20 czerwiec
2025

Historia żywieckiego Kopernika

Autor: Redakcja Data publikacji: 25.02.2024 19:01

Ten zabytkowy, dumny gmach szkolny jest odzwierciedleniem wspaniałej historii naszego, żywieckiego Kopernika. W tym miejscu, czyli przy ulicy Słowackiego 2 stoi od 113 lat. Nie znaczny to, że historia szkoły nie jest starsza.

Przybliżmy więc dawne dzieje naszego Kopernika, czyli 1 Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu.

Na moment przeniesiemy się wstecz, do Żywca z przełomu XIX i XX wieku. Pod koniec XIX stulecia Rada Gmina miasta Żywca rozpoczęła starania o powstanie szkoły realnej w mieście.

Natomiast od roku 1900 na łamach gazety – Przewodnik Powiatu Żywieckiego często pojawiały się informacje dotyczące założenia szkoły realnej w Żywcu. Temat ten był intensywnie dyskutowany w mieście, wzbudzał emocje i kontrowersje. Pojawiły się liczne propozycje, co do miejsca nowego obiektu oraz kosztów budowy. Sprawę wspierał także swą osobą – arcyksiążę Karol Stefan Habsburg.

Najważniejsza data w historii szkoły to dzień 24 sierpnia 1904 roku, kiedy to Starostwo Żywieckie powiadomiło Gminę, iż – „Cesarz Franciszek Józef raczył najwyższym postanowieniem z dnia 3 sierpnia najłaskawiej zezwolić na założenie państwowej szkoły realnej w Żywcu”.

W akcie erekcyjnym szkoły czytamy: „Państwową szkołę realną aktywowano z rokiem szkolnym 1904 na razie z klasą pierwszą i będzie się ją w następstwie w ten sposób uzupełniało, że z każdym następnym rokiem otworzy się najbliższą wyższą klasę”.

Gdzie pobierali naukę pierwsi uczniowie Cesarsko-Królewskiej Wyższej Szkoły Realnej w Żywcu? Dnia 1 września nauka rozpoczęła się na Rudzy, blisko kościoła Świętego Krzyża, w skromnym, drewnianym domku, na rogu ul. Świętokrzyskiej i Małej.

 kopernik1

Obecnie budynek nie istnieje. Rok później lekcje odbywały się w Trojanówce, czyli w domu pana Trojana, na rogu ulicy Kościuszki i Świętokrzyskiej. Dodatkowo zajęcia rysunków prowadzone były w kamienicy pana Rottera, przy ulicy Kościuszki. W roku 1909 żywiecka realka przeniesiona została do nowego budynku szkoły na Zielonej.

Czas szybko płynął i latem 1911 roku swoje podwoje otworzyła nowa placówka – ostatnie i obecne miejsce naszego, żywieckiego Kopernika.

 kopernik2

Warto wspomnieć, że lokalizacja tegoż okazałego gmachu wywołała w mieście na początku ubiegłego stulecia wiele emocji.

Sięgnijmy do Przewodnika Powiatu Żywieckiego.

1 stycznia 1905 – „Przed niedawnym czasem rozeszła się wiadomość, że Rada gminna Żywca postanowiła budynek szkoły realnej wystawić w sąsiedztwie szkoły ludowej, naprzeciw targowicy bydlęcej, w niedalekiem sąsiedztwie cmentarza, w kąciku zakazanym, niechlujnym i zgoła na pomieszczenie szkoły się nie nadającym. Za ¼ miljona z czubem wystawiony gmach, zapycha się go w kąt, gdzie – jak to mówią – djabeł dobranoc mówi”.

Czy faktycznie lokalizacja żywieckiej realki była zła, nieodpowiednia? Nie wydaje się. Dziś ten zacny gmach skończył 113 lat. Obecnie – w XXI wieku wygląda imponująco a cóż dopiero w roku 1911?

Nowoczesny, wielki, przestronny, zaprojektowany z ogromnym rozmachem i potencjałem. Można rzec – architektoniczny majstersztyk. Zachowały się plany budynku z 1904, autorstwa krakowskiego architekta – Aleksandra Biborskiego. Szkoła miała zapewnić naukę maksymalnie trzystu uczniom. W roku szkolnym 1910/11 do nowej siedziby uczęszczało 153 uczniów! Cóż za wygoda, przestrzeń, pojemne korytarze, paradna klatka schodowa, wielkie okna dające światło, powietrze, wspaniałe warunki do pracy i nauki!

