Zdrowia, szczęścia i słodyczy noworoczny Jukoc życzy!

Od 1960 roku, z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Stanisława Słonki, o godzinie 5.00 rano w Nowy Rok, odprawiana jest w kościele parafialnym w Zabłociu „Msza św. Dziadowska”, w której uczestniczą Jukace. Służą oni także przy ołtarzu.

Zabłoccy Jukace kolędowanie rozpoczną tuż przed północą 31 grudnia 2019 roku, otrzymując osobistą zgodę od burmistrza Żywca na przekroczenie granicy pomiędzy Zabłociem i Miastem. Należy pamiętać, że dawniej nie wolno było im przekraczać mostu na rzece Sole i wchodzić do centrum. Kolędowanie w Nowy Rok trwa do godzin popołudniowych i obejmie teren od Browaru do mostu na rzece Sole, stanowiącego niegdyś granicę między Zabłociem, a Żywcem. Tak jak dawniej, tak i obecnie, w południe na żywieckim moście Jukoce kanonadą strzałów kończą swój obchód, tradycyjnie nie przechodząc do miasta. Więcej o tradycji Jukocy możecie przeczytać na naszych łamach m.in. TU i TUTAJ.
Ciekawym elementem szopki bożonarodzeniowej w kościele pw. św. Floriana w Żywcu-Zabłociu są figury Jukacy, które strzegą dzieciątka Jezus. 

Autor: PW
Zdjęcie: Muzeum Miejskie w Żywcu

 


Drukuj   E-mail