25 kwiecień
2025

Jan Baszta – rycerz z Żywca

Autor: Redakcja Data publikacji: 12.08.2017 10:39

Odtworzenie przeszłości Żywca napotyka na znaczne trudności z powodu zniszczenia archiwum miejskiego przez pożar z roku 1857. Z pomocą przychodzi „Dziejopis” Komonieckiego, jednak i on w swych zapisach nie sięga poza rok 1400. Zatem o wcześniejszych dziejach naszego miasta posiadamy jedynie skąpe wiadomości.

Przeglądając dokumenty dotyczące dawnych dziejów Żywiecczyzny natrafić można na wiele ciekawostek. Wiele z nich przybliżamy Wam na naszych łamach. Dziś kolejna z nich!

Pasjonatów historii naszego grodu przyciąga zarówno historia miejsc, tradycji a także ludzi, którzy zamieszkiwali niegdyś miasto nad Sołą i Koszarawą. Co ciekawe – ze świadectw historii możemy się dowiedzieć, że nasi przodkowie byli bardzo zasłużeni nie tylko dla regionu, ale także dla Polski! Co jeszcze ciekawsze – jednym z pierwszych zasłużonych mieszkańców Żywca był Jan Baszta, z zawodu… rycerz!

We wczesnym średniowieczu mieszczaństwo walczyło jedynie podczas oblężenia rodzinnego miasta. Dopiero u schyłku średniowiecza – gdy upadło znaczenie pospolitego ruszenia rycerstwa, a siły zbrojne państwa oparły się głównie na wojskach zaciężnych, mieszczanie coraz częściej wychodzili poza mury miejskie i stawali w szeregach wojsk, działających na większych obszarach. Wśród miast, które dostarczały ochotników oddziałom zaciężnym był również Żywiec, a pierwszym znanym żołnierzem był Jan Baszta.

Postać ta jest związana ze sławną w dziejach bitwą pod Orszą. W roku 1512 wybuchła druga za panowania Zygmunta I wojna litewsko-moskiewska. Na Litwę pospieszyły posiłki polskie, złożone z chorągwi nadwornych i zaciężnych. Wprawdzie nie przeszkodziły w zajęciu Smoleńska, ale sprawnością bojową i uzbrojeniem przyczyniły się w znaczącym stopniu do zwycięstwa , odniesionego 8.IX.1514 pod Orszą przez wojska polsko-litewskie pod dowództwem ks. Konstantego Ostrogskiego. Tę bitwę poprzedziła przeprawa polskiej artylerii przez Dniepr, przygotowana przez Jana Basztę z Żywca, który odbudował zniszczony most. Warto w tym miejscu podkreślić fakt, że za ułatwienie tej przeprawy wynagrodził go król, nadając przywilej z 22 XII 1514, zwalniający od cła pobieranego na Wiśle od tratew z drzewem.

Czy Baszta był z zawodu budowniczym mostów czy flisakiem? Do końca nie wiadomo. Wiadomo jednak, że drugim zajęciem Baszty stała się żołnierka, gdyż na kolejny zapis o tej postaci natrafiamy pod rokiem 1520. Tym razem spotykamy go już jako rotmistrza, któremu król powierzył zaciąg 50 piechurów i 2 jeźdzców na wojnę z mistrzem krzyżackim Albrechtem.

O życiu Jana Baszty nie wiemy nic więcej poza tymi wzmiankami. Trudno powiedzieć jakie były jego losy przed bitwą orszańską i po wojnie pruskiej. Mimo to, wspomniane wzmianki zapewniają tej postaci trwałe miejsce w historii, a zarazem są świadectwem udziału mieszczaństwa żywieckiego w obronie dawnej Rzeczpospolitej.

Oprac.: RM

Przeczytaj także

Rada Miejska w Żywcu nadaje rondu imię Wilhelma Brassego

Rada Miejska w Żywcu podjęła decyzję o nadaniu nowej nazwy jednemu z najważniejszych punktów komunikacyjnych w mieście. Podczas sesji, która…
Czytaj więcej

Zmiana przewodniczącego Rady Gminy Węgierska Górka

W Węgierskiej Górce odbyła się emocjonująca sesja Rady Gminy, która przyniosła wiele nieoczekiwanych rozstrzygnięć i zmian personalnych. Obrady, które początkowo…
Czytaj więcej

Znaleziono zwłoki na zboczu Ostrego Wierchu

Wczoraj o godz. 20.00 ratownicy GOPR otrzymali zgłoszenie od rodziny o zaginięciu 32-letniego mieszkańca Lesznej Górnej, który 23 kwietnia ok.…
Czytaj więcej

Drugi majówkowy festiwal dmuchańców w Korbielowie

3 i 4 maja br. w Korbielowie odbędzie się drugi majówkowy festiwal dmuchańców. Dochód z wydarzenia zostanie przekazany na rzecz…
Czytaj więcej

Obchody 3 Maja w Żywcu

W Żywcu odbędą się uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja. W programie m.in msza święta, złożenie kwiatów oraz piknik rodzinny.
Czytaj więcej

Łodygowice: “zatankowana” chciała zatankować

Pomimo licznych kampanii społecznych i działań edukacyjnych, problem prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu nadal niestety występuje. Przykład 57-letniej mieszkanki powiatu…
Czytaj więcej