Kultura

Już niedługo, bo 24 lutego o godzinie 19:00, podczas „Potańcówki przy dudach” w Domu Strażaka w Sopotni Małej odbędą się kolejne, już IV Posiady Śpiewacze organizowane w ramach projektu „Przestrzeń dla PIEŚNI”, realizowanego przez Fundację Braci Golec oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Trwający karnawał zachęcił nas do zajęcia się nieco lżejszą niż dotychczas tematyką. Podczas tej edycji posiadów goście będą mieli okazję nie tylko słuchać, ale także bawić się do przyśpiewek na potańcówce.


Cały projekt ma na celu rozwój grupowy i indywidualny każdej z czternastu uczestniczek w kierunku wokalnym śpiewu tradycyjnego – przy współpracy z mistrzyniami tradycji, siostrami Zofią i Józefą Sordyl. Posiady są swoistym ukoronowaniem i praktycznym podsumowaniem warsztatów, na których tym razem dziewczęta miały okazję poznać bliżej tajniki improwizacji przyśpiewkowej. Przyśpiewki stanowiły nieodłączny element codzienności naszych przodków. Czas spędzany na „muzykowaniu” był główną rozrywką ludzi ciężko pracujących, a przestrzeń gospody, domowej izby czy klepiska zarezerwowana była właśnie dla nich. Tam wszyscy zamieniali się w muzykantów i tancerzy, by przy śpiewie i tańcu zapomnieć o problemach i trudach życia.
Warsztaty odbyły się w dniach 11–12 lutego i poprowadziła je Brygida Sordyl, instruktorka śpiewu białego Fundacji Braci Golec, która od czterech lat doskonali swoją wiedzę i umiejętności pod kierunkiem sióstr Sordyl. Na zajęciach dziewczyny rozwijały swoje umiejętności płynnej zmiany oraz rozkodowywania melodii granej na dudach i skrzypcach, co jest niezbędne do części najtrudniejszej, czyli samej improwizacji. Tutaj dziewczyny wykazały się niezwykłą wyobraźnią oraz poczuciem humoru, o czym będą się mogli Państwo przekonać podczas potańcówki. Ponadto każdy uczestnik zabawy będzie miał niepowtarzalną szansę, by zatańczyć przy akompaniamencie dawnych melodii granych na żywo na dudach i skrzypcach przez wspaniałych muzykantów.
Improwizacja przyśpiewkowa stawia przed dziewczętami, a przede wszystkim przed ich wyobraźnią, bardzo trudne zadanie. Podczas zabawy muszą umiejętnie, szybko i sprytnie wykorzystywać graną właśnie melodię, aby wyrazić swoje myśli, ujmując je w słowa, zabawić Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
gości błyskotliwym żartem, coś komuś poradzić, a może nawet „pokłócić się” z koleżanką czy partnerem. Bez wątpienia tego rodzaju potańcówka to okazja do rozwijania wyobraźni, umiejętności szybkiego myślenia, poczucia humoru i dystansu do siebie, a przede wszystkim przednia zabawa dla wszystkich uczestników i gości.