarę przyznanych środków finansowych będziemy realizować je na bieżąco.

Pracownicy PGW Wody Polskie Zarządu Zlewni w Żywcu to zespół specjalistów, inżynierów oraz hydrotechników, którzy przygotowują wszystkie inwestycje realizowane w terenie z dbałością o środowisko naturalne. Przed przystąpieniem do robót uzyskiwane są wszystkie wymagane decyzje i uzgodnienia. Każdorazowo przed rozpoczęciem prac w korycie rzek czy potoków wykonywane są także odłowy ryb, celem minimalizacji strat w ichtiofaunie. Ponadto wszystkie inwestycje realizowane są pod stałym nadzorem przyrodniczym, aby zadbać o wszystkie istoty żywe bytujące w sąsiedztwie  środowiska wodnego.

Poniżej krótki opis najważniejszych zadań realizowanych w bieżącym roku na terenie miasta Żywiec, które jak podkreśla Dyrektor  Maria Wisińska-Kurz, nie byłyby możliwe do wykonania bez zaangażowania i ciężkiej pracy Zespołu Pracowników Zarządu Zlewni w Żywcu:

  • Remont stopnia nr 3 na potoku Koszarawa – a w przyszłym roku kolejne stopnie - lokalnie nazywany przez mieszkańców trzecią tamą, zlokalizowany pomiędzy żywieckim amfiteatrem a mostem Sporyskim, z uwagi na wielokrotne przejście wód powodziowych i wezbraniowych uległ znacznemu uszkodzeniu. Miejsce to jest szczególnie wykorzystywane latem jako teren rekreacyjny i wypoczynkowy dla mieszkańców miasta i okolicznych gmin. W jego sąsiedztwie zlokalizowana jest również ścieżka rowerowa, ciesząca się dużą popularnością. Wobec powyższego tak ważnym jest podjęcie działań naprawczych w tym rejonie.

koszarawa_w.jpg

W ramach realizowanego obecnie zadania wykonany zostanie kompleksowy remont progu stałego, gurtów dennych i przyczółków, w tym oczyszczenie, skucie zniszczonych betonów, uzupełnienie ubytków i odtworzenie uszkodzonych elementów. Odtworzona zostanie również przepławka dla ryb, celem zachowania swobodnej migracji zwierząt. Niecka wypadowa poniżej stopnia zostanie udrożniona. Prace wykonywane są poza obszarem czynnego przepływu wody poprzez zastosowanie grodzy z big-bagów. Realizacja zadania pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego dla otaczających terenów i infrastruktury, zapewni swobodny przepływ wód wezbraniowych. Koszt realizowanych prac wynosi ok. 845 tysięcy złotych brutto.  

  • Udrożnienie koryta wraz z zasypem wyrw brzegowych na potoku Leśnianka

Przedmiotem zamówienia było udrożnienie koryta potoku Leśnianka wraz z zabezpieczeniem istniejących wyrwy brzegowych. Wykonane prace wpłynęły na zabezpieczenie istniejącego stopnia przed negatywnym oddziaływaniem wód oraz zapewniły swobodny przepływ wód wezbraniowych. Ponadto działanie te zwiększyły bezpieczeństwo powodziowe dla terenów przyległych, które wykorzystywane są przez mieszkańców Żywca jako tereny rekreacyjne i wypoczynkowe latem, tzw. plaża w Zabłociu. Koszt wykonanych prac to  ok. 43 tysiące złotych brutto.

 lesnianka.jpg

  • Remont zapory przeciwrumowiskowej nr 8 na potoku Leśnianka - a w przyszłym roku kolejne stopnie