Na planach architektonicznych czytamy: „(budynek) będzie oprócz 11 sal szkolnych zawierać sale na egzorty z nyżą na ołtarz, 3 sale rysunkowe z potrzebnymi gabinetami, salę do modelowania, salę wykładową dla fizyki z fizykalnym gabinetem i laboratorium dla nauczycieli i uczniów. Jeden gabinet historii naturalnej z laboratorium, gabinet geograficzny, bibliotekę nauczycielską oraz dla uczniów, salę wykładową dla nauki religii, kancelarię dyrekcyjną z przedpokojem, salę konferencyjną, gimnastyczną w odpowiednich wymiarach (20 na 10 m) z pokojem dla nauczyciela i szatnię dla uczniów, mieszkanie dla dyrektora i tercyana, wreszcie potrzebne piwnice i strychy.

Imponujące wnętrza i rozkład sal! I jeszcze jedna ciekawostka, szkoła posiadała też windę w 1911 roku, która używana była w czasie okupacji!

Pierwszym dyrektorem szkoły oraz budowniczym gmachu przy ul. Słowackiego był Bronisław Gustawicz rodem z Krakowa. Gigant pracy, pedagog i naukowiec, wybitny geograf i kartograf, matematyk, przyrodnik oraz etnolog. Autor książek popularnonaukowych i podręczników. Patriota i społecznik. Podjął trud prowadzenia szkoły od 1904 i co ważne – doprowadził do oddania do użytku nowoczesnego gmachu szkoły. Funkcje dyrektora pełnił do roku 1912.

 3

Spójrzmy na najstarsze tablo żywieckiej realki z 1911. Dyrektor Bronisław Gustawicz, szacowne grono profesorskie oraz 14 uczniów – podkreślmy – pierwszych  absolwentów szkoły! Dodajmy, że szkoła ówcześnie liczyła 153 uczniów.

Nasz żywiecki Kopernik to 120 lat historii trwania szkoły, 113 lat trwania budynku, ale nade wszystko – nasz żywiecki Kopernik – to zacne grono ludzi – dyrektorów, profesorów oraz uczniów.

Przypomnijmy grono dyrektorów szkoły. Pierwszy – Bronisław Gustawicz, oraz kolejni – Szczęsny Gizowski, Bronisław Duchowicz, Antoni Waśniowski, Bronisław Nowak, Walenty Augustynowicz, Stefan Suchonek, Jan Kołodziejczyk, Zofia Hebenstreit, Stanisław Porwisz, Jerzy Świsterski, Zbigniew Holboj, Halina Badora oraz obecny pan Dyrektor – Jacek Biłko.

 4

Opowiedzmy więc o współczesnej szkole.

Żywiecki Kopernik przygotowuje uczniów nie tylko do egzaminu maturalnego, ale przede wszystkim do podjęcia dalszego kształcenia na wyższych uczelniach. Absolwenci  wybierają rozmaite kierunki akademickie i uniwersyteckie, najwięcej podejmuje studia humanistyczne, prawnicze, ścisłe – związane z matematyką i fizyką oraz medyczne. Warto podkreślić,
iż żywiecki Kopernik znalazł się w dziesiątce liceów w województwie śląskim z największą liczbą absolwentów na kierunkach medycznych.

Liceum oferuje absolwentom szkół podstawowych dwie klasy uniwersyteckie: humanistyczną i matematyczną, także klasę matematyczną z nauczaniem dwujęzycznym, profil biologiczno-chemiczny oraz popularny wśród młodzieży profil społeczno-medialny.

Szkoła współpracuje z wieloma ośrodkami akademickimi i uniwersyteckimi w Polsce,
z Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Pedagogicznym, Uniwersytetem Papieskim w Krakowie, Uniwersytetem Śląskim i Medycznym w Katowicach, z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, Politechniką Śląską oraz wieloma innymi uczelniami.

Młodzież żywieckiego liceum odnosi sukcesy w olimpiadach, konkursach, turniejach na poziomie powiatowym, wojewódzkim, ogólnopolskim i międzynarodowym.

Niedawno zakończona termomodernizacja budynku szkoły zmieniła jej oblicze zewnętrzne, czego efektem jest imponująca elewacja, także mniej widoczne, ale bardzo ważne instalacje wewnętrzne, sanitariaty, centralne ogrzewanie z nowoczesną wymiennikownią, instalacje solarne i fotowoltaiczne. Obecnie szkoła pracuje nad bardzo ważnym dla wewnętrznego wizerunku szkoły, projektem konserwatorskim wnętrz i obejścia wokół budynku. To jest bardzo istotne zadanie na najbliższe lata.

