Biznes

16 kwiatnia na żywieckim Rynku odbędzie się pokaz autobusu elektrycznego. Prezentowany będzie pojazd produkcji polskiej marki Pilea.

Polski autobus elektryczny Pilea zostanie zaprezentowany na żywieckim Rynku 16 kwietnia od godziny 10:00.

Z dniem 8 marca br. spółka ARP E-VEHICLES (ARP E-V) rozpoczęła tour swoim innowacyjnym autobusem elektrycznym. Jest to element obchodów przypadającego w tym roku 30-lecia Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Włączając się w te obchody ARP E-VEHICLES promuje jednocześnie ekologiczny transport zbiorowy i swój nowoczesny autobus elektryczny. Na trasie przejazdu znalazło się kilkanaście miast, gdzie przedstawiciele Organizatorów i Operatorów publicznego transportu zbiorowego będą mogli zapoznać się z najnowocześniejszymi, przyjaznymi dla środowiska rozwiązaniami technicznymi, a mieszkańcy będą mieli okazję przejechać się elektrycznym autobusem.

Autobus elektryczny ARP E-VEHICLES jest efektem wielu lat prac badawczych i koncepcyjnych doświadczonego zespołu polskich inżynierów i konstruktorów. Od początku został zaprojektowany i skonstruowany jako autobus elektryczny, a nie jako adaptacja konstrukcji z silnikiem spalinowym. Zawiera wiele nowatorskich rozwiązań. Wszystkie baterie zamiast na dachu zostały umieszczone pod podwoziem, co nie przeszkodziło w uzyskaniu całkowicie niskiej podłogi. Pozwoliło to również na ograniczenie wysokości nadwozia do niespełna 3,2 m. i obniżenia środka ciężkości pojazdu, co poprawiło jego parametry trakcyjne, wpływając pozytywnie na zachowanie autobusu w czasie pokonywania zakrętów. Wykonanie szkieletu w technologii samonośnej z materiałów o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych oraz użycie elementów poszycia zewnętrznego z aluminium i laminatów poliestrowych obniżyło masę pojazdu, a w konsekwencji zwiększyło jego zasięg o ok. 10%.
Wielofazowy silnik synchroniczny z magnesami trwałymi gwarantuje większą sprawność i przeciążalność silnika, lepsze osiągi pojazdu oraz zwiększenie zasięgu na jednym ładowaniu. Zastosowanie innowacyjnych baterii do szybkiego ładowania typu LTO (Lithium Titanium Oxide) gwarantuje szybkie ładowanie w 15 minut do 90% ich pojemności. Opcjonalnie zainstalowanie baterii NMC pozwala na ładowanie stacjonarne i zasięg do 300 km.
Autobus wykonany jest w prawie 60% z polskich komponentów, a dzięki silnikowi elektrycznemu jest cichy i ekologiczny a także przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych, wyposażony w rampę i układ przyklęku.
ARP E-VEHICLES posiada w ofercie autobusy miejskie i podmiejskie oraz w specjalnej wersji do przewozu dzieci (zwane potocznie Gimbusami), wszystkie w wariantach o długości 8,5 oraz 10,0 metrów. Należy zaznaczyć, że autobus w wersji 10 metrowej może zabrać na pokład do 85 pasażerów co jest porównywalne, a w niektórych przypadkach nawet przekracza możliwości autobusu 12 metrowego innych producentów.
Prezentowany model o długości 8.5 metra, który jednorazowo może zabrać na pokład do 65 pasażerów, w tym 23 na miejscach siedzących, wyposażony jest w baterie NMC o pojemności 142 kWh zapewniające zasięg do 140 km oraz własną ładowarkę pokładową. Posiada na wyposażeniu hybrydowy system ogrzewania (spalinowo-elektryczny), klimatyzację, elektroniczne tablice kierunkowe, monitoring wizyjny, darmowe Wi-Fi i ładowarki do telefonów.

Warto wspomnieć, że w ostatnich dniach został rozstrzygnięty konkurs na nazwę autobusu. Spośród prawie 250 propozycji największe uznanie zdobyła nazwa, którą można już oficjalnie się posługiwać, a mianowicie PILEA. Jej genezą jest łacińska nazwa zielonej rośliny doniczkowej, która potocznie nazywana jest pieniążkiem. Niektórym roślinom domowym nadaje się wręcz magiczne właściwości, tak jest również i w tym przypadku. Popularny pieniążek odpowiedzialny jest za oszczędność i powodzenie finansowe. PILEA jest więc taka jak autobus ARP E-V, kompaktowa, zielona, przyjazna dla środowiska i oszczędna. Z pewnością przyszłym nabywcom przyniesie wiele korzyści nie tylko finansowych, a jej wpływ na otoczenie i środowisko poprawi jakość życia pasażerów i wielu mieszkańców.

Przypomnijmy, że w tym roku żywiecki Miejski Zakład Komunikacji w Żywcu świętuje 50-lecie istnienia

Aktualnie 35 autobusów żywieckiej komunikacji miejskiej wykonuje 251 kursów dziennie w dni robocze, 137 w soboty i 107 w niedziele i święta, obsługując także miejscowości w sześciu ościennych gminach tj. Czernichów, Lipowa, Łodygowice, Radziechowy-Wieprz, Świnna, Gilowice, a łączna długość linii wynosi 256,3 km.


Warto podkreślić, że obecnie ponad 90 % autobusów komunikacji miejskiej to autobusy niskopodłogowe, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych oraz matek z dziećmi w wózkach. Ostatnie zakupy pojazdów to autobusy z nowoczesnym monitoringiem, klimatyzowane, spełniające najwyższe normy emisji spalin EURO 6.