11 czerwiec
2026

Brygida Sordyl i Rafał Bałaś z nagrodami Marszałka Województwa Śląskiego

Autor: Redakcja Data publikacji: 13.02.2023 22:34
slaskie.pl
Poznaliśmy laureatów nagród artystycznych Marszałka Województwa Śląskiego.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w katowickim kinoteatrze Rialto. W imieniu marszałka Jakuba Chełstowskiego nagrody wyróżnionym wręczyli przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego prof. Marek Gzik, członek Zarzadu Województwa Śląskiego Grzegorz Boski, wiceprzewodniczący Sejmiku: Urszula Koszutska i Stanisław Gmitruk oraz radni: Alina Bednarz, Lucyna Ekkert, Zbigniew Przedpelski oraz Tadeusz Sławek.

„Kultura daje nam wyjątkową okazję, by przyjrzeć się historii, tradycji i spojrzeć na województwo śląskie z różnych perspektyw. Śląskie inspiruje różnorodnością i chcemy to bogactwo kulturowe docenić i promować, nagradzając artystów związanych z regionem. To forma wyróżnienia i motywacja do dalszej pracy artystycznej, ale także dowód uznania dla twórczości, która przekracza granice administracyjne, tworzy przyjazny klimat dla rozwoju myśli i sztuki, inspiruje i otwiera nas na nowe twórcze doznania” – podkreśla marszałek Jakub Chełstowski.

Nagroda artystyczna Marszałka Województwa Śląskiego jest przyznawana osobom działającym na terenie województwa śląskiego lub na jego rzecz, za wieloletnie wybitne osiągnięcia twórcze. Wyróżnienie honoruje autorów najbardziej wartościowych dokonań artystycznych. W tym roku nagrody otrzymali:

  • Jan Ballarin – za osiągnięcia w dziedzinie muzyki (nagroda 10 tys. zł),
  • Beata Dzianowicz – za osiągnięcia w dziedzinie filmu (nagroda 10 tys. zł),
  • Marcin Wyrostek – za osiągnięcia w dziedzinie muzyki (nagroda 10 tys. zł).

Nagroda za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury honoruje osoby działające na terenie województwa śląskiego lub na jego rzecz za wieloletnie osiągnięcia w upowszechnianiu kultury lub w ochronie jej dóbr. Wyróżnienia nagradzają autorów najbardziej wartościowych projektów i dokonań popularyzatorskich, a także inicjatyw w zakresie zachowania dziedzictwa kulturowego regionu. W tym roku wyróżnienie otrzymali:

  • Andrzej Kała – za upowszechnianie kultury ziemi częstochowskiej (nagroda 10 tys. zł),
  • Tadeusz Sławek – za osiągnięcia w dziedzinie literatury (nagroda 10 tys. zł),
  • Brygida Sordyl – za osiągnięcia w dziedzinie muzyki (nagroda 10 tys. zł).

Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego dla młodych twórców przyznawana jest co roku osobom, które nie przekroczyły 35 roku życia, działającym na terenie województwa śląskiego lub na jego rzecz, za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. Wyróżnienia są formą wspierania i honorowania osiągnięć młodych artystów z regionu. W tym roku po laury sięgnęli:

  • Anna Lemieszek – za osiągnięcia w dziedzinie aktorstwa (nagroda 10 tys. zł),
  • Rafał Bałaś – za osiągnięcia w dziedzinie muzyki (nagroda 10 tys. zł),
  • Agata Krajewska – za popularyzację dorobku Adolfa Dygacza oraz osiągnięcia w dziedzinie cyfryzacji (nagroda 10 tys. zł).

Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków przyznawana jest osobom fizycznym lub prawnym (z wyłączeniem muzeów) za wybitne osiągnięcia w zakresie ochrony zabytków na terenie województwa śląskiego i opieki nad nimi. Nagroda przyznawana jest za całokształt działalności lub za realizację wartościowych projektów konserwatorskich albo archeologicznych. W tym roku nagrodę otrzymał:

  • ks. Kazimierz Świerdza w kategorii „Inwestor” (nagroda 10 tys. zł).

W trakcie uroczystości wręczono również Nagrody im. Karola Miarki. Wyróżnienie przyznawane jest osobom, które upowszechniając kulturę i naukę, nawiązują w swojej działalności do idei realizowanych przez jej patrona oraz wnoszą trwałe, humanistyczne wartości do kultury narodowej. Nagroda jest przyznawana od 1983 roku. W tym roku nagrody odebrali:

  • Jerzy Mańka – za upowszechnianie kultury i nauki na terenie województwa śląskiego (nagroda 10 tys. zł),
  • Mirosław Skrzypczyk – za upowszechnianie kultury i nauki na terenie województwa śląskiego (nagroda 10 tys. zł),
  • Krzysztof Szelong – za upowszechnianie kultury i nauki na terenie województwa śląskiego (nagroda 10 tys. zł).

Przeczytaj także

„Krew oddam na żywca!” – szlachetna akcja podczas Dni Żywca

Zbliżają się Dni Żywca, a wraz z nimi doskonała okazja, by włączyć się w pomoc potrzebującym i podzielić się najcenniejszym…
Czytaj więcej

Taneczny sukces żywieckiej młodzieży w Czarnogórze. Formacje „Twister” i „Aqua Dance” zachwyciły na arenie międzynarodowej

Młodzież z Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Żywcu wróciła z tarczą z prestiżowego XXII International Music & Dance Festival „Montenegro 2026”.…
Czytaj więcej

Dni Gminy Radziechowy-Wieprz 2026: Gwiazdą wieczoru zespół Baciary!

19-20 czerwca 2026 roku mieszkańcy oraz goście będą mieli okazję uczestniczyć w jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie –…
Czytaj więcej

Wielki koncert muzyki filmowej w Żywcu przeniesiony w plener – wstęp wolny dla wszystkich!

W związku z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców oraz gości, władze Żywca podjęły decyzję o zmianie lokalizacji nadchodzącego koncertu muzyki filmowej, który…
Czytaj więcej

Mali górale z Gminy Świnna zachwycili jury! Za nami XXIII edycja konkursu „Jestem Góralem”

Kultura regionalna i tradycja Beskidów wciąż żyją w sercach najmłodszych mieszkańców Żywiecczyzny. Zespół Szkolno-Przedzkolny w Świnnej po raz kolejny zorganizował…
Czytaj więcej

„Niewinny skrót” o krok od tragedii. Gmina Milówka apeluje do wandali i ostrzega

Władze Gminy Milówka biją na alarm. Notoryczne skracanie sobie drogi przez ogrodzenie oddzielające Szkołę Podstawową, skatepark i amfiteatr doprowadziło do…
Czytaj więcej