Wczoraj Miasto Żywiec podpisało umowę z Krajowym Rejestrem Długów. Żywiec jest kolejnym miastem, które dołączy do programu „SAMORZĄD na plus”. Przypomnijmy, że zaległości podmiotów prawnych oraz mieszkańców wobec miasta sięgają ponad 15 milionów złotych.
„SAMORZĄD na plus” to dedykowana Jednostkom Samorządu Terytorialnego i podmiotom zależnym Inicjatywa, która poprzez dostarczenie wiedzy, informacji o dobrych praktykach oraz odpowiednich narzędzi wspiera samorządy w zarządzaniu finansami.
– Wymagania mieszkańców odnośnie inwestycji w naszym mieście rosną z każdym rokiem. Ja to doskonale rozumiem, bo również zależy mi na tym, by miasto się rozwijało. Niestety na przeszkodzie tym działaniom stoją długi, jakie firmy i osoby prywatne mają wobec miasta. Ich wysokość zwiększa się niestety z roku na rok. Dbając o finanse publiczne miasta, musieliśmy podjąć takie działania, które spowodują, że egzekucja stanie się wreszcie skuteczna. Ja rozumiem różne sytuacje życiowe, przejściowe problemy finansowe i wiele innych, nie da się jednak ukryć, że istnieje również liczna grupa dłużników, która celowo unika uiszczania stosownych płatności. Myślę, że ryzyko wpisania do Krajowego Rejestru Długów skutecznie „zachęci” ich do tego, by uregulować należności – mówi Antoni Szlagor, burmistrz Żywca.
Co daje miastu przynależność do systemu „SAMORZĄD na plus”? Przede wszystkim szereg praktycznych narzędzi, takich jak: dostęp do systemu KRD BIG S.A., komplet narzędzi prewencyjnych motywujących do terminowych płatności (pieczęcie prewencyjne, wezwania do zapłaty, naklejki i ulotki informacyjne), pieczęcie i banery informujące o uczestnictwie w inicjatywie, które można umieścić na stronie internetowej, w folderach, na papierze firmowym w biurach obsługi, itp.
Dłużnicy notowani w rejestrze mają spore problemy na przykład z zaciągnięciem kredytów czy zakupem towarów na raty. Firmy telekomunikacyjne nie chcą im sprzedawać telefonów w promocji, a operatorzy telewizji kablowej i dostawcy Internetu odmawiają świadczenia swoich usług.
Obecność w systemie pozwala skutecznie i sprawnie zapobiegać zadłużaniu regionu, promować rzetelność płatniczą i bezpieczeństwo w zarządzaniu finansami, czy też skutecznie i sprawnie zarządzać należnościami.
– Zapewniam, że będę szukał wszystkich sposobów ku temu, by miasto odzyskało należne mu pieniądze – dodaje burmistrz Antoni Szlagor.