
"Pod Trupkiem" - historia najstarszego szynku w Żywcu
Bar pod „Trupkiem”, to miejsce kultowe! Niewielu mieszkańców Żywiecczyzny zdaje sobie sprawę, że jest to jeden z najstarszych lokali w Żywcu, a swoimi korzeniami sięga XIX wieku. Mury budynku kryją też wiele niesamowitych opowieści, związanych z historią naszego miasta.

Pochodzenie nazw miejscowości powiatu żywieckiego – część II
Pochodzenie nazw miejscowości powiatu żywieckiego – część II. Zapraszamy do lektury.

Jak świętowano 1-maja w Żywcu?
1-go maja obchodzimy Święto Pracy. Na świecie obchodzone jest ono od roku 1890, natomiast w Polsce międzynarodowe święto klasy robotniczej obchodzone jest od 1950 roku jako święto państwowe. Również w Żywcu obchody 1-maja miały bardzo uroczysty charakter.

83. rocznica Aktion Saybusch
Dzisiaj 22 września br. przypada 83. rocznica wysiedleń mieszkańców Żywiecczyzny.

Pochodzenie nazw miejscowości powiatu żywieckiego – część I
Drodzy Czytelnicy czy zastanawialiście się kiedyś skąd wzięły się nazwy poszczególnych miejscowości powiatu żywieckiego? Pochodzenie niektórych nazw (jak np. Świnna od świń czy Gilowice od gilów) łatwo odgadnąć, jednak są również nazwy, których pochodzenia trudno się domyślić. Skarbnicą wiedzy na ten temat jest „Dziejopis Żywiecki” Andrzeja Komonieckiego – wójta żywieckiego, żyjącego w latach 1658-1729. Kronika ta opisuje dzieje Żywiecczyzny na przestrzeni ponad trzystu lat, od 1400 do 1728 roku. W artykule, opierając się głównie na wspomnianym źródle, ale również sięgając do innych opracowań, przybliżę Państwu pochodzenie nazwy miasta Żywiec oraz nazw poszczególnych miejscowości gminnych powiatu żywieckiego.

„Żywiecką TV buduje całe społeczeństwo”, czyli o nadajniku telewizyjnym na Grojcu
Współczesna telewizja znacznie różni się od tej z lat 60-tych. Głównie za sprawą zmiany standardu nadawania sygnału z technologii analogowej na technologie cyfrową. Dodatkowo najnowsze technologie światłowodowe, pozwalają na przesyłanie sygnału telewizyjnego bez konieczności posiadania anten a co za tym idzie sygnał odbierany jest w najwyższej jakości obrazu i dźwięku.

Wspomnienia o Marii Habdas, z domu Pieronek
Publikujemy pierwszą część wspomnień o Marii Habdas, z domu Pieronek autorstwa Małgorzaty Kasperek.

Liceum Medyczne w Żywcu
12 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek. Składając podziękowania i życzenia dla osób wykonujących ten niezwykle potrzebny i wymagający zawód warto przypomnieć o Liceum Medycznym, które działało w Żywcu a jego absolwentki do dziś licznie pracują w żywieckiej służbie zdrowia.

Jak powstawały żywieckie ulice...
Ulice to nieodłączny wyznacznik topografii każdego miasta, a z każdą ulicą związana jest jakaś opowieść, legenda itp. Nie inaczej jest w przypadku Żywca.

Żywiecki Kwiat - Zofia Rączka
Zofia Rączka była wspaniałą poetką, malarką i archiwistką... Urodziła się w 1927 r. w Lesznie, ale później zamieszkała w Żywcu. Uwielbiała historię, dlatego ukończyła studia o takim kierunku i została archiwistką w Będzinie, a później w Żywcu.

Ludzie Zabłocia - Marian Gołek - maratończyk
Dom rodzinny Gołków znajduje się w Zabłociu przy ulicy Wyzwolenia. Marian Gołek (rocznik 1946) podstawówkę ukończył w Zabłociu, a następnie w roku 1966 żywieckie Technikum Mechaniczne z tytułem technika.

Tajemniczy duch żywieckiego zamku
Z niemal każdym zamkiem związana jest legenda, również nasz żywiecki Stary Zamek może pochwalić się kilkoma legendami. O części z nich pisaliśmy już na łamach naszego portalu. Dziś legenda o "Białej Damie", a raczej "Białym Gentlemanie", choć słowo gentleman niezbyt do postaci pasuje... Mowa bowiem o Mikołaju Komorowskim.