20 marzec
2025

Krwawa bitwa z policją na Wyszymieściu

Autor: Redakcja Data publikacji: 01.05.2019 13:57

Przemierzając ulicę Komorowskich na jednym z budynków możemy napotkać na tablicę upamiętniającą krwawe wydarzenie w naszym mieście. 

Sprawa ogólnopolska

18 marca 1932 roku w miejscu tym doszło do krwawych potyczek pomiędzy policją, a protestującymi robotnikami. Zanim jednak doszło da zamieszek w Żywcu, sporo wydarzyło się na arenie krajowej. W I połowie lat 30-tych XX wieku na skutek ograniczania przez polski rząd ppłk. Aleksandra Prystora demokratycznych praw robotników oraz wzrastającego bezrobocia, doszło do uaktywnienia związków zawodowych oraz partii robotniczych i chłopskich, które prowadziły działania na rzecz bezrobotnych oraz aktywnie walczyły w obronie demokracji. W odpowiedzi na naruszanie praw robotników rozpoczęły się przygotowania do strajku powszechnego. 

Strajk w Żywcu i wioskach

Pod koniec lutego 1932 roku zwołano powiatową konferencję przedstawicieli PPS, związków zawodowych, Powiatowego Komitetu Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych oraz bezrobotnych z Żywca i Żywiecczyzny. Podczas tego zgrupowania zarządzono strajk , który miał się odbyć 16 marca 1932 roku. Do protestujących przyłączyła się również KPP. 
W dniu zaplanowanego strajku rozpoczął się strajk okupacyjny we wszystkich żywieckich fabrykach. Z racji tego, że była to środa, zatem dzień targowy w Żywcu, organizatorzy wykorzystali obecność wielu ludzi i zorganizowali pochód, połączony z wiecem na Rynku. Z policyjnych raportów możemy sie dowiedzieć, że w wiecu tym uczestniczyło aż 3000 ludzi! Podczas pikiety do zgromadzonych przemówił delegat Zwiazku Zawodowego Chemików i Okręgowego Komitetu Robotniczego PPS w Białej – Antoni Pysz. Przedstawiona rezolucja była żądaniem skierowanym do władz o uruchomienie w powiecie robót publicznych oraz ochrony praw robotników. Delegacja złożona z manifestantów oraz niosących transparenty z napisami “Żądamy Pracy, Chleba – Soli!”, J. Mrozik, A. Biel, J. Gowin, F. Łodziana, F. Caputa, wyruszyła do budynku żywieckiego Starostwa. Na ulicy Komorowskich doszło do starcia z policją, która oddała strzały w kierunku tłumu. Oprócz wielu rannych nie obyło się bez ofiar śmiertelnych. Byli nimi czterej robotnicy – Władysław Polak z Juszczyny, Franciszek Chowaniec z Wieprza, Adamus z Zabłocia oraz Sznajdrowicz ze Sporysza. Ranni (około 30 osób) zostali przewiezieni do żywieckiego szpitala, zaś ciała zabitych złożono w kostnicy na cmentarzy Przemienienie Pańskiego. Warto dodać, że policja została zmuszona do oddania ognia, gdyż rozwścieczonego tłumu nie dało się uspokoić z żaden sposób, wcześniej rozbił on kilka kordonów policji, a także zniszczył strażacki wóz, którego próbowano użyć do rozpędzenia tłumu, za pomocą sikawek.
Manifestacja w Żywcu nie była jednak jedynym tego typu, tragicznym wydarzeniem w naszym regionie. Do podobnych pikiet, również z ofiarami śmiertelnymi doszło w Rajczy (pięciu zabitych) oraz w Milówce (3 zabitych).
Osoby, które były najbardziej agresywne trafiły do wadowickiego więzienia. 

Tablica pamiątkowa

Upamiętnieniem tych tragicznych wydarzeń jest ufundowana przez Społeczeństwo Ziemi Żywieckiej tablica, którą wmurowano w miejscu, gdzie zginęli robotnicy 16 marca 1962 roku. Z okazji świąt państwowych przy tablicy składane są kwiaty. 

Oprac.: PW
Tekst został przygotowany w oparciu o materiały Muzeum Miejskiego w Żywcu.

Przeczytaj także

Wyskakane zakończenie ferii – Zimowy Festiwal Dmuchańców w Żywcu

W dniach 1-2 marca 2025 hala sportowa w SP9 w Żywcu zamieni się w prawdziwy raj dla dzieci i ich…
Czytaj więcej

Beskidzki Klub Biznesu – Twoja Przepustka do Świata Możliwości!

Wyobraź sobie, że Twój biznes to samotny wędrowiec na górskim szlaku – silny, pełen potencjału, ale napotykający na swojej drodze…
Czytaj więcej

Zamówienia na pączki z Restauracji 3 Poziomki na Tłusty Czwartek

Zbliża się Tłusty Czwartek, a restauracja 3 Poziomki ma przyjemność ogłosić, że przyjmuje zamówienia na pączki, które można odebrać osobiście…
Czytaj więcej

Zapraszamy do Parku Fantazja w Andrychowie w okresie ferii zimowych!

  Szukasz miejsca, gdzie dzieci mogą spędzić czas na świetnej zabawie, a Ty się zrelaksować? Park Fantazja to idealne rozwiązanie!
Czytaj więcej

Kraina Radości Active & Fun – wielka frajda dla najmłodszych!

W Jeleśni działa przestrzeń edukacyjno-rozrywkowa dla dzieci – Kraina Radości Active & Fun! To wyjątkowe 80 m², które zostały zaprojektowane…
Czytaj więcej

Pierwsze Śniadanie Biznesowe w Beskidzkim Klubie Biznesowym Avangarda

W czwartek, 20 marca, odbyło się pierwsze śniadanie biznesowe w Beskidzkim Klubie Biznesowym Avangarda, które miało miejsce w majestatycznej Sali…
Czytaj więcej