30 kwiecień
2025

Gilowice. Nietuzinkowa pocztówka z początku XX wieku

Autor: Pocztówka ze zbiorów Mirosława Talika Data publikacji: 30.01.2021 14:07

Zdjęć archiwalnych Żywca i miejscowości w powiecie żywieckim jest stosunkowo niewiele. Fotografie lub pocztówki, na których możemy zobaczyć wygląd miejscowości położonych na Żywiecczyźnie na początku XX wielu stanowią prawdziwy rarytas. Do takich z pewnością należy pocztówka z roku 1914, na której możemy zobaczyć Gilowice.

Gilowice. Jeden z najstarszych zakątków na Żywiecczyźnie

Gilowice to jedna z najstarszych miejscowości na Żywiecczyźnie. Pierwsze wzmianki znajdziemy w spisie świętopietrza i Volumina Legum pod datą 1324r. W XV wieku ziemiami władał rod Skrzyńskich i w kolejnych wiekach Gilowicami zarządzali kolejni właściciele Żywiecczyzny. Gilowice były wsią rolniczą, w której mieściły się dwa folwarki: Stary Dwór oraz Nowy Dwór, który powstał w XVII wieku. W XVIII wieku z Rychwałdu do Gilowic przeniesiony został drewniany kościół.

Pocztówka pochodzi ze zbiorów Mirosława Talika

Początek XX wieku w Gilowicach

Początek XX wieku to okres znacznego rozwoju Gilowic. W tym okresie powstała szkoła, która mieściła się w budynku starej karczmy. Budynek ten został podarowany przez Aleksandrę i Władysława Branickich. Z inicjatywy księdza Teofila Papescha powstaje również Kółko Rolnicze, Kasa Stefczyka, poczta. Duchowny powołuje do życia również stowarzyszenia młodzieżowe, organizowane są przedstawienia i uroczyście obchodzone ważne dla Polaków rocznice i uroczystości. To właśnie z tego okresu pochodzi pocztówka, o której mowa.

Widok współczesny. Zdjęcie Dario-Film

Gilowice z czeskim akcentem

Pocztówka z datą 11 lipca 1914 roku została wydrukowana najprawdopodobniej na terenie obecnych Czech, o czym świadczyć może zdanie w języku czeskim: „Pozdrav z Gilovice”. Zdjęcie ukazuje drogę z kierunku Żywca do Ślemienia. Przy drodze – współcześnie ulica Krakowska – widzimy zabudowania mieszkalne, w tle budynek szkoły i zarys kościoła w Gilowicach. Zdjęcie obrazuje jak zmienił się przebieg drogi i jak blisko domów wówczas płynęła rzeka Łękawka.

Przeczytaj także

Piknik Majowy w Wieprzu!

Majówka to czas, kiedy natura budzi się do życia, a my wszyscy szukamy okazji, by złapać trochę słońca, odetchnąć świeżym…
Czytaj więcej

Jak złapałem diabła – pierwszy odcinek serii “Zbójnickie Opowieści”

Beskidzkie legendy powracają w nowej odsłonie. Seria filmów “Zbójnickie Opowieści” wkracza na ekran z niezwykłą historią, która zapowiada się na…
Czytaj więcej

X Końska Zajawka w Węgierskiej Górce

Władze Gminy Węgierska Górka, Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka, Agroturystyka „Manhattan” oraz Nadleśnictwo Węgierska Górka pragną zorganizować niezwykle atrakcyjną imprezę dla całych rodzin…
Czytaj więcej

Polski Związek Wędkarski Żywiec Zabłocie zaprasza na podwójne zawody wędkarskie

Miłośnicy wędkowania z gminy Radziechowy-Wieprz będą mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu, które połączy rywalizację sportową z ekologiczna edukacją. Tego…
Czytaj więcej

Przedszkole im. Władysława Pieronka w Radziechowach w gronie finalistów konkursu Edukacja Regionalna w Szkole

Przedszkole im. Władysława Pieronka w Radziechowach kolejny raz zostało zakwalifikowane do finału XV-tej edycji Wojewódzkiego Konkursu Edukacja Regionalna w Szkole “Proszę…
Czytaj więcej

Kabaret Mumio świętuje 25-lecie na scenie MCK w Żywcu

Żywiec, 17 maja 2025 roku stanie się wieczorem pełnym humoru, satyry i niezapomnianych scenicznych szaleństw, sala widowiskowa Miejskiego Centrum Kultury…
Czytaj więcej