Historia

Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka-Żar kończy 40 lat. Góra Żar i znajdująca się w niej elektrownia to wyjątkowe miejsce pod wieloma względami!

Pomysłodawcą inwestycji był Prezydent RP Gabriel Narutowicz, jednak w swojej wizji nie wskazał dokładnego miejsca, w którym elektrownia miałaby być zbudowana. Warto podkreślić, że Elektrownia Porąbka-Żar nie jest jedynym obiektem hydrotechnicznym zbudowanym na rzece Soła i zarządzanym przez PGE Energia Odnawialna. Od 55 lat funkcjonuje tam również Elektrownia Wodna Tresna, zaś od 65 lat Elektrownia Wodna Porąbka. 
Elektrownia Szczytowo-Pompowa Porąbka-Żar została uruchomiona w 1979 roku. Jak informuje spółka PGE Energia Odnawialna, do której należy elektrownia, jest to jedna z największych tego typu inwestycji w Polsce. Jej wyjątkowość polega na tym, że zbudowano ją wewnątrz góry i jest jedyną wysokospadową elektrownią podziemną w Polsce.
Elektrownia wykorzystuje jako zbiornik dolny Jezioro Międzybrodzkie, którego zapora znajduje się w Międzybrodziu Bialskim. Zbiornik górny jest całkowicie sztuczny i został wybudowany na szczycie góry Żar. Jak podaje zarządca elektrowni - może ona pracować z mocą 500 MW przez 4 godziny dziennie. Wytworzona energia może zasilić w energię elektryczną kilkaset tysięcy gospodarstw domowych. Podstawowe zadanie obiektu jest jednak inne. Zapewnia on PGE szeroki pakiet usług regulacyjnych. Pełni funkcję magazynu energii, który może reagować na zmieniające się warunki pracy systemu, łagodząc krzywą dobowego obciążenia sieci i tym samym zapewniając stabilną pracę całego Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

Elektrownia w górze Żar działa bezawaryjnie już 40 lat, co świadczy o tym, że zastosowane w niej nowatorskie (jak na tamte czasy) rozwiązania i projekt były przemyślane i wykonane bardzo precyzyjnie. 

Oprac.: WM
Zdjęcie: Sławomir Orzechowski