Z tego co już udało się zmodernizować we wnętrzu gmachu, na uwagę zasługuje nowoczesna pracownia chemiczna, która jest efektem realizacji projektu unijnego „Mam szansę odnieść sukces”, także trzy pracownie językowe wyposażone w laptopy, ekrany dotykowe, rzutniki. Zmodernizowano także małą salę gimnastyczną, salę fitness i jadalnię dla uczniów.

Bardzo ważnym wydarzeniem w ostatnim czasie dla żywieckiego liceum była akcja „Ratujemy Fryderyka”, podjęta przez dyrekcję, stowarzyszenie „Z Kopernikiem w XXI wiek”, nauczycieli i rodziców, której celem było pozyskanie funduszy na modernizację zabytkowego fortepianu znajdującego się od lat czterdziestych XX wieku w auli szkolnej, od niedawna nazwanej imieniem Stanisława Pyjasa. Ten fortepian służył wielu pokoleniom
i wymagał gruntownego remontu. Dzięki zaangażowaniu i życzliwości wielu osób, darczyńców, dokonała się wymarzona modernizacja, której efektem jest ten piękny, rzadki
i bezcenny dla społeczności żywieckiego Kopernika instrument.

Warto również wspomnieć o nowym sztandarze szkoły z wizerunkiem patrona, który został wykonany przez siostry klaryski z Kęt. Jest on repliką używanego sztandaru z 1959 roku. Nowy sztandar po raz pierwszy zostanie zaprezentowany na uroczystości 110-lecia otwarcia
i poświęcenia nowego gmachu Żywieckiej Realki przy ul. Słowackiego. Także, podczas tejże uroczystości, po raz pierwszy zostaną wręczone medale pamiątkowe „Żywieckiego Kopernika” osobom zasłużonym dla szkoły, w tym, oczywiście pośmiertnie, jej pierwszemu dyrektorowi Bronisławowi Gustawiczowi.

Historia naszego Kopernika, dawnej żywieckiej realki to ważna część dziejów miasta Żywca.

Ten wspaniały pomnik przeszłości, teraźniejszości i przyszłych pokoleń, dziś po rewitalizacji i remoncie wzbudza szacunek i podziw.

Przygotowany został znakomicie na kolejne długie lata pracy, nauki i życia szkolnego!

Pozwólcie państwo, że naszą historię zakończę słowami Włodzimierza Jagosza

„Niechaj nic z przeszłości nie zginie, – gdyż zawsze, wcześniej czy później, zajmie się ktoś owa cenną spuścizną po dziadach i pradziadach”.

Opracowała Dorota Firlej

 

Przeczytaj także

Mężczyzna spadł z dachu – interwencja służb

20 czerwca około godziny 14:00 w Międzybrodziu Bialskim doszło do poważnego zdarzenia, które mogło zakończyć się tragicznie. Mężczyzna, wykonując prace…
Czytaj więcej

Strażacy zostali wezwani do żółwia pływającego na desce

20 czerwca 2025 roku na Jeziorze Międzybrodzkim doszło do nietypowej sytuacji, która przyciągnęła uwagę lokalnych służb ratowniczych. Została wezwana jednostka…
Czytaj więcej

Zmarła Danuta Dubois z domu Micherdzińska

Z wielkim żalem informujemy o śmierci Danuty Dubois z domu Micherdzińskiej, jednej z najbardziej cenionych postaci w świecie muzyki, muzyka,…
Czytaj więcej

Eko Rajd na Polynice

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników przyrody, rodziny, dzieci i dorosłych na wyjątkową inicjatywę ekologiczną – Eko Rajd „Sprzątamy las!”, który odbędzie…
Czytaj więcej

Muzyczne powiatanie lata w Radziechowach

21 czerwca o godz.16:00 w Amfiteatrze w Radziechowach wystąpią:  Orkiestra Dęta „Sonoro”, Zespół Regionalny „Grojcowianie”, Sandra Pytlarz oraz Joanna Ogonowska,…
Czytaj więcej

Wakacje z Jemiołą! Niezapomniane lato dla dzieci z Gminy Ślemień

Gmina Ślemień już od kilku lat organizuje wyjątkowe wakacyjne zajęcia, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem najmłodszych mieszkańców. W tym roku…
Czytaj więcej