Pociąg z Żywca do Krakowa. Nareszcie bezpośrednio!

Pociąg z Żywca do Krakowa. Nareszcie bezpośrednio!
Biznes Odsłony: 8202

Bezpośredni pociąg z Żywca do Krakowa zostanie uruchomiony wraz z wejściem nowego rozkładu jazdy PKP 13 grudnia tego roku. W obecnej sytuacji, gdy znaczna część przewoźników „busowych” zawiesza kursy, takie rozwiązanie staje się wyjątkowo interesujące dla osób podróżujących z Żywiecczyzny do Krakowa i z Krakowa do Żywca.

O bezpośrednim pociągu z Żywca do Krakowa informowaliśmy już w czerwcu tego roku. Dziś z przyjemnością prezentujemy więcej informacji na ten temat.

Pociąg bezpośredni: Żywiec – Kraków

Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy PKP, 13 grudnia tego roku o godzinie 17:02 z żywieckiego dworca kolejowego odjedzie pierwszy bezpośredni pociąg pasażerski relacji Żywiec – Kraków Główny. Warto przypomnieć, że do tej pory osoby wybierające się w podróż pociągiem z Żywca do Krakowa musiały przesiadać się w Suchej Beskidzkiej. Niestety dla wielu podróżnych stanowiło to znaczące utrudnienie i zmuszało do wyboru alternatywnego środku transportu.Starania aktywistów przyniosły efekt

O bezpośrednie połączenie kolejowe z Żywca do Krakowa od kilku lat zabiegało Stowarzyszenie Kolej Beskidzka. Wreszcie w tym roku, mimo sytuacji spowodowanej przez pandemię koronawirusa, działania aktywistów przyniosły wyczekiwany efekt. Jak podkreśla prezes Stowarzyszenia Kolej Beskidzka Hubert Maślanka:


Uruchamiane połączenie kolejowe jest efektem porozumienia marszałków województw: śląskiego i małopolskiego oraz wsłuchania się w postulaty środowisk lokalnych. Inicjatywa uruchomienia połączenia bezpośredniego była zgłaszana marszałkom województw przez Stowarzyszenie Kolej Beskidzka od kilku lat.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: O beskidzkich liniach kolejowych, które nie powstały

Nie tylko dla studentów

Sytuacja epidemiologiczna w Polsce i związane z nią obostrzenia zmusiły znaczną część przewoźników, którzy prowadzą przewóz osób busami, do czasowego zawieszenia kursów. Brak dobrego połączenia pomiędzy Żywcem i Krakowem stał się dużym utrudnieniem dla osób, które uczą się lub pracują w Krakowie i nie posiadają własnego środka transportu. Pociąg z Żywca do Krakowa będzie rozwiązaniem tej sytuacji. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest większa przestrzeń, jaką oferuje wagon w stosunku do kabiny samochodu, co wpływa na zmniejszenie ryzyka zakażeniem koronawirusem. W pierwotnych założeniach i koncepcji zgłoszonej przez Stowarzyszenie Kolej Beskidzka potrzebę wprowadzenia takiego połączenia uzasadniano sytuacją uczniów i studentów, którzy uczęszczają do szkół i uniwersytetów w Krakowie.


Uzasadnieniem inicjatywy była potrzeba uruchomienia połączenia dedykowanego studentom z wyeliminowaniem konieczności przesiadki w Suchej Beskidzkiej, która znacząco zniechęcała podróżnych do wybierania tego środka transportu przy podróżach z Żywiecczyzny w kierunku Małopolski. Inicjatywę znacząco wsparli radni samorządu wojewódzkiego, dzięki którym została ona zrealizowana – wyjaśnia Hubert Maślanka.

Pociąg z Żywca do Krakowa i z Krakowa do Żywca – rozkład jazdy

Pociąg pomiędzy Żywcem i Krakowem będzie kursował dwa razy w tygodniu:

Warto podkreślić, że piątkowe połączenie pociągu „Pilsko” z Krakowa Głównego do Żywca zostało skomunikowane z połączeniem kolejowym w kierunku Zwardonia i Katowic.

Pierwszy bezpośredni pociąg z Żywca do Krakowa w 2020 roku odjedzie 13 grudnia o godzinie 17:02 z peronu numer trzy na żywieckim dworcu kolejowym.

Zdjęcie: Marcin Ryś / Stowarzyszenie Kolej Beskidzka

Drukuj