3. Konkurs na Budowę Instrumentów Ludowych im. Jana Kawuloka i Feliksa Jankowskiego

3. Konkurs na Budowę Instrumentów Ludowych im. Jana Kawuloka i Feliksa Jankowskiego

Po 10 latach przerwy Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej organizuje kolejny, trzeci już Konkurs na Budowę Instrumentów Ludowych.

Budowa instrumentów tradycyjnych w Beskidach, która wymaga połączenia umiejętności rękodzielniczych z umiejętnością grania i słuchem muzycznym, jest twórczością unikatową. W każdej edycji konkursu, które do tej pory miały miejsce, wzięło udział kilkunastu uczestników, w kilku kategoriach tematycznych i w różnym wieku.

Konkurs ma charakter otwarty i jest skierowany do twórców i budowniczych instrumentów z zastrzeżeniem, że Konkurs dotyczy budowy instrumentów występujących (w przeszłości bądź obecnie) na terenie Beskidu Śląskiego, Żywieckiego oraz pasma Babiej Góry – ze szczególnym uwzględnieniem instrumentów pasterskich charakterystycznych dla tych ziem, tj. piszczałek, trombit, rogów pasterskich, dud i gajd.

Finałem Konkursu będą dwie wystawy pokonkursowe, które odbędą się listopadzie i grudniu w Galerii Sztuki ROK oraz w Muzeum Miejskim w Żywcu. Dodatkowo zostanie wydany katalog, w którym znajdą się wyniki konkursu, opinie i wnioski pokonkursowe oraz zdjęcia i informacje o twórcach instrumentów.

Prace na Konkurs należy dostarczyć osobiście lub za pośrednictwem poczty do 19 września 2022 roku.

Regulamin oraz karty zgłoszeń ROK Bielsko Biała

3. Konkurs na Budowę Instrumentów Ludowych im. Jana Kawuloka i Feliksa Jankowskiego dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.