29 marca 2015 roku w żywieckim Amfiteatrze wystawiona została po raz pierwszy "Beskidzka Pasja". Misterium Męki Pańskiej wyreżyserował aktor Eugeniusz Jachym, a w spektaklu zagrali aktorzy amatorzy - mieszkańcy Żywca, Łodygowic, Świnnej i Trzebini. Było to wydarzenie niezwykle spektakularne, obejrzało go ponad 2.000 osób. W tym roku mieszkańcy i turyści będą ponownie mogli obejrzeć Misterium oraz doświadczyć tego przeżycia religijnego.
Początkiem lutego ruszyły przygotowania do II Beskidzkiej Pasji w Żywieckim amfiteatrze. Organizatorem Pasji jest Parafia Konkatedralna wraz Miejskim Centrum Kultury w Żywcu.
Misterium to widowisko teatralne powstałe na gruncie dramatu liturgicznego w Europie w XII wieku. Inscenizacją misteriów zajmowały się przede wszystkim miejskie organizacje cechowe, a także specjalne bractwa. W Polsce misteria męki Pańskiej były reprezentowane m.in. przez średniowieczną "Historyję o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim", złożoną przez Mikołaja z Wilkowiecka. Z początku XVII w. zachowały się dwa scenariusze widowisk autorstwa Abrahama Rożniatowskiego, przeznaczone dla sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Misteria zanikły w okresie reformacji, a odrodziły się w XX wieku. Aktualnie w Polsce misteria pasyjne są grane w wielu miastach, m.in. Krakowie, Katowicach-Panewnikach, Cieszynie, Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Alwernii.
Ekipa, która przygotowuje "Beskidzką Pasję" liczy 60 osób, które zadbają o to, by 9 kwietnia 2017 roku, czyli w Niedzielę Palmową, wprowadzić nas w duchowe przeżycie Wielkiego Tygodnia. Wydarzenie może zgromadzić nawet 4,5 tys. widzów, gdyż tyle jest w stanie pomieścić żywiecki Amfiteatr.
Warto przypomnieć, że "Beskidzka Pasja" wystawiana była również w poprzednich latach, jednak z dużo mniejszym rozmachem. Dopiero przeniesienie jej na deski żywieckiego Amfiteatru umożliwiło mieszkańcom i turystom zobaczenie jej w większej formie.
Więcej szczegółów już wkrótce.
Oprac.: WM
Zdjęcie: FB Beskidzka Pasja