Historia

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie skarby kryją się pod naszymi stopami. Przekonał się o tym mieszkaniec Sopotni Małej, który w okresie międzywojennym odnalazł niezwykły skarb monet, ukryty w glinianym naczyniu.

Niewiadomo dokładnie kim była osoba, która odnalazła skarb. Żadne dokumenty nie podają też precyzyjnie w której części wsi odkryto znalezisko. Wiemy za to jakie monety się w nim znajdowały i z jakim okresem są związane.
Niezwykłość skarbu z Sopotni polega na tym, że został on odkryty w nieuszkodzonym naczyniu glinianym. W ziemi przeleżał przynajmniej 160 lat!
Dzbanek toczony na kole zachował się do dziś, podobnie jak cały skarb monet. Naczynie ma baniasty brzusiec i lejkowatą szyjkę. Nieznana osoba ukryła w nim 116 monet. Większość z nich stanowiły drobne srebrne krajcarowe monety austrowęgierskie z drugiej połowy XVII i początku XVIII wieku.
Wszystkie monety pochodzą z ośrodków należących do monarchii habsburskiej – rozróżniamy tyrolskie, salzburskie, styryjskie, a także śląskie.
Najmłodszą monetą w zbiorze jest 7 krajcarów węgierskich z roku 1765, która jednocześnie datuje skarb z Sopotni na okres po tymże roku.

Autor: KP