06 czerwiec
2026

Co dalej z Pogotowiem Ratunkowym na Żywiecczyźnie?

Autor: Redakcja Data publikacji: 17.08.2020 19:37

Niepokojące informacje docierają do naszej redakcji ze strony Ratowników Medycznych z Żywca, którzy dziś poinformowali o tym, że rozpoczęła się tajna prywatyzacja Pogotowia Ratunkowego w Żywcu. Niestety informacje te związane są z niepokojącymi informacjami dotyczącymi nowego szpitala.

Jak czytamy w liście otwartym, skierowanym do m.in. posłów reprezentujących Żywiecczyznę, władz samorządowych, mediów i Rządu RP:

Dziwne decyzje lokalnych władz samorządowych.

Podczas gdy wspólnie z Wami i z Waszą pomocą od marca walczyliśmy z COVIDEM, za naszymi plecami podziały się bardzo niepokojące wydarzenia, 8 kwietnia 2020 r. rozpoczęła się tajna prywatyzacja Pogotowia Ratunkowego w Żywcu.
Rada Powiatu jednogłośnie uchwaliła projekt powołania bardzo niejasnej spółki Starostwa i InterHealth Canada-Żywiec (51% udziałów Starostwa) o nazwie Żywiec Ambulans Serwis. Jak wynika z treści uchwały – spółka ta o kapitale zakładowym wynoszącym zaledwie dziesięć tysięcy złotych!!!! ma od września przejąć majątek całego Pogotowia Ratunkowego w tym państwowe karetki otrzymywane z dotacji rządowych. Będzie też dysponowała kilkumilionowym kontraktem rocznym celowanym na ratownictwo.
Jest to działanie wzbudzające bardzo wiele kontrowersji i obaw o przyszłość Ratownictwa Medycznego na Żywiecczyźnie, zważywszy na fakt, iż w naszym kraju pogotowia ratunkowe są upaństwowione tak jak straż pożarna czy policja a przyszły partner prywatny nie ma żadnego doświadczenia w działalności polskiego ratownictwa medycznego.
Nigdzie nie ma takiego tworu, spójrzcie na naszych sąsiadów w Bielsku, Cieszynie i Suchej Beskidzkiej! Ponadto szpitale w tych miastach funkcjonują samodzielnie i są w stanie leczyć pacjentów w godnych warunkach. Słuchając sesji Rady Powiatu z 8 kwietnia – nikt nie uzasadnił logicznie i nie odpowiedział na pytanie skąd taki pomysł? Argumenty radnych są niedorzeczne. Kto wiec ma w tym cel, interes i komu to ma służyć. Obawiamy się niestety, że z pewnością nie naszym mieszkańcom. Ciekawe czy ktoś policzył koszty – ile milionów wydał już Powiat na finalizowanie nie zrealizowanej jak dotąd umowy, ile zaprzepaścił możliwości, funduszy unijnych, nie remontując starego szpitala tak jak to zrobiły inne powiaty.
Firma InterHealth Canada-Żywiec pojawiła się na lokalnym rynku w roku 2008 kiedy rozpoczęło się podpisywanie umów ppp na budowę Nowego Szpitala w Żywcu. Szpital miał zostać oddany do użytku w 2014 roku. Od tamtej pory wielokrotnie przesuwano termin otwarcia nowego szpitala. Do dnia dzisiejszego Nowy Szpital w Żywcu nie został uruchomiony, a kolejny wyznaczony termin przenosin cały czas jest bezkarnie przesuwany. Tym razem mówi się o wrześniu, podczas gdy stoi tylko pusty budynek. Do tego wszystkiego w czyichś głowach zrodził się nowy pomysł sprezentowania publicznego pogotowia ratunkowego partnerowi prywatnemu.