Trwają obecnie prace remontowe na potoku Leśnianka celem przywrócenia zlokalizowanej tam zapory przeciwrumowiskowej do odpowiedniego stanu technicznego. Wykonanie prac pozwoli na prawidłową eksploatację urządzenia wodnego i zwiększy zabezpieczenie powodziowe dla przyległych terenów. W ramach zadania wykonane zostaną prace związane z oczyszczeniem terenu, odsłonięciem i skuciem zniszczonych betonów skrzydełek, niecki wypadowej oraz gurtu kończącego. Kolejno zostaną uzupełnione dylatacje i ubytki w konstrukcjach betonowych, a uszkodzone elementy zostaną uzbrojone, odtworzone i zaimpregnowane hydrofobowo. W ramach prac przewidziano również oczyszczenie i odtworzenie przepławki dla ryb, celem zapewnienia swobodnej migracji. Prace prowadzone są tzw. na sucho, poprzez zastosowanie grodzy z big-bagów i bypassu, zapewniającego stały przepływ wód potoku. Koszt wykonywanych robót zabezpieczających to ok. 790 tysięcy zł brutto.

  • Remont murów oporowych w Żywcu – etap I

W rejonie tzw. starego mostu realizowany jest obecnie remont murów oporowych, zlokalizowanych na lewej zaporze bocznej zbiornika wodnego Tresna. Celem wykonywanych prac jest przywrócenie prawidłowego stanu technicznego urządzeń. Jest to kontynuacja prac, bowiem w 2021 r. PGW Wody Polskie wykonały remont muru na przeciwległym brzegu, wydatkując na ten cel środki w wysokości ponad 800 tysięcy złotych brutto.

W ramach tegorocznych prac zostanie wykonany remont muru betonowego od strony odwodnej na długości ok. 700 metrów, poprzez skucie, oczyszczenie powierzchni ścian, wykonanie mikropali kotwiących, nałożenie warstwy szczepnej, uzupełnienie ubytków i wykonanie reprofilacja betonów. Ponadto uzupełnione zostaną iniektem nieszczelności i pęknięcia, a dylatacje oczyszczone i wypełnione. Dodatkowo w ramach prac wykonany zostanie remont schodów z kostki brukowej, wykorzystywanej przez mieszkańców. Wykonanie powyższych prac zwiększy bezpieczeństwo powodziowe miasta Żywiec. Koszt realizowanych prac wynosi ok. 1,9 mln zł brutto.

mury.jpg

  • Konserwacja drenaży, zapór bocznych i rowów opaskowych zbiornika Tresna

W ramach zadania prowadzone są prace polegające na wykoszeniu zapór bocznych i czyszczeniu drenaży, które odprowadzają naturalnie spływającą wodę z zawala do jeziora żywieckiego. Zapory boczne zbiornika Tresna, zwane przez mieszkańców potocznie wałami, wykorzystywane są rekreacyjnie, bowiem przebiega w tym miejscu ścieżka rowerowa. Systematyczne wykonywanie tych prac ma zatem ogromne znaczenie, bowiem pozwoli na prawidłowe utrzymanie zapór pod względem technicznym i estetycznym. Koszt realizowanych prac w 2022 r. wynosi ok. 519 tysięcy złotych brutto.  

  • Usługi związane z wycinką zakrzaczeń i udrożnieniem koryta potoku Za Dworem

PGW Wody Polskie wykonują również prace utrzymaniowe na małych ciekach, często niepozornych i niedocenianych, lecz równie ważnych. Jednym z nich jest pot. Za dworem, zlokalizowany w rejonie żywieckiego Szpitala Powiatowego. Przeprowadzone zostały prace polegające głównie na wycince zakrzaczeń i porostów oraz udrożnieniu koryta. Oczyszczone koryto pozwoli na swobodny przepływ wód wezbraniowych i zwiększy bezpieczeństwo dla lokalnej infrastruktury i mienia. Koszt wykonanych prac to ok. 73 tysięcy złotych brutto.

W planach utrzymaniowych Zarząd Zlewni w Żywcu na kolejne lata jest m.in. remont pozostałych 8 stopni na potoku Koszarawa, remont 7 zapór przeciwrumowiskowych na potoku Leśnianka, kontynuacja remontu murów oporowych w Żywcu. Realizacja powyższych zadań uzależniona jest przede wszystkich od posiadanych środków finansowych, jak również możliwości technicznych
i sukcesu ogłaszanych postępowań przetargowych.