Sól przed wiekami była bardzo cenna - doczekała się nawet miana "białego złota". Mówiąc o soli i miejscach jej pozyskiwania najczęściej przychodzi nam na myśl kopalnia w Wieliczce i Bochnii. Tymczasem sól pozyskiwano również na Żywiecczyźnie. Oczywiście miejscowością, w której się to odbywało do dziś nosi nazwę Sól. 
Tradycja palenia Wawrzyńcowych Hud jest kultywowana w Gminie Ujsoły od ponad 200 lat i obejmuje takie miejscowości jak Glinka, Soblówka, Ujsoły i Złatna. Co roku, w okolicach wigilii św. Wawrzyńca (sierpień), rozpalane są kilkunastometrowe ogniska na wzgórzach i pastwiskach, co tworzy widowiskowy spektakl. Obrzęd ten jest ściśle związany z tradycyjnymi metodami gromadzenia opału, budowania drewnianych szkieletów z żerdzi i świerkowych gałęzi.
Przyłęków, mała wioska położona w powiecie żywieckim, jest miejscem, gdzie znajduje się najwyżej położone sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych.
Dzisiaj 22 września br. przypada 84. rocznica wysiedleń mieszkańców Żywiecczyzny.
Pogoda w lipcu 1908 roku nie rozpieszczała mieszkańców Galicji. Region ten często nawiedzały gwałtowne ulewy i burze, o czym często wspominała ówczesna prasa. Nikt jednak nie spodziewał się tego, że w jedną noc w niewielkiej Juszczynie dojdzie do tragedii, która wstrząśnie całą Galicją.
Laliki z pewnością przyciągają miłośników drewnianych zabytków. To właśnie tutaj, w przysiółku Pochodzita znajduje się drewniany kościółek, kótry należy do obiektów Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.
  Publikujemy artykuł Małgorzaty Kasperek, autorki profilu "Radziechowskie historie" na temat rolnictwa oraz dożynek w gminie Radziechowy-Wieprz.
Nieprzerwanie padający deszcz od 3 do10 lipca 1997 roku na południu Polski spowodował wezbranie potoków i rzek.
W sobotę 4 maja w miejscowości Vado w północnych Włoszech (gmina Fossalta di Portogruaro, prowincja Wenecja) miało miejsce odsłonięcie pomnika na grobie 7 żołnierzy armii włoskiej i austro-węgierskiej, którzy niedawno zostali ekshumowani z bezimiennych mogił i ponownie pochowani na miejscowym cmentarzu.
O górskiej wyprawie sprzed 71 lat w Beskidzie Żywieckim i Małym oraz o liście z tej wyprawy, jaki wysłał jej organizator i uczestnik – ks. Karol Wojtyła – przypomina Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II. Jest to instytucja należącą do watykańskiej Fundacji Jana Pawła II, utworzonej 16 października 1981 r.
Nieprzerwanie padający deszcz od 3 do10 lipca 1997 roku na południu Polski spowodował wezbranie potoków i rzek.
Gdyby żył, miałby 71 lat. Dziś, 7 maja mija 47. rocznica śmierci Stanisława Pyjasa - pochodzącego z Gilowic działacza opozycyjnego okresu PRL, który zmarł w Krakowie w wieku 24 lat w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach.