O Kobietach Habsburgów i nie tylko. Muzeum zaprasza na 96. Spotkanie przy armacie

Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na kolejną odsłonę kultowego cyklu – Spotkania przy armacie. Już we wtorek 2 kwietnia Dorota Firlej z Muzeum Miejskiego w Żywcu opowie o kobietach Habsburgów i nie tylko. Prelekcja zakończy jednocześnie prezentowaną w marcu w kęckiej placówce wystawę „Stulecie kobiet”.

„Od Kaśki Skrzyńskiej do Marii Krystyny Habsburg. Właścicielki żywieckich rezydencji”. To opowieść o słynnych damach, które mieszkały w Starym Zamku i Pałacu Habsburgów w Żywcu od czasów średniowiecza (XV w.) aż po XXI wiek. Kim były? Czym się wyróżniały? Czy odegrały istotną rolę w historii żywieckiego grodu? Jak wyglądały? Co lubiły ubierać, czy wspierały swoich małżonków – właścicieli dóbr żywieckich? Na te i inne pytania odpowie historyk sztuki, kustosz żywieckiego muzeum – Dorota Firlej.

Dorota Firlej – absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Podyplomowego Studium Muzeologicznego UJ. Muzealnik, edukator, kustosz oraz kierownik Działu Naukowo-Oświatowego Muzeum Miejskiego w Żywcu. Społecznik – prezes Towarzystwa Naukowego Żywieckiego; współzałożycielka Stowarzyszenia Asysta Żywiecka; pomysłodawczyni i organizatorka działań naukowo-kulturalnych, (m.in. kwesty „Ratujmy zabytki” na rzecz kościoła i cmentarza św. Marka w Żywcu w latach 2010–2018); autorka opracowań naukowych i popularyzatorskich z zakresu historii, historii sztuki i muzealnictwa regionu żywieckiego. Pasjonatka historii lokalnej oraz badaczka żywieckiego stroju mieszczańskiego.

Od Kaśki Skrzyńskiej do Marii Krystyny Habsburg. Właścicielki żywieckich rezydencji.
96. Spotkanie przy armacie – prelekcja Doroty Firlej (Muzeum Miejskie w Żywcu)
Wtorek, 2 kwietnia, godz. 18.00
Sala wystaw czasowych (I p.), Muzeum w Kętach (Rynek 16)
Wstęp wolny

Źródło: Muzeum Kęty


Drukuj   E-mail