105 lat temu wyszli by walczyć

Dzisiaj mija rocznica wymarszu 127 żołnierzy legionistów z żywieckiego rynku by walczyć na froncie o niepodległą Polskę. 

Dzisiaj mija 105 lat od chwili gdy na żywieckim Rynku grupa 127 żołnierzy legionistów - młodych mężczyzn, synów Żywca i Ziemi Żywieckiej uroczyście złożyła przysięgę i pod dowództwem por. Leonarda Rybarskiego wyruszyła na front, by walczyć o odzyskanie przez Polskę niepodległości po trwającej już od 119 lat niewoli, uczynionej naszemu krajowi przez państwa biorące udział w trzech kolejnych rozbiorach.

Kiedy cieszymy się wolnością, kiedy mamy poczucie względnej stabilności oraz w naszej części świata panuje pokój, często nie doceniamy tego, co jest nam dane. W ubiegłym roku w związku z 750-leciem Żywca i 100-leciem polskiej niepodległości, nadaliśmy żywieckim rondom nazwy. Uszanowaliśmy por. Leonarda Rybarskiego oraz ppor. Tadeusza Jänicha, niezwykle zasłużonych żywczan, których patriotyczna postawa powinna być wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń Polaków.

Z powodu obowiązków służbowych nie mogłem osobiście złożyć wiązanki kwiatów przed tablicą upamiętniającą przysięgę sprzed 105 lat. Kwiaty złożyła jednak delegacja miasta Żywca. Ja myślami jestem z tymi, którzy walczyli o naszą wolność, o to byśmy mogli żyć w pięknej Polsce i w pięknym Żywcu. Cześć Ich Pamięci! Chwała Bohaterom! - informuje burmistrz Żywca. 

Zdjęcie: Muzeum Miejskie Żywiec


Drukuj   E-mail