Jakie koszty ponosi strona publiczna? Jakie będą konsekwencję tych decyzji i działań? Czy kogoś to zainteresuje i czy takie działania są legalne?? Swoboda decyzji w tym zakresie pokazuje, że żadne instytucje w państwie nie są tym zainteresowane. Zatem Sami oceńcie wiarygodność całego tego przedsięwzięcia, w świetle wieloletniego zwodzenia mieszkańców Żywca i braku reakcji powiatu na takie działania.
Z tego co wiadomo powszechnie, firma IHC współzarządza już jakiś czas obecnym Szpitalem Powiatowym w Żywcu. Jednak, kiedy pojawił się koronawirus, nikogo z współzarządzających nie widziano, nie otrzymaliśmy też żadnego wsparcia czy to finansowego, czy rzeczowego, jak i merytorycznego ze strony prywatnego partnera.
Ten ciężki dla wszystkich okres udało się nam przetrwać tylko i wyłącznie dzięki Waszej pomocy i ofiarności. A być może będzie jeszcze trudniej.
Piszemy to w trosce o Was drodzy mieszkańcy, udostępniajcie, wyrażajcie swoje opinie walczcie, mówcie głośno, wezwijcie 27 radnych do złożenia wyjaśnień. Niech wyjaśnią co nimi kierowało…….. czy mieli jakąkolwiek wiedzę, żeby podejmować takie decyzje i kto z nimi to ustalał, kto poniesie odpowiedzialność, jeśli z pogotowiem będzie tak jak z nowym szpitalem, którego otwarcie jest w nieskończoność przesuwane. Żeby tylko lekkość podejmowania tak ważkich decyzji nie doprowadziła do tego, że w Żywcu nie będzie ani Szpitala ani Pogotowia, a sąsiednie miasta nie będą w stanie nas pomieścić u siebie jako pacjentów.
Wam, może po raz ostatni bardzo serdecznie dziękujemy za wszelką dotychczasową pomoc i wsparcie jakie dajecie nam każdego dnia!!! Mamy jednak nadzieję, że znajdzie się osoba, która nie dopuści do tak absurdalnych działań.

Sprawę będziemy śledzili na bieżaco i informowali o jej przebiegu. 

Zdjęcie: Dario Film

Przeczytaj także

Plan ogólny w Lipowej do poprawki. Gmina rezygnuje z sądu i zapowiada nowe konsultacje z mieszkańcami

Po tym, jak wojewoda śląski uchylił uchwałę przyjmującą plan ogólny dla gminy Lipowa, lokalne władze musiały zdecydować o dalszych krokach.…
Czytaj więcej

Wypadek na leśnej drodze w Sopotni Małej. Mężczyzna zraniony przez staczający się pojazd

W piątkowe popołudnie w gęstym lesie na terenie Sopotni Małej doszło do niebezpiecznego i nietypowego incydentu. Kierowca samochodu terenowego został…
Czytaj więcej

Wyjątkowy koncert w ramach XIV edycji Floriańskich Wieczorów Muzycznych w Żywcu!

Już 7 czerwca miłośnicy muzyki poważnej będą mieli okazję wziąć udział w niezwykłym wydarzeniu kulturalnym. W Kościele pw. św. Floriana…
Czytaj więcej

Milówka stawia na kulturę i tradycję. Przy Muzeum „Stara Chałupa” powstanie XIX-wieczna zagroda

Wielkie zmiany czekają miłośników historii i tradycji na Żywiecczyźnie. Gmina Milówka oficjalnie podpisała umowę na realizację nowej inwestycji kulturalnej, która…
Czytaj więcej

Niezwykła podróż w czasie. Czwarta edycja wystawy „Retro Świat” w Kalnej już w czerwcu!

Około 60 interaktywnych stanowisk do grania, kultowe konsole i powrót do ery kaset VHS – przed nami kolejna wystawa z…
Czytaj więcej

Wielki sukces młodych odkrywców! Szkoła Podstawowa w Międzybrodziu Żywieckim z tytułem „Szkoła Roku”

Niezwykły triumf uczniów i pedagogów z Międzybrodzia Żywieckiego. Drużyna „Wodni Odkrywcy” zdobyła pierwsze miejsce w prestiżowym ogólnopolskim konkursie „Być jak…
Czytaj więcej