23 kwiecień
2025

Drewniany kościół w Łodygowicach

Autor: KP / Zdjęcie i film: Dario Film Data publikacji: 10.03.2021 14:22

Drewniany kościół w Łodygowicach to jeden z najciekawszych i największych obiektów tego typu na Żywiecczyźnie. Jednocześnie jest to jeden z najstarszych obiektów sakralnych w powiecie żywieckim.

  • Drewniany kościół w Łodygowicach to jeden z największych drewnianych kościołów w Beskidach.
  • Kościół w Łodygowicach powstał na miejscu kaplicy, która była wybudowana prawdopodobnie w XIV wieku.
  • Do kościoła prowadzi 130 kamiennych stopni.
  • W kościele w Łodygowicach znajdziemy liczne pamiątki po właścicielach Łodygowic.  

Pierwsza była kaplica

Drewniany kościół w Łodygowicach to drugi, obok zamku w tej miejscowości cenny zabytek w Gminie Łodygowice. Początki parafii w Łodygowicach sięgają XIII wieku. Ciekawostkę stanowi fakt, że jedną z dat powstania kościoła w Łodygowicach jest rok 1312. Według tego źródła świątynię miał ufundować Jakub Brandys. Co ciekawe informacja ta powielana jest na podstawie sfałszowanego dokumentu, który powstał w połowie XVIII wieku. Według wiarygodnych źródeł początki parafii w Łodygowicach i pierwszej kaplicy, która stanęła w tej miejscowości to rok 1373 a jej patronem był św. Stanisław Biskup i Męczennik.

Rozkwit parafii łodygowickiej

Gdy Łodygowice stały się odrębną i powiększającą się parafią zapadła decyzja o rozbudowie istniejącej świątyni. Warto w tym miejscu przywołać zapis, jaki znajdziemy w „Dziejopisie…” Andrzeja Komonieckiego, informujący o tym, że właściciel Łodygowic – książę Jerzy Zbarski, zakupił w roku 1630 sprowadzoną z Włoch matrycę do wypieku hostii. Okres, kiedy właścicielem ziem łodygowickich jest Zbarski a później Stanisław Warszycki, zaś gospodarzem kościoła ksiądz Stanisław Kaszkowic to czas rozbudowy i rozkwitu parafii w Łodygowicach. Prace przy rozbudowie kościoła zostały przeprowadzone w latach od 1634 do 1636, kiedy obiekt został poświęcony przez ks. biskupa Tomasza Oborskiego. Wtedy prawdopodobnie również otrzymuje nowych patronów – apostołów Szymona i Judę Tadeusza. W roku 1637 kościół został wymalowany, zakupiono również dzwon. Przed rokiem 1644 przy kościele stała osobna dzwonnica. W roku 1644 do świątyni dobudowano wieżę z dwoma dzwonami.

Spór księdza z panem i pamiątki po właścicielach Łodygowic

W roku 1663 bracia Jakubcowie z Biernej wystawili przed kościołem kamienną Bożą Mękę, natomiast w roku 1669 właściciel Łodygowic – słynący z sadystycznych skłonności wobec poddanych – Warszycki ufundował boczny ołtarz poświęcony Najświętszej Pannie Marii Częstochowskiej. Gospodarzem kościoła w okresie od 1657 do 1679 roku był ks. Jan Niemczyk, który pozostawał w konflikcie ze Stanisławem Warszyckim. Nie przeszkodziło to jednak w tym, ze kościół piękniał, gdyż w roku 1679 Warszycki ozłocił ufundowany przez siebie ołtarz.
Warto dodać, że w drewnianym kościele w Łodygowicach znajdziemy wiele pamiątek po właścicielach Łodygowic. Ostatni właściciel Łodygowic – baron Otto Klobus w roku 1934 ufundował dwie barkowe ławki, które do dziś znajdują się w prezbiterium.

Kolejne rozbudowy

W kolejnych latach, gdy gospodarzem kościoła w Łodygowicach był ks. Urban Kupiszewski, zostaje przeprowadzona kolejna znacząca przebudowa świątyni. W roku 1687 powstaje nowe, większe prezbiterium. W toku 1715 do kościoła zostaje wstawiony ołtarz główny, ufundowany przez karczmarza z Wilkowic – Antoniego Kanię, wykonany przez snycerza z Żywca – Mikołaja Ficka. Lata 1748-1799 to okres nadania kościołowi takiej formy, w jakiej widzimy go współcześnie. Prace przeprowadzone w XVIII wieku polegały na poszerzeniu nawy głównej oraz budowie bocznych kaplic. Jedną z ostatnich inwestycji jest przebudowa wieży w roku 1797. Jeśli chodzi o wnętrze, to jedną z największych inwestycji była budowa organów w 1890 r., wykonana przez firmę Rieger.Warto wspomnieć również, że w roku 1866 w drewnianym kościele w Łodygowicach uczeń Jana Matejki – żywiecki malarz Mantel, przy użyciu farb olejnych wykonał polichromię*. Niestety nie zachowała się ona do czasów współczesnych, zastąpiona nową, namalowaną przez Adama Giebułtowskiego w roku 1929.
Drewniany kościół w Łodygowicach jest obecnie jednym z największych kościołów drewnianych w Beskidach. Wybudowany w stylu śląsko-małopolskim, jednonawowy, orientowany w kształcie krzyża o długości 40 metrów i szerokości od 15 do 22 metrów, zbudowany jest na zrąb z bali modrzewiowych z dachem pokrytym gontem.
W roku 2021 przeprowadzone zostały race rewitalizacyjne, obejmujące: remont elewacji i schodów wejściowych oraz wymianę gontowego pokrycia dachowego, opłaszczowania hełmu wieży i remont instalacji odgromowej kościoła.

Schody i mur

Charakterystycznym elementem kościoła w Łodygowicach są prowadzące do niego kamienne schody oraz otaczający świątynię mur. Stopnie zostały wykonane w 1845 roku przez Jana Kanika z 50 łokci kamieni palastrowych, dostarczonych przez kamieniarza Jana Dudzika. Również w XIX wieku wykonano w kościele kamienną posadzkę.
W roku 1936 zostały przeprowadzone prace na cmentarzu, który mieścił się przy kościele. W tym roku wzniesiono również mur wokół kościoła.

Źródła: Materiały Muzeum Miejskiego w Żywcu oraz Historia Łodygowic, Tom II autorstwa Jacka Kachla

Przeczytaj także

Koncert poświęcony św. Janowi Pawłowi II

27 kwietnia schola Młodzi Duchem zaprasza do wspólnego odśpiewania koronki do miłosierdzia Bożego.Po nabożeństwie będziemy wspominać wielkiego orędownika miłosierdzia Bożego…
Czytaj więcej

Premiera filmu „U mieszczan żywieckich w Żywcu”

Już w najbliższy piątek, 25 kwietnia, widzowie będą mieli okazję obejrzeć nowy odcinek cyklu „Etnos Małopolski”, zatytułowany „U mieszczan żywieckich…
Czytaj więcej

Mieszkańcy Gminy Lipowa zapraszają na pikietę w obronie gminy!

W czwartek, 24 kwietnia 2025 r. w godz. 7:30–8:30 przed budynkiem Urzędu Gminy Lipowa odbędzie się pokojowa pikieta mieszkańców pod…
Czytaj więcej

Żałoba narodowa po śmierci papieża Franciszka: decyzja prezydenta, zasady i jej konsekwencje

W związku ze śmiercią papieża Franciszka, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda ogłosił wprowadzenie żałoby narodowej. Uroczystości pogrzebowe papieża odbędą się…
Czytaj więcej

Juszczyna: IV Konkurs Gwary. Koncert laureatów

27 kwietnia o godzinie 16:00 w Domu Ludowym w Juszczynie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie kulturalne – koncert laureatów IV Gminnego…
Czytaj więcej

Razem dla Kazika – bieg i piknik charytatywny

Przed nami wyjątkowe wydarzenie charytatywne, które odbędzie się w dniach 26-27 kwietnia 2025 roku. To dwudniowa inicjatywa pod hasłem „Biegniemy…
Czytaj więcej