O historii i przyszłości żywieckiej dzwonnicy
Kamienna dzwonnica przy żywieckiej Konkatedrze powstała staraniem Franciszka Wielopolskiego w latach 1723 - 1724. Ten wyjątkowy obiekt obchodzi zatem 300-lecie powstania i z tej okazji odbędzie się interesujące spotkanie, poświęcone historii i przyszłości żywieckiej kampanilii.
46. rocznica katastrofy w Wilczym Jarze
15 listopada mija 45. rocznica tragicznego wypadku dwóch autobusów, którymi jechali górnicy do pracy w kopalniach Ziemowit i Brzeszcze. Te koszmarne zdarzenia – mimo upływu czasu – wciąż pozostają żywe wśród mieszkańców Żywiecczyzny.
Żywiec miał swój statek
Niewielu mieszkańców Żywca, zwłaszcza tych młodszych, wie o tym, że nazwa naszego miasta opłynęła cały świat! Nie jest to wcale metaforyczne odniesienie do popularnego na całym świecie żywieckiego piwa, lecz do statku, który nosił nazwę Żywiec!
Żywiecczyzna: kuchnia naszych przodków
Kultura regionu to nie tylko zabytki, dzieła sztuki, muzyka, gwara ale także kuchnia regionalna. Obecnie coraz chętniej sięgamy do dawnych receptur i chętnie przygotowujemy potrawy w oparciu o stare przepisy i receptury ich przyrządzania. Jakie potrawy znajdowały się na stołach mieszkańców Żywiecczyzny i jakie dania są typowe dla powiatu żywieckiego?
106. rocznica odzyskania Niepodległości
Bezpośrednią przyczyną wybuchu I wojny światowej był zamach na austriackiego następcę tronu arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga 28 czerwca 1914 roku. Mieszkańcy Żywiecczyzny również walczyli na frontach Wielkiej Wojny. Mimo, że była ona niezwykle krwawa i brutalna, to paradoksalnie przywróciła nam niepodległość, którą świętujemy 11 listopada. W tym roku po raz 101!
Żywieckie legendy - pochodzenie nazwy Żywiec
Z każdym miastem związane są różne legendy. Dotyczą one miejsc, postaci oraz nazwy miasta. Nie inaczej jest w przypadku Żywca. W nowym cyklu artykułów, przedstawimy Wam podania opowiadające o tym, skąd wzięła się nazwa Żywiec oraz inne legendy związane z Naszym miastem. Wielu z nich na pewno nie znacie, zatem zapraszamy do lektury! Dziś przeczytacie legendy dotyczące pochodzenia nazwy Żywiec.
Huta szkła w Złatnej
Wieś Złatna, podobnie jak wiele innych wsi w naszym rejonie, została założona przez osadników wołoskich pod koniec XVI w. Jej pierwotna nazwa brzmiała Sołki, ponieważ uważano, że właśnie tu rzeka Soła ma swój początek. Pierwszy zapis o tejże wsi znaleźć można w księdze sądowej Państwa Żywieckiego, a brzmi on: „Wawrzyniec Kostka z Sołek uskarżał się na synów Simona Gardasza, że mu wzięli owce”. Obecna nazwa: Złatna, wywodzi się od nazwy potoku Bystra, który pierwotnie zwany był: Złotna, a nazwa ta była związana ze śladami aluwialnego złota, które podobno w nim odkryto.
Nawiedzona fabryka w Żywcu
Opowieści o duchach i nawiedzonych miejscach zawsze wzbudzają w nas dreszczyk emocji. Takich miejsc nie brakuje również w Żywcu. Dziś przedstawiamy historię o nawiedzonej fabryce sukna. Wprawdzie budynek obecnie nie istnieje, lecz sama historia jest bardzo ciekawa i pouczająca. Zwłaszcza dla odważnych mężczyzn!
Żywieckie cmentarze
Od początku istnienia miasta Żywiec zmarłych chowano na przykościelnych cmentarzach. Takie cmentarze znajdowały się m.in. wokół konkatedry w Żywcu oraz przy kościele św, Krzyża, gdzie chowano również przestępców skazanych na karę śmierci. Zmieniło się to pod koniec XVIII wieku, kiedy zaczął obowiązywać nakaz, bo nekropolie lokalizować poza granicami miast.
Romantyczna Kamesznica
Kamesznica to wieś w powiecie żywieckim, w której odnaleźć możemy prawdziwy skarb, o czym jednak wie nie każdy mieszkaniec naszego regionu. Dlaczego warto tu zajrzeć i co tutaj znajdziemy?
Tajemnicze Pilsko
Pilsko to jeden z najwyższych szczytów w Beskidach Zachodnich. Góra ta jest również jedną z najważniejszych pod względem turystycznym w naszym regionie. Zapraszamy do poznania Pilska bliżej i odkrycia ciekawostek z nim związanych.
Środa - dzień dyszla w Żywcu
Środa - w Żywcu dzień dyszla, czyli dzień targowy. Z pewnością można powiedzieć, że był to dla mieszkańców Żywiecczyzny jeden z najważniejszych dni w tygodniu. Pozwalał na kupno niezbędnych rzeczy, zwierząt gospodarskich, był też dniem spotkań mieszkańców z całego regionu. Zapraszamy do lektury artykułu o historii targu w Żywcu i związanych z nim ciekawostek.