30 kwiecień
2025

Jak wykorzystać kaszę jaglaną w lunchboxie do pracy?

Autor: Redakcja Data publikacji: 04.03.2025 22:10

Kiedyś niedoceniana kasza jaglana dziś coraz częściej gości na naszych stołach. Lubimy ją za delikatny smak, który świetnie komponuje się z większością produktów, a także puszystą konsystencję.

Tym, co wyjątkowo mocno przemawia do spożywania kaszy jaglanej, są jej wartości odżywcze: to prawdziwa skarbnica witamin, minerałów i potrzebnych organizmowi związków chemicznych. Nic dziwnego, że popularność tego rodzaju kaszy stale rośnie i coraz chętniej wykorzystujemy ją w posiłkach, również tych zabieranych do pracy. Jak skomponować lunchbox z kaszą jaglaną? Przedstawiamy kilka propozycji!

Kasza jaglana – czym jest i skąd się bierze?

Kasza jaglana (Panicum miliaceum) to jedno z najdawniej uprawianych zbóż. Otrzymuje się ją z ziaren prosa, które są oddzielane od twardej łuski i oczyszczane. Współcześnie największe uprawy prosa znajdują się w Polsce, południowej Rosji, Chinach, Indiach, Azji Środkowej, a także Japonii. Kasza jaglana obecnie przeżywa swój renesans: do niedawna nieco zapomniana, dziś coraz częściej gości na naszych stołach. Cenimy ją za wyjątkowy smak oraz bogactwo wartości odżywczych. Zawsze warto zwracać uwagę na skład produktu, aby nie zawierał konserwantów i szkodliwych związków. Dobrej jakości kaszę jaglaną można nabyć w sklepie online ze zdrową żywnością Promienie Słońca

Dlaczego warto jeść kaszę jaglaną? Wartości odżywcze produktu

Dlaczego kasza jaglana staje się coraz popularniejsza? Nie chodzi tylko o walory smakowe, ale również o zawartość cennych dla organizmu witamin, minerałów i substancji odżywczych. Nie bez powodu nazywana jest przecież “królową kasz”. Kasza jaglana to bogate źródło takich składników jak na przykład:

  • białka i węglowodany;
  • aminokwasy (metioninę, leucynę, izoleucynę);
  • witaminy B1, B2, B3, B6 i witaminę E;
  • minerały: magnez, fosfor, cynk, żelazo, miedź, mangan, potas;
  • antyoksydanty;
  • kwas foliowy i kwas pantotenowy.

Jakie korzyści dla zdrowia ma włączenie do diety kaszy jaglanej?

Wymienione wyżej witaminy, minerały i związki chemiczne mają niemałe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Włączenie do jadłospisu kaszy jaglanej może przynieść szereg korzyści zdrowotnych. Najważniejsze z nich to:

  • wzmocnienie naczyń krwionośnych i układu sercowo-naczyniowego;
  • łagodzenie migreny oraz bólów okołomiesiączkowych;
  • regulacja równowagi kwasowo-zasadowej;
  • wspomaganie układu pokarmowego (szczególnie żołądka);
  • poprawa funkcjonowania układu nerwowego;
  • wspomaganie pracy mózgu i usprawnienie procesów myślowych;
  • zmniejszenie stężenia złego cholesterolu we krwi;
  • obniżenie poziomu insuliny i glukozy we krwi;
  • zapewnienie uczucia sytości.

Jak wykorzystać kaszę jaglaną w lunchboxie do pracy?

Kasza jaglana zawiera niewiele błonnika, dzięki czemu jest produktem lekkostrawnym. Można ją śmiało wykorzystywać do przygotowywania różnych posiłków, zarówno wytrawnych, jak i na słodko. Sprawdzi się na śniadanie, obiad i kolację, a także jako zdrowy i pożywny lunchbox do pracy. Najlepiej przygotować taki posiłek dzień wcześniej i włożyć do lodówki, a rano spakować do podręcznej torby. Jak skomponować taki lunchbox z wykorzystaniem kaszy gryczanej? Możliwości jest mnóstwo! Na przykład:

