19 marzec
2025

Finał projektu „Historia żywieckiej lalki – modelu stroju mieszczki żywieckiej”

Autor: Redakcja Data publikacji: 13.06.2019 21:48

Podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej dnia 14 czerwca (piątek) 2019 r. w sali ratuszowej Urzędu Miejskiego w godzinach 12.00-13.30 przedstawiona zostanie historia żywieckiej lalki – modelu stroju mieszczki żywieckiej, która pochodzi ze zbiorów rodziny Państwa Molińskich z Rynku, słynnych mieszczan i żywieckich piekarzy.

Lalka wykonana przez panny seminarzystki w szkole na Zielonej powstała na początku lat 20. ubiegłego wieku. Ten ciekawy pomysł, ubrania lalki w miniaturę stroju mieszczańskiego kobiecego z odtworzeniem wszystkich elementów, narodził się wśród grona uczennic i nauczycielek ze Stanisławą Matuszkówną na czele. Dbały one ze szczególną starannością o promocję i właściwą prezentację tej najwspanialszej miejskiej tradycji – noszenia obywatelskiego stroju. Podobna lalka została wykonana przez wspomniane seminarzystki i podarowana Panu Prezydentowi Ignacemu Mościckiemu, który wizytował miasto w 1929 roku. Żywiecka lalka ze zbiorów Państwa Krystyny i Tadeusza Molińskich w okresie międzywojennym dekorowała rodzinną piekarnię na rynku. Umieszczona była także w specjalnej szklanej gablocie.

Po uroczystej sesji w Muzeum Miejskim w Żywcu w sali audiowizualnej po raz pierwszy w historii powojennej zostanie zaprezentowana szerszemu gronu rzeczona lalka wraz z oryginalną gablotą. Co ważne, prace konserwatorskie miniatury stroju wykonała członkini Stowarzyszenia Asysta Żywiecka – Pani Beata Bysko, natomiast rewitalizacji gabloty podjęła się Pani Małgorzata Mietlicka – konserwator dzieł sztuki z Muzeum Miejskiego w Żywcu. Na uwagę zasługuje fakt, iż główka i dłonie lalki wykonane zostały z wosku. Przedwojenna główka pochodzi ze zbiorów pani Małgorzaty Gabryel z rodziny Molińskich i także została poddana pełnej konserwacji przez Małgorzatę Mietlicką.

Lalka wraz z gablotą zostanie umieszczona na stałe na wystawie „Historia i tradycja Żywca” w sali poświęconej strojom mieszczańskim. Podczas uroczystego odsłonięcia, lalce zostanie nadane imię, które poznamy dopiero dnia 14 maja w Starym Zamku.

Na uroczystościach nie zabraknie także mieszczan w obywatelskich strojach żywieckich!

Wszystkich pasjonatów historii bliskiej i tradycji Królewskiego Miasta Żywca serdecznie zapraszamy!

Zdjęcie: Muzeum Miejskie

Przeczytaj także

Wyskakane zakończenie ferii – Zimowy Festiwal Dmuchańców w Żywcu

W dniach 1-2 marca 2025 hala sportowa w SP9 w Żywcu zamieni się w prawdziwy raj dla dzieci i ich…
Czytaj więcej

Beskidzki Klub Biznesu – Twoja Przepustka do Świata Możliwości!

Wyobraź sobie, że Twój biznes to samotny wędrowiec na górskim szlaku – silny, pełen potencjału, ale napotykający na swojej drodze…
Czytaj więcej

Zamówienia na pączki z Restauracji 3 Poziomki na Tłusty Czwartek

Zbliża się Tłusty Czwartek, a restauracja 3 Poziomki ma przyjemność ogłosić, że przyjmuje zamówienia na pączki, które można odebrać osobiście…
Czytaj więcej

Zapraszamy do Parku Fantazja w Andrychowie w okresie ferii zimowych!

  Szukasz miejsca, gdzie dzieci mogą spędzić czas na świetnej zabawie, a Ty się zrelaksować? Park Fantazja to idealne rozwiązanie!
Czytaj więcej

Kraina Radości Active & Fun – wielka frajda dla najmłodszych!

W Jeleśni działa przestrzeń edukacyjno-rozrywkowa dla dzieci – Kraina Radości Active & Fun! To wyjątkowe 80 m², które zostały zaprojektowane…
Czytaj więcej

Łodygowice: Wystawcy poszukiwani

Gmina Łodygowice organizuje Jarmark Wielkanocny. To doskonała okazja, aby zaprezentować swoje wyroby, twórczość artystyczną oraz umiejętności muzyczne. Dlaczego warto wziąć…
Czytaj więcej