Historia

Wkład Habsburgów w rozwój miasta i całej Żywiecczyzny jest nieoceniony i rodzina ta jest mocno związana z dziejami regionu. Dlatego też sprawa sprowadzenia prochów Karola Olbrachta Habsburga i Alicji Ankarcrony – rodziców księżnej Marii Krystyny Habsburg, jest dla władz miasta Żywiec bardzo istotna.

By zachować pamięć

Burmistrz Żywca - Antoni Szlagor stwierdza, iż taki gest należy się rodzicom księżnej, gdyż są to osoby bardzo zasłużone dla Żywca i Polski. Obecnie szczątki Karola Olbrachta Habsburga i Alicji Ankarcrony spoczywają w Szwecji, a jak zauważają przedstawiciele władz Żywca, z mieszkańcami Szwecji nie łączyły ich aż tak zażyłe stosunki, stąd obawa Żywczan, że pamięć może o nich zaginąć.

Obecnie w krypcie rodziny Habsburgów spoczywają rodzice Karola Olbrachta, jego przedwcześnie zmarły syn Olbruś oraz córka Maria Krystyna.
Krypta Rodziny Habsburgów znajduje się w kaplicy bocznej w Kościele Najświętszej Marii Panny w Żywcu pod posadzką. Kaplica ta została zaprojektowana i wybudowana w stylu neorenesansowym przez Franciszka Mączyńskiego w 1929 roku. Podczas ostatniego pochówku, który się w niej odbył, czyli w roku 2012, jej stan był bardzo dobry, była sucha i w doskonałym stanie, praktycznie w ogóle nie dotknięta zębem czasu. Krypta Habsburgów to duże pomieszczenie, wielkości dużego pokoju, zdjęcia z jej wnętrz możecie zobaczyć TUTAJ. Przy okazji sprowadzenia prochów kamienna płyta przykrywająca wejście do krypty zostałaby zastąpiona szybą pancerną.

Wrócą na rocznicę

Szczątki Habsburgów mają zostać sprowadzone do Żywca w listopadzie 2018 roku. Data ta jest zarówno symboliczna, jak i związana z procedurami. Przypomnijmy, w roku 2018 będziemy obchodzić 750-lecie Żywca, zaś listopad, prócz tego, że w tym miesiącu obchodzimy święto odzyskania niepodległości, to również z tego względu, że w Szwecji istnieją dwa terminy dozwolone do tego typu działań. Pierwszy to termin wiosenny, a drugi przypada na jesień. Jak podkreśla burmistrz, trwają już rozmowy z firmą, która zajmuję się całym procesem.

Kto pomoże?

Sprowadzenie prochów Habsburgów to bardzo cenna inicjatywa, w którą Grupa Żywiec być może się włączy, wszak to właśnie Habsburgom zawdzięczamy powstanie browaru w Żywcu. Antoni Szlagor zamierza zwrócić się o wsparcie do prezesa Grupy Żywiec, także dlatego aby nie obciążać mieszkańców z ich podatków dodatkowymi należnościami. Niemniej, trzeba podkreślić, że niektórzy mieszkańcy już sami się zgłaszają i uiszczają odpowiednie wpłaty na ten cel. Warto także dodać, że prezes Grupy Żywiec jest pozytywnie nastawiony do tej inicjatywy.
Rada Powiatu również podjęła uchwałę wspierająca te działania. Burmistrz zadeklarował, że wystąpi również do prezydenta Rzeczypospolitej, aby nadać pochówkowi rangę państwową. Decyzja ta jest zrozumiała, ponieważ Arcyksiążę był pułkownikiem wojska polskiego, a Arcyksiężna była członkinią Armii Krajowej.

Obecnie burmistrz czeka na zgodę Księcia Karola i Księżnej Renaty – żyjących dzieci Karola Olbrachta i Alicji. Jeżeli wyrażą oni pozytywny stosunek, będzie załatwiana reszta formalności.

Oprac.: DB