  • kasza jaglana jako zamiennik ryżu, makaronu lub ziemniaków do mięsa;
  • sałatka z warzywami (cukinią, papryką, cebulą), serem feta i kaszą jaglaną ze sklepu Promienie Słońca;
  • kasza jaglana z jajkiem sadzonym, awokado i warzywami;
  • kasza jaglana z kurczakiem lub krewetkami i zapiekanymi warzywami;
  • budyń jaglany ze świeżymi owocami;
  • sałatkowa micha z pomidorem, oliwkami, sałatą, kaszą jaglaną i dressingiem;
  • lunchbox z kaszy jaglanej i pieczarek z dodatkiem suszonych pomidorów;
  • bowl z kaszą jaglaną, jogurtem, bakaliami i suszonymi owocami;
  • kasza jaglana z jabłkiem i cynamonem;
  • sałatka warzywna w typie tabbouleh z kaszą jaglaną;
  • placki jaglane z cukinią.

Dla kogo kasza jaglana będzie dobrym wyborem, a kto powinien jej unikać?

Kasza jaglana jest produktem bezglutenowym, więc poleca się ją szczególnie osobom cierpiącym na celiakię. Powinni spożywać ją również ci, którzy zmagają się z niedokrwistością, ponieważ zawiera spore ilości żelaza. Będzie także znakomitym elementem posiłków przy miażdżycy. Jest pożywna i lekkostrawna, doskonale sprawdzi się na diecie redukcyjnej, wegańskiej i wegetariańskiej. Na blogu sklepu online ze zdrową żywnością Promienie Słońca znajduje się wiele przepisów na bezmięsne posiłki. Kto więc powinien unikać kaszy jaglanej? Ostrożność powinni zachować ludzie z cukrzycą, ponieważ produkt ma wysoki indeks glikemiczny.

Jak ugotować kaszę jaglaną, aby pozbyć się goryczy?

Kluczem do sukcesu w przyrządzeniu kaszy jaglanej jest jej właściwe przygotowanie, które umożliwia pozbycie się charakterystycznej goryczy. Sekretem jest zahartowanie: przed obróbką należy produkt namoczyć w wodzie (najlepiej z niedużą ilością soku z cytryny). Kaszę tę można również uprażyć na patelni, mieszając od czasu do czasu, do momentu, aż poczujemy delikatny, lekki orzechowy zapach.

Przeczytaj także

Piknik Majowy w Wieprzu!

Majówka to czas, kiedy natura budzi się do życia, a my wszyscy szukamy okazji, by złapać trochę słońca, odetchnąć świeżym…
Czytaj więcej

Jak złapałem diabła – pierwszy odcinek serii “Zbójnickie Opowieści”

Beskidzkie legendy powracają w nowej odsłonie. Seria filmów “Zbójnickie Opowieści” wkracza na ekran z niezwykłą historią, która zapowiada się na…
Czytaj więcej

X Końska Zajawka w Węgierskiej Górce

Władze Gminy Węgierska Górka, Ośrodek Promocji Gminy Węgierska Górka, Agroturystyka „Manhattan” oraz Nadleśnictwo Węgierska Górka pragną zorganizować niezwykle atrakcyjną imprezę dla całych rodzin…
Czytaj więcej

Polski Związek Wędkarski Żywiec Zabłocie zaprasza na podwójne zawody wędkarskie

Miłośnicy wędkowania z gminy Radziechowy-Wieprz będą mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu, które połączy rywalizację sportową z ekologiczna edukacją. Tego…
Czytaj więcej

Przedszkole im. Władysława Pieronka w Radziechowach w gronie finalistów konkursu Edukacja Regionalna w Szkole

Przedszkole im. Władysława Pieronka w Radziechowach kolejny raz zostało zakwalifikowane do finału XV-tej edycji Wojewódzkiego Konkursu Edukacja Regionalna w Szkole “Proszę…
Czytaj więcej

Kabaret Mumio świętuje 25-lecie na scenie MCK w Żywcu

Żywiec, 17 maja 2025 roku stanie się wieczorem pełnym humoru, satyry i niezapomnianych scenicznych szaleństw, sala widowiskowa Miejskiego Centrum Kultury…
Czytaj więcej