22 kwiecień
2025

Ku wolności

Autor: Redakcja Data publikacji: 01.03.2016 13:44

Dzisiaj 1 marca, a wraz z nim święto ustanowione przez sejm 3.II.2011r. by 1.III ustanowić Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data ta nawiązuje do 1.03.1951r. kiedy to w Warszawie w więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na 7 członkach zarządu zrzeszenia “Wolność i Niezawisłość”.

Coraz mniej jest wśród nas żyjących żołnierzy AK i NSZ. Ludzi, którzy po zakończeniu drugiej wojnyw Polsce byli świadkami kształtowania się władz centralnych i terenowych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, znających prawdę tamtych dni. Partyzanci, żołnierze, którzy pomimo tego, że generał Leopold Okulicki “Niedźwiadek” 19.I.1945r. rozwiązał AK, nie złożyli broni, zostali wierni złożonej przysiędze, walczyli o odzyskanie niepodległości. Według nich okupacje niemiecką zastąpiła radziecka.
Organizowali się więc w oddziały, formacje militarne o charakterze narodowo – demokratycznym, stawiali opór sowietyzacji byli ramieniem zbrojnym wyklętym przez ówczesny system, stąd ich dzisiejsza nazwa “Żołnierze Wyklęci”. Wśród tych niezłomnych żołnierzy byli: Henryk Flame “Bartek” – główny działacz na podbeskidziu, Witold Pilecki “Witold”, Józef Kuraś “Ogień”, Józef Franczak pseudonim “Lalek”, Danka Siedzikówna “Inka”, Antoni Żubryd “Zuch”, Zygmunt Szendzielorz “Łupaszka”, Zdzisław Broński “Uskok”, Jan Mazurkiewicz “Radosław” i wielu innych. Grobów wielu z nich do dnia dzisiejszego nie znaleziono, bo nie tylko ginęli w akcjach, ale byli zakatowani w siedzibach UB, więzieni, mordowani, ścigani, prześladowani przez ówczesną władzę. 4.III.2016r wchodzi na ekrany pierwszy film fabularny o Żołnierzach Wyklętych “Historia Roja” reżyserii Jerzego Zalewskiego. Film opowiada o Mieczysławie Dziemieszkiewiczu pseudonim “Roj”, który pośmiertnie w 2007 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Patronatem honorowym filmu jest prezydent RP Andrzej Duda.
W obraz tamtych dni wpisują się ludzkie dramaty wielu rodzin na Żywiecczyźnie, utrata wartości, niepotrzebny przelew krwi, walki bratobójcze. Chłopcy, często bracia walczyli po przeciwnych stronach sporu, a przecież Polska jest tylko jedna. W Łodygowicach na placu przed kościołem św. Szymona
i Tadeusza Judy istnieje pomnik upamiętniający tragiczne wydarzenia powojenne wyryte są na nim słowa: “Niechaj na wieki będzie krzykiem rozpaczy i przestrogi to miejsce gdzie w bratobójczej walce ginęli Polacy”.O tej historii nie wolno zapomnieć.

Autor: Michał Hamerliński

Przeczytaj także

Wyskakane zakończenie ferii – Zimowy Festiwal Dmuchańców w Żywcu

W dniach 1-2 marca 2025 hala sportowa w SP9 w Żywcu zamieni się w prawdziwy raj dla dzieci i ich…
Czytaj więcej

Beskidzki Klub Biznesu – Twoja Przepustka do Świata Możliwości!

Wyobraź sobie, że Twój biznes to samotny wędrowiec na górskim szlaku – silny, pełen potencjału, ale napotykający na swojej drodze…
Czytaj więcej

Zamówienia na pączki z Restauracji 3 Poziomki na Tłusty Czwartek

Zbliża się Tłusty Czwartek, a restauracja 3 Poziomki ma przyjemność ogłosić, że przyjmuje zamówienia na pączki, które można odebrać osobiście…
Czytaj więcej

Zapraszamy do Parku Fantazja w Andrychowie w okresie ferii zimowych!

  Szukasz miejsca, gdzie dzieci mogą spędzić czas na świetnej zabawie, a Ty się zrelaksować? Park Fantazja to idealne rozwiązanie!
Czytaj więcej

Kraina Radości Active & Fun – wielka frajda dla najmłodszych!

W Jeleśni działa przestrzeń edukacyjno-rozrywkowa dla dzieci – Kraina Radości Active & Fun! To wyjątkowe 80 m², które zostały zaprojektowane…
Czytaj więcej

Milówka: Zamontowano defibrylator

W ostatnim czasie dla sołectwa Milówka został zakupiony defibrylator, który zamontowano na ścianie budynku “Starej Remizy” przy urzędzie Gminy Milówka.…
Czytaj więcej