Historia

Czy wiecie Państwo, że Orkiestra Dęta w Radziechowach liczy sobie 93 lata?

Przedszkole im. Władysława Pieronka w Radziechowach od wielu lat zajmuje się tematyką regionalną i badaniem historii Radziechów. W tym roku przyszła pora na realizację projektu o życiu muzycznym naszej miejscowości „Co góralowi w duszy gra? Radziechowska nuta wczoraj i dziś”. Spotkanie z przedszkolakami w dniu 19 marca 2019r. poświęcone było poznawaniu historii i aktualnej działalności Orkiestry Dętej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Radziechowach. W progi przedszkola zawitali wieloletni członkowie orkiestry: wicekapelmistrz Bogdan Michalski oraz instrumentaliści: Stanisław Koźbiał i Zdzisław Piecuch.

Orkiestra Dęta w Radziechowach posiada wieloletnią piękną historię. Pisane źródła historyczne wskazują rok 1926 jako rok jej powstania. Wiadomo jednak, że muzycy wchodzący w jej skład grali już wcześniej, o czym świadczą będące wówczas ich własnością instrumenty dęte. Władysław Pieronek pisze w „Kronice Radziechów (do 1966r.)”: „Rok 1926. (...) Zorganizowano Zespół Orkiestry Dętej, którego prowadzeniem zajął się pan Jan Czech, emeryt kolejowy. W adwencie wystąpił chór w kościele.” W roku 1927 według kronik Władysława Pieronka: „Sporządzono regulamin dla orkiestry, który podpisało 16 członków tego zespołu. Zakupiono dla orkiestry 2 skrzydłówki za 156 zł.” Natomiast w 1928r. „Zorganizowano „Dożynki”, w których z udziałem członków Ogniska i orkiestry brali udział liczni letnicy i miejscowa ludność. Dożynki zakończono miłą zabawą ludową.” W 1936r. z okazji 10-lecia powstania muzycy orkiestry doczekali się własnych strojów oraz wzbogacili bazę instrumentów: „W dniu 26 stycznia urządzono zabawę dla orkiestry. W dniu 26 stycznia urządzono „Gazdowskie Podgardle” jak w roku poprzednim. Dochody przeznaczono na stroje regionalne dla Orkiestry, co zostało zrealizowane i zakupiono orkiestrze letnie lniane spodnie, koszule lniane regionalne i kapelusze oraz reprezentacyjne sukienne spodnie, gunie wyszywane, pasy skórzane wybijane i kapelusze, z funduszy Ogniska i subwencji gminy zbiorowej Zabłocie i powiatu. Prezes Ogniska zakupił ubiór regionalny za własne pieniądze.”

Potem nastały wyjątkowo ciężkie dla Radziechów czasy II wojny światowej. Również powojenny czas nie sprzyjał dobrej organizacji orkiestry. Pan Stanisław Koźbiał puzonista , chyba najstarszy członek orkiestry opowiedział o początkach swojej muzycznej drogi. W czasach jego dzieciństwa nie było szkoły muzycznej. Jako 9-letni chłopiec uczęszczał na naukę gry do Domu Harcerza w Żywcu. Panowie Bogusław Michalski i Zdzisław Piecuch mieli już możliwość uczęszczania do Szkoły Muzycznej. Przez wiele lat po wojnie prężnie działała orkiestra dęta przy Zakładach Papierniczych „Solali” w Żywcu, która składała się w przeważającej części z radziechowian. Po jej rozwiązaniu muzycy zorganizowali się przy OSP w Radziechowach pod kierownictwem najpierw Andrzeja Króla, a potem Dariusza Jurasza. Pan Dariusz Jurasz od 2001r. do dzisiaj pełni funkcję kapelmistrza. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Znacząco poszerzyła się wiedza przedszkolaków na temat instrumentów dętych. Pan Bogusław pięknie opowiedział dzieciom o zaletach trąbki, Pan Zdzisław zaprezentował wyjątkowe brzmienie saksofonu. Motywy z bajek dla dzieci grane przez Pana Stanisława na puzonie wywołały zachwyt przedszkolaków.

Serdecznie dziękujemy kierownictwu i instrumentalistom Orkiestry Dętej za bardzo wartościowe spotkanie. Życzymy wszystkim członkom orkiestry satysfakcji , sukcesów i radości płynącej z grania. Kontynuujcie Panowie pomyślnie piękną blisko 100-letnią tradycję Orkiestry Dętej w Radziechowach.

Autor:Małgorzata Kasperek

Zdjęcie: Mieczysław Pieronkek,  Andrzej Ozimiński