Jeleśnia: uroczystości upamiętniające awaryjne lądowanie "Liberatora"

Jeleśnia: uroczystości upamiętniające awaryjne lądowanie "Liberatora"

W poniedziałek 13 września 2021 r. około godziny 13.00 obok budynku Urzędu Gminy w Jeleśnia odbyły się uroczystości upamiętniające 77. rocznicę lądowania amerykańskiego samolotu bombowego B -24 „Liberator”, które miało miejsce podczas hitlerowskiej okupacji w czasie II wojny światowej.

Przypomnijmy, że 13 września 1944 roku amerykański samolot bombowy B - 24 „Liberator” z dziesięcioma osobami na pokładzie, nazywany przez załogę „Dinah Might”, wykonywał misję bombową nad Zakładamii Chemicznymi w Oświęcimiu – Dworacc dowódca wydał rozkaz opuszczenia maszyny. Część załogi uratowała się skacząc ze spadochronami. Ci, którzy pozostali na pokładzie samolotu, musieli podjąć próbę lądowania na polach w okolicach Jeleśni. Podczas lądowania z prędkością ok. 150 kilometrów na godzinę samolot złamał się na pół. Dwóch młodych członków załogi poniosło śmierć. Pozostałych ośmiu lotników trafiło do hitlerowskiej niewoli. 

Wydarzenie odbyło się przy pomniku upamiętniającym awaryjne lądowanie samolotu. Monument ufundowany został przez Jana Suchonia. 

Warto dodać, że dzwon z kaplicy w Przyborowie Jabłonowie wykonany został z części niezdetonowanej bomby lotniczej, zrzuconej awaryjnie przez samolot.