Żywiec: dlaczego latarnie nie świecą w całym mieście?

Żywiec: dlaczego latarnie nie świecą w całym mieście?

W dniu 29 listopada tego roku burmistrz Miasta Żywiec Antoni Szlagor przekazał, że ponownie zostanie włączone oświetlenie uliczne w godzinach 0:00 - 4.00. Okazuje się jednak, że nie w każdej części Żywca latarnie w tych godzinach świecą. Co jest powodem takiego stanu rzeczy i kiedy latarnie będą ponownie uruchomione?

Przypomnijmy, że decyzja o wyłączaniu latarni ulicznych w godzinach od 0:00 do 4:30  została podjęta w pierwszej połowie 2020 roku. "Z uwagi na ograniczony ruch w godzinach nocnych w mieście Żywcu, a także mając na uwadze oszczędności niezbędne ze względu na mniejsze wpływy do budżetu miasta, podjąłem decyzję o czasowym wyłączeniu oświetlenia ulicznego w godzinach między 0:00 a 4.30" - informował wówczas Burmistrz Żywca

Pod koniec listopada tego roku Antoni Szlagor przekazał, że latarnie ponownie zostaną włączone. Jak jednak poinformowali portal Czytelnicy - w wielu miejscach w Żywcu oświetlenie w godzinach od 0:00 do 4:00 nadal jest wyłączone. Chodziło głównie o poboczne ulice. Z pytaniem o to czy latarnie będą włączone w całym mieście zwróciliśmy się do Burmistrza Żywca. W odpowiedzi na nasze pytanie Antoni Szlagor poinformował, że do końca tego roku oświetlenie uliczne zostanie włączone w całym mieście a jest to związane z tym, że instalacji nie da się uruchomić "jednym przyciskiem" i jest ona uruchamiana na bieżąco. 

O sprawę zapytaliśmy również przedstawicieli firmy Tauron. Z informacji jakie otrzymaliśmy wynika, że część oświetlenia drogowego na terenie Żywca, we wspomnianych godzinach, już działa. Mowa o urządzeniach pracujących w układzie kaskadowym."Z prośbą o włączenie oświetlenia ulicznego w miejscowości Żywiec zwrócił się do nas burmistrz. Po analizie wniosku włączyliśmy układ kaskadowy oświetlenia miasta, co nie jest czynnością skomplikowaną. Inaczej jest z uruchomieniem oświetlenia ze stacji transformatorowych, które nie pracuje w układzie kaskady. Takie czynności muszą zostać starannie zaplanowane i wymagają czasu. Zostały już jednak ujęte w grafikach pracy ekip serwisowych" - poinformował portal Gracjan Respondek. "Staramy się, żeby oświetlenie przywrócić jak najszybciej. Z uwagi na prace, jakie mamy do wykonania do końca roku oraz wymaganą analizę układów sieci przewidujemy, że włączenie całego układu uda nam się zrealizować najpóźniej w styczniu 2022 r" - dodał przedstawiciel firmy Tauron.


Drukuj   E-mail