Fiedor - dawny budynek aresztu w Radziechowach

Zachęcamy do przeczytania artykułu Małgorzaty Kasperek na temat historii dawnego budynku aresztu w Radziechowach. Jednocześnie informujemy, że na facebooku powstała strona "Radziechowskie historie" na której znajdziecie ciekawostki historyczne dotyczące Radziechów. Zachęcamy do odwiedzin!

Dzisiejszy artykuł poświęcę historii budynku dawnego aresztu w Radziechowach. W "Kronice Radziechów do 1966r." Władysława Pieronka znajdujemy taki oto opis w rozdziale "Szkolnictwo":
"W 1858r. zburzono starą wikaryjkę, a zarazem szkołę. Został na pamiątkę komin kuchenny, z którego zrobili areszt nazwany "Fiedor" od nazwiska pierwszego skazańca w nim zamkniętego" (s.75)
Mam nadzieję, że uda mi się zachęcić Państwa do przywrócenia pamięci o historii tego budynku, który nadal oglądać możemy w Radziechowach przy ul. Świętego Marcina 41. Obecnie jest to siedziba Studia Florystycznego "Tuberoza". Wcześniej mieściła się tam apteka, a z jeszcze wcześniejszego okresu pamiętam szyld na budynku informujący o zakładzie pogrzebowym. W kronikach Przedszkola im. Władysława Pieronka w Radziechowach napotkałam na informacje o tym, że w latach 1947-1952 znajdowało się tam przedszkole.

"W 1946 r. pierwsze przedszkole po wojnie zorganizował kierownik Szkoły Powszechnej nr 1 w Radziechowach Józef Stawowczyk. Kierowniczką i wychowawczynią tego przedszkola była Maria Jura. Mieściło się ono w budynku starej poczty. Przedszkole, do którego uczęszczało 22 dzieci finansował Inspektorat Oświaty w Żywcu. Następnie kierowniczką zostaje Janina Sapeta. Przedszkole boryka się z brakiem lokum. Zajmuje salę w starej szkole nr 2., ale z powodu braku kuchni Janina Sapeta na kilka miesięcy przyjmuje przedszkole do swojego domu.
Wskutek jej starań zostaje w 1947r. przekazany dla przedszkola budynek dawnego aresztu. Jedna sala, kuchnia, ogródek… W latach 1948- 1952 kierowniczki zmieniały się często: Raczek Emilia, Satława Amelia, Wolińska Kazimiera, Mrowiec Maria…Sytuacja przedszkola zmieniła się zdecydowanie w 1952r. kiedy to szkoła przeniosła się do nowo wybudowanego budynku, a do budynku starej szkoły przeniesiono przedszkole." (http://przedszkoleradziechowy.szkolnastrona.pl/index.php…)
Wszystko wskazuje na to, że budynek przy ul. Świętego Marcina 41 ma już ok 160 lat. Areszt "Fiedor" to prawdziwa perełka, Szanowni Państwo.

Z serdecznymi pozdrowieniami i zachętą do współtworzenia strony "Radziechowskie historie": Małgorzata Kasperek

P.S. Zdjęcie udostępnione mi przez Pana Mieczysława Pieronka przedstawia budynek aresztu "Fiedor" w latach 30-tych XX wieku

Autor: Małgorzata Kasperek


Drukuj   E-mail