Dwupłytowe wydawnictwo - "Hej, pokiel góry stojom"

Dwupłytowe wydawnictwo - "Hej, pokiel góry stojom"

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej – w którym działa Biuro Programowo-Artystyczne TKB i który wraz z Miejskie Centrum Kultury w Żywcu współorganizuje FFGP – wydał dwupłytowe wydawnictwo CD dokumentujące konkurs kapel, grup śpiewaczych, śpiewaków ludowych, instrumentalistów, multiinstrumentalistów, mistrzów uczących śpiewu i gry na instrumentach odbywający się na żywieckim Rynku w dniach 24-28 lipca 2021 roku.

Publikacja nosi tytuł „Hej, pokiel góry stojom”. Na pierwszej znalazły się fragmenty występów konkursowych laureatów Złotych Żywieckich Serc oraz I miejsc. Zawiera 26 nagrań. Jak pisze Krzysztof Trebunia-Tutka w tekście wprowadzającym: „To właściwie wzorcowe prezentacje, reprezentatywne dla poszczególnych regionów, mające wielkie walory artystyczne i etnograficzne”. Druga płyta zawiera 37 nagrań, tym razem laureatów II i III miejsc oraz wybranych wyróżnień z 2021 roku: „znów mamy tu bogactwo brzmień unikatowych instrumentów, stylowych wykonań instrumentalnych i wokalnych. Częściej słychać bardziej współczesny sposób śpiewania i muzykowania (...). Obserwujemy żywą tradycję, która na naszych oczach zmienia się stopniowo i unifikuje. Brzmi podobnie, ale jednak inaczej niż przed wiekiem, przetworzona przez młodych, ich odmienną codzienność, ale wciąż te same wartości”.
Rejestracja koncertu, mix i mastering: Arek Wiech – Gitarek Studio
Realizacja dźwięku: Grzegorz Studencki – Audiomaster
Wybór nagrań, konsultacje: Krzysztof Trebunia-Tutka
Projekt graficzny, DTP: Wiesław Łysakowski
Redakcja: Małgorzata Słonka, Zbyszek Hojny
Zdjęcia: Daniel Franek – 𝘖𝘬𝘪𝘦𝘮 𝘍𝘰𝘵𝘰𝘳𝘦𝘱𝘰𝘳𝘵𝘦𝘳𝘢
Tłoczenie, druk i konfekcjonowanie: DIGIREC s.c. www.digirec.pl.
Wydawca: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej.
Nagrań dokonano na Rynku w Żywcu w dniach 24-28 lipca 2021 podczas 52. Festiwalu Folkloru Górali Polskich, organizowanego w ramach 58. Tygodnia Kultury Beskidzkiej.
Zdjęcie: Dwu Szymon Karpiński/